Callide Valley Canine Club (Show 2) (QLD)

Date of Show : 12-May-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Geoffrey Kill (QLD)   (Total Entry : 191)

Best in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
NZ Gr & Aust Sup Ch Arawhiti Wot U Look 'N' At (Imp NZ) (R/ D Rosmary Stockam & N Trainor)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell All I Want Is You (A L & C A Keong)
Puppy in Show: Boxer
Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Junior in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Nosey Parker (R J & R J Wallis)
Intermediate in Show: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
Aust Bred in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)

Baby SweepStakes - 2nd Place: American Staffordshire Terrier
Opourere Feelin The FX (Imp NZ) (Kelly A Lucey)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Rottweiler
Meinrad My Thelma (Deborah Rodgers)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Geoffrey Kill (QLD)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Open in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)
Minor in Group: Pomeranian
Aust Ch Tooshay IL Divo (Taryn Jones)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny Driver)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
State Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Uno U Want Me (Penny Driver)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aberlour Totl Eclipsovth Heart (Lyn Dunne)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Casmai Cort With No Knickers (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: I'm Rosa At Tzani Unlimited (Diana Norman)
Baby of Breed: Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glenroyal Da Vincis Lil Demon (Barb O'Brien & Rosslyn Gordon)
Bitch CC & Puppy of Breed: Yysur The Matriarch (A J & F Paterson)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tooshay IL Divo (Taryn Jones)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny Driver)
Baby of Breed: Dreamforever Life Of The Parti (Penny Driver)
State Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Uno U Want Me (Penny Driver)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hostwill Mei Ling (W S & M H Winter / T Waters)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Geoffrey Kill (QLD)  (Group Entry : 13)

Runner Up in Group & Minor in Group: American Staffordshire Terrier
AmstarFX Hey Is My Hair Out (AI) (G Bannan / Kelly A Lucey)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Opourere Feelin The FX (Imp NZ) (Kelly A Lucey)
State Bred in Group: Bull Terrier
Kupala Krime Ov Passion (G & S McAdam)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Pocket Rocket (Miss A Crosthwaite & Miss A Wolf)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Bristolian Prestigious Archie (S & J Thomson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: AmstarFX Hey Is My Hair Out (AI) (G Bannan / Kelly A Lucey)
Baby of Breed: Opourere Feelin The FX (Imp NZ) (Kelly A Lucey)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Kupala Krime Ov Passion (G & S McAdam)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ourgang Crank it Up (Miss A Crosthwaite)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ourgang Pocket Rocket (Miss A Crosthwaite & Miss A Wolf)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Julie Aspinall (VIC)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
NZ Gr & Aust Sup Ch Arawhiti Wot U Look 'N' At (Imp NZ) (R/ D Rosmary Stockam & N Trainor)
Runner Up in Group: Brittany
Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
Puppy in Group: Irish Setter
Yarramo Fire Bird (Tony & Margaret Norton)
Junior in Group: Brittany
Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)

Brittany
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Gunnin’for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wameika Ozzi Chocolat Fudge (Ward)
Res Bitch CC: Aust Ch Wameika Rumour Has It (Tiena Palin)
Baby of Breed: Wameika True Texaslady (Ward)
Junior of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Asuare Do It With Mirrors (Heath Thomson)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Arawhiti Wot U Look 'N' At (Imp NZ) (R/ D Rosmary Stockam & N Trainor)

Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RA (T Waters)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yarramo Fire Bird (Tony & Margaret Norton)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aprilraine Nordic Mist (Julie Stockbridge)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Firefrost Red Garnet (Julie Stockbridge)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr James Camac (VIC) (Group Entry : 30)

Best in Group & Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Runner Up in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Baby in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Miss Demeanor (R E & C J Armatys / J & L BLack)
Minor in Group: Afghan Hound
Sashayaway Sweet Child of Mine (Mr B Green & Mr S Bennett)
Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Nosey Parker (R J & R J Wallis)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee Just Like The Boss (Danny Smith & Gavin Long)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tahkira Knockin On Heavns Door (AI) (Mr S Bennett & Mr B Green)
Bitch CC & Minor of Breed: Sashayaway Sweet Child of Mine (Mr B Green & Mr S Bennett)
Minor (Dog) of Breed: Sashayaway Shadow of Your Love (Mr B Green & Mr S Bennett)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett& B Green)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Baby of Breed: Briarmist Miss Demeanor (R E & C J Armatys / J & L BLack)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kajmytt Cheeky Chinta (C Farley)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Millewa The Legend Goes On (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Nosey Parker (R J & R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Caprivi Lets Be Famous (Susan Carige & Cheryl Currie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)
Minor of Breed: Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jorjee Just Like The Boss (Danny Smith & Gavin Long)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Geoffrey Kill (QLD)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Open in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Swinbrad Keep In Touch (R E & C J Armatys / D Morris)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aberlee Im No Angel (A L & C A Keong)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell All I Want Is You (A L & C A Keong)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Donriver Rockabilly Rebel (Cathryn Murdoch)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Donriver Go On Suprise Me (Cathryn Murdoch)
State Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Trumagik A Flash Of Tartan (J Brown)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dalalyn Alice At Midnight (Mrs N & Miss S Morris)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Trumagik A Flash Of Tartan (J Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pukawidgee New Moon Rising (AI) (Wendy Lucht)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sanpasho Heaven Cn Wait (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Swinbrad Keep In Touch (R E & C J Armatys / D Morris)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Donriver Rockabilly Rebel (Cathryn Murdoch)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Donriver Go On Suprise Me (Cathryn Murdoch)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aberlee Im No Angel (A L & C A Keong)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aberlee Paper Chase (AI) (A L & C A Keong)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aberlee Lost In Love (A L & C A Keong)
Baby of Breed: Sidwell All I Want Is You (A L & C A Keong)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Julie Aspinall (VIC)  (Group Entry : 21)

Runner Up in Group & Junior in Group: Boxer
Laykoda Off Limits (Paul McArther)
Minor in Group: Boxer
Saxonee Strike Zone (Paul Mc Arthur)
Puppy in Group: Boxer
Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Icepaws R U Watching Me (L Boulton)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Icepaws Inferno Red Wyld Love (L Boulton)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Laykoda Off Limits (Paul McArther)
Dog CC & Puppy of Breed: Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Res Dog CC & Minor of Breed: Saxonee Strike Zone (Paul Mc Arthur)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eterno Harpo (K Edwards)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Meinrad My Thelma (Deborah Rodgers)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tvorimir Counter Attack TDX (K Dawson)

Samoyed
Bitch CC & Junior of Breed: Sledbound Enchanted Charlie (Marie Fitzpatrick)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Ozzispot Sinners N Shadows (Mr T & Mrs S Irving)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
Baby in Group: Shar Pei
Tubeez From A Land Down Under (Rodney & Kim Abell)
Minor in Group: French Bulldog
Swifdelight FrancaisRever (Mr D & Mrs N Weedon)
Puppy in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)
Junior in Group: Japanese Spitz
Shanspitz Only The Lonely (Mrs R Stockham / Mr D & Mrs S Watherston)
State Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ozzispot Sinners N Shadows (Mr T & Mrs S Irving)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swifdelight Dawn Patrol (Mr D & Mrs N Weedon)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)
Minor of Breed: Swifdelight FrancaisRever (Mr D & Mrs N Weedon)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shanspitz Only The Lonely (Mrs R Stockham / Mr D & Mrs S Watherston)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Loana Darknstormy (Shiralee Coombes)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Silkyelk Chocolate Coffee (Debra Randall)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Silkyelk A Night At The Dance (Debra Randall)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Silkyelk Stars and Glory (Debra S Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Black Velvet (Debra Randall)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tubeez Shining Universal Star (Rodney & Kim Abell)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Baby of Breed: Tubeez From A Land Down Under (Rodney & Kim Abell)