Molong Show Society Inc (NSW)

Date of Show : 16-Sep-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Marilyn Hoy (NSW)

Best in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Baby in Show: Collie (Rough)
Xanzaree Heir To The Throne (PAULA GLEESON)
Minor in Show: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Tagh Mor (Pam Gerrey)
Puppy in Show: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)
Junior in Show: Poodle (Miniature)
Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Show: American Staffordshire Terrier
Aust Ch. Neut Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

Baby SweepStakes - 1st Place: Collie (Rough)
Xanzaree Heir To The Throne (PAULA GLEESON)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Lakeland Terrier
Upinair The Kinslayer (K Miller)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Grandimage long hot summer (Paige howes)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Cairford coco chanel (Paige Howes)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Efectivo secret weapon (Paige Howes)
Baby of Breed: Grandimage little bitty (Paige Howes)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Cairford coco chanel (Paige Howes)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Grandimage long hot summer (Paige howes)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Carnwath Painted Pearl (L J Bolden)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)

Pomeranian
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)

Pug
Bitch CC & Minor of Breed: Wuhana Hol Lee Cheet (Amanda Stapleton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)

Best in Group & Minor in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Tagh Mor (Pam Gerrey)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Upinair The Kinslayer (K Miller)
Intermediate in Group: Irish Terrier
Aust Ch Nezhnoye Plamya Skir (Imp RUS) (Pam Gerrey)
Aust Bred in Group: Tenterfield Terrier
Aust Gr Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch. Neut Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Portizon Shoutout To Arizona (Mrs R Harrison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Portizon Party in Brooklyn (Nicola Lay)
Baby of Breed: Portizon Chisled From Stone (AI) (Mrs R Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch. Neut Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tawnyoak Tagh Mor (Pam Gerrey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nezhnoye Plamya Skir (Imp RUS) (Pam Gerrey)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tawnyoak Phoebe Valentina (Pam Gerrey)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Brighthelm Delilah (Sarah Gaffikin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Brighthelm Cressida (Sarah Gaffikin)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Upinair Sweet Child O Mine (K Miller)
Baby of Breed: Upinair The Kinslayer (K Miller)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Windypark Itchy Me (Mrs A Dunlop)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lachlanpark Gypsy Queen (Ms C J Alderton)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Lachlanpark Brown Eyed Girl (Cheryl & Geoffrey Coyte)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Baby of Breed: Allurastar Miss Maisy (Christine Alderton)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Glemand Karmen Del Luna (Pam Gerrey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Runner Up in Group: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)
Puppy in Group: Field Spaniel
Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Bluebreeze A New Moon Rises (Miss S Anderson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Braycharm New Years Eve (Mrs Amanda Bray)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One (S Betts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moruada Flash Of Gold (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Moruada Hotel California (AI) (Mrs S H Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bluebreeze A New Moon Rises (Miss S Anderson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Grand Divinity (D Casey)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tyassagold The Keeps Watch (Miss S Anderson)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Spiritrock Gift Of Posey (Jude Tankard)
Baby of Breed: Spiritrock Royal Lace (Jude Tankard)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aprilraine Nordic Warrior (Therese Kropman)
Baby of Breed: Aprilraine Ginger Ninja (Therese Kropman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Runner Up in Group & Open in Group: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Baby in Group: Pharaoh Hound
Pennhari Smoke N Mirrors (Annette Dunlop)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Kysaridge Aurelias Gaia (Helen Mosslar)
Junior in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Mitteldac BentlyOfBridlington (Sandra Taylor)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dybo Bailey Of Bridlington (Sandra Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mitteldac Fancy Pants (AI) (Judy Phillips)
Res Dog CC & Junior of Breed: Austbritz Tekahasonof Junior (Judith Phillips)
Minor of Breed: Mitteldac Simply The Best (Judith Phillips)
Open Neuter of Breed: Mitteldac BentlyOfBridlington (Sandra Taylor)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Bitch CC & Puppy of Breed: Goldtreve Rock A Hula Baby (The Hessions)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Baby of Breed: Pennhari Smoke N Mirrors (Annette Dunlop)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kysaridge Aurelias Gaia (Helen Mosslar)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Donna Morris (NSW)

Best in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Edinglen Pretty Woman (AI) (Michele Lincoln)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Baby in Group: Collie (Rough)
Xanzaree Heir To The Throne (PAULA GLEESON)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BarkingPines Garden Of Eden (Miss M Moore)
Res Dog CC: Aust Ch BarkingPines Standn Proud (Miss M Moore)
Puppy of Breed: Jedabun Reflection Inthe Water (Miss M Moore & Miss T Simpson)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen Pretty Woman (AI) (Michele Lincoln)
Baby of Breed: Edinglen The Wonder Of You (Michele Lincoln)

Border Collie
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Dreamwood Teagans Tara (Donna Schmelitschek)
Minor of Breed: Libertybrook Stir of Echoes (Therese Kropman)
Aust Bred (Dog) of Breed: Dreamwood Red Ryleigh (Donna Schmelitschek)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Baby of Breed: Xanzaree Heir To The Throne (PAULA GLEESON)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SPACCONE (Imp Ita) (Carolyn McLean)
Baby of Breed: DellBianco Egwene Alvere (Carolyn McLean & Jean Purcell)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Louanda What About Me (Shelbrae Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Alclay Zeig Keine Gnade (Mrs A Neyle & Miss K Miller)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust & Neut Ch Zanzebern Winter Wonderland (Robyn Keen)

Bernese Mountain Dog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zanzebern Winter Wonderland (Robyn Keen)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nija Colour MeHappy With Tell D (L Hetherington)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Libertybrook Dance Of Dragons (Jennifer & Phillip Bayliss)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar Starman (R & Mrs L Parsons)
Res Dog CC & Junior of Breed: Alclay Zeig Keine Gnade (Mrs A Neyle & Miss K Miller)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Runner Up in Group: Chow Chow
Seraphimacao Get Low (Mr A Howarth & Miss T Agnew)
Baby in Group: Schipperke
Rixown Runningbear (Helen Rixon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Seraphimacao Get Low (Mr A Howarth & Miss T Agnew)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Choccaspot Dare To Stare (Kathy Cooper)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shanspitz Perfect Double Act (K Watson / D & S Watherston)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beddydane Th Greatest Showman (Ms L F Stone)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Schau Oh Yes (B J Biggs)
Baby of Breed: Schau Bit of Choc (B J Biggs)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)
Baby of Breed: Rixown Runningbear (Helen Rixon)