Sofala & District Show Society (NSW)

Date of Show : 27-Feb-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Beryl Hession (NSW)   (Total Entry : 214)

Best in Show & Intermediate in Show: Saluki
Aust Ch Pazada Keeping With Tradition (AI) (G & P Russell)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: French Bulldog
Jonhah Le Poids De Lattente (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Baby in Show: Welsh Springer Spaniel
Mycroft Must Be Lewys (Sylvia Brackman)
Minor in Show: Boston Terrier
Shebos Geez Louise (M Gorman)
Puppy in Show: Pharaoh Hound
Pennhari Order Of The Dragon (Annette Dunlop)
Junior in Show: Weimaraner
Ashlaren Whoops A Daisy (Lainie Knox)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Boston Terrier
Aust Sup Ch Zareba Struts Like A Showgirl (D Norquay & A Gilson)
Runner Up Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust Ch BarkingPines Garden Of Eden (Miss M Moore)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Beryl Hession (NSW)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Minor in Group: Pug
Sharlea Rose Of Kingston (Sharon Jeffries)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Karakoram Suprise Parti (D Gilson)
Baby in Group: Pomeranian
Posmo Cute as a button (Mrs S L Wilkinson)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Posmo Pure sweet n evil (Mrs S L Wilkinson)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Alexabelle Billy Elliot (Mrs S G Boyce)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Sabelia All For The Victory (Miss Amanda B Gill)
Open in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Sasndash Blackchantilly (Mr P Begg & Ms K West)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Guilcroft Just like A Banjo (Pamela & Garth Harding)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alexabelle Billy Elliot (Mrs S G Boyce)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Jezzamont Vanilla Ice (L Oliver)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Alexabelle My Furry Valentine (Mrs S G Boyce)
Minor of Breed: Alexabelle Maybe Magic (Mrs S G Boyce)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherabill Oxford Laser Strike (Mrs P & G Harding)
Bitch CC & Junior of Breed: Guilcroft Jacinta Blushes Pink (Pamela & Garth Harding)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Guilcroft Just like A Banjo (Pamela & Garth Harding)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sasndash AndiMurry (K West)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sasndash Blackchantilly (Mr P Begg & Ms K West)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sabelia All For The Victory (Miss Amanda B Gill)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Posmo Pure sweet n evil (Mrs S L Wilkinson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Posmo Flaming hot star (Mrs S L Wilkinson)
Baby of Breed: Posmo Cute as a button (Mrs S L Wilkinson)
Minor of Breed: Posmo Strut like lady (Mrs S L Wilkinson)

Pug
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sharlea Rose Of Kingston (Sharon Jeffries)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Karakoram Suprise Parti (D Gilson)

Yorkshire Terrier
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Yetholme Janluna Molly McLean (Mrs M Sharp)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 31)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Welsh Terrier
Waratah Last Farewell (Paris Maxfield)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Libertybrook Spell O The Rose (Jennifer Bayliss)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Bekmar JoanBaez (Mrs J J Clifford)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Capilet Dnt Feed Afta Midnite (AI) (S Clark)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Guilcroft Klassique Krystelle (Pamela & Garth Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Next Top Model (Pamela & Garth Harding)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Santop Sapphire (Scott & Sharon Norman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tawnyoak Major Forkellington (K Henderson)
Baby of Breed: Ceasair Of Otago (Imp NZ) (K Henderson)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bekmar JoanBaez (Mrs J J Clifford)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Libertybrook Spell O The Rose (Jennifer Bayliss)
Dog CC & Open of Breed: Libertybrook Spellmaster (Jennifer & Phillip Bayliss)
Baby of Breed: Bekmar Jeff Buckley (Mrs J J Clifford)
Intermediate of Breed: Libertybrook Voodoo Child (Jennifer Bayliss)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Upinair Stone Cold Crazy (K Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Upinair Black Velvet (K Miller)
Baby of Breed: Upinair Fox In Sox (Kerrie Miller)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kivamynk Call Me Elizabeth TKS (Amy)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Capilet Dnt Feed Afta Midnite (AI) (S Clark)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Waratah Last Farewell (Paris Maxfield)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Mycroft Miraquel (S J Brackman)
Baby in Group: Welsh Springer Spaniel
Mycroft Must Be Lewys (Sylvia Brackman)
Junior in Group: Weimaraner
Ashlaren Whoops A Daisy (Lainie Knox)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Braycharm Totally Tailored (Amanda St Clair & Amanda Bray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Ch Jukeran Dare's Cool Dude CCD CD CDX RN RA RE RAE RM (Margot Webster)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Royal's Friend Ecs Wish Granted (Imp HUN) (Amanda Bray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ludwood Against The Flow (Amanda St Clair)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Braycharm Totally Tailored (Amanda St Clair & Amanda Bray)
Res Bitch CC: Braycharm Evermore (Ms Amanda Bray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moruada Butter Chicken (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Moruada In Sync (Mrs S H Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Piarki Winstons Golden Ticket (Rachael Ohlrich)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Ch Jukeran Dare's Cool Dude CCD CD CDX RN RA RE RAE RM (Margot Webster)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aprilraine Poetry in Disguise (Therese Kropman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aprilraine Midnight Run (Therese Kropman)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ashlaren Whoops A Daisy (Lainie Knox)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ashlaren By Popular Demand (Lainie Knox)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mycroft Miraquel (S J Brackman)
Baby of Breed: Mycroft Must Be Lewys (Sylvia Brackman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Beryl Hession (NSW) (Group Entry : 22)

Best in Group & Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Keeping With Tradition (AI) (G & P Russell)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Pharaoh Hound
Pennhari Order Of The Dragon (Annette Dunlop)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Shangdi Allspice (L & R Roberts)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Pennhari Smoke N Mirrors (Annette Dunlop)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalutara Living Th Single Life (M Eather & W Harbutt)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shangdi Allspice (L & R Roberts)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pennhari Order Of The Dragon (Annette Dunlop)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pennhari Smoke N Mirrors (Annette Dunlop)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Keeping With Tradition (AI) (G & P Russell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 34)

Baby in Group: Shetland Sheepdog
Kelanmee Love is a Game (Kim Tresidder)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Keiramyst Dancing Onth Ceiling (Mrs L Brandt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch BarkingPines Garden Of Eden (Miss M Moore)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)

Australian Shepherd
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch BarkingPines Garden Of Eden (Miss M Moore)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Keiramyst Dancing Onth Ceiling (Mrs L Brandt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Famewynn Stuck On You (Mrs A Smith)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Famewynn Never Been Kissed (Mrs A Smith)

Border Collie
Baby of Breed: Aprilraine Stir The Stars (Jennifer Bayliss)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Quinora Lennox Vision RN ET SWN (Carole Hately)

Briard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cacharel Now Look at Me (Mrs L van Coevorden / Mr C & Mrs A Mitchell)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Baby of Breed: Cathgarry Stylish InMyKnickers (Kathy Drew)

Finnish Lapphund
Res Bitch CC: Aust Ch Furballs Salla Lumienkeli (C Anderson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Kelanmee Love is a Game (Kim Tresidder)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Beryl Hession (NSW)  (Group Entry : 25)

Baby in Group: Dobermann
Indpac Black Suede (M B Hart)
Minor in Group: Dobermann
Halrusc Elektric Red (Scott & Sharon Norman)
Puppy in Group: Bernese Mountain Dog
Azzabern Naughtty But Nice (Ms J Williams & Mr M Eslick)
Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Maggiormente Rex D'Italia (K & N Keck)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Azzabern Naughtty But Nice (Ms J Williams & Mr M Eslick)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Halrusc Elektric Red (Scott & Sharon Norman)
Baby of Breed: Indpac Black Suede (M B Hart)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaitler Flamenco With Daveren (IID) (Shana Lennox)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maggiormente Rex D'Italia (K & N Keck)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Maggiormente Contessa (K & N Keck)
Baby of Breed: Maggiormente Rosa Pantera (AI) (K & N Keck)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Krystalcove In A Haze Of Glory (Ms J Williams)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ozruski Heather (AI) (Jennifer & Phillip Bayliss)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Aust Bred in Group: French Bulldog
Jonhah Le Poids De Lattente (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Runner Up in Group & Open in Group: Boston Terrier
Aust Ch Heartbeats Invictus (Imp USA) (D Norquay & A Gilson)
Minor in Group: Boston Terrier
Shebos Geez Louise (M Gorman)
Intermediate in Group: Great Dane
Ashadanois Rose Tyler (S Holland & Mr R Powell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Sup Ch Zareba Struts Like A Showgirl (D Norquay & A Gilson)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr & Neut Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Heartbeats Invictus (Imp USA) (D Norquay & A Gilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shebos Geez Louise (M Gorman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Zareba Struts Like A Showgirl (D Norquay & A Gilson)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Empireofchow Rafa (A Bishop)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Boombachow scowl at the moon (Julie Bishop)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Sprintaway Star Jasmin (Louanne & Dr Mathew Donald)
Dog CC: Aust Ch Sprintaway Saint or Sinner (Dr M & Mrs LDonald)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Jonhah Le Poids De Lattente (Sheridan Ledger & Dean Paine)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ashadanois Rose Tyler (S Holland & Mr R Powell)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rixown Royal Romance (Helen Rixon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)