Combined Breeds Dog Club Of Tasmania Inc (AM Show) (TAS)

Date of Show : 27-Apr-2024 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Peter Primrose (WA)   (Total Entry : 197)

Best in Show & Intermediate in Show: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Graphite Kazari (Trudi Counsell)
Runner Up in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)
Puppy in Show: Samoyed
Kalaska Lorde We R Royal (Mr J Gesiotto, Mrs L Jones & Mrs K O’Riley)
Junior in Show: Weimaraner
Aust Ch Arnhill Hammer And Tongs (Josh Turner)
State Bred in Show: Basenji
Aust Sup Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
Aust Bred in Show: Pug
Aust Ch Maskerade Captain America (Pugmate Kennels)
Open in Show: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Bagatelle Moonlight Garden (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Peter Primrose (WA)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Intermediate in Group: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Graphite Kazari (Trudi Counsell)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Pekingese
Waaini As Requested (Mrs K Connell)
Baby in Group: Havanese
Carnwath Hudson (Ruth Davis)
Minor in Group: Affenpinscher
Majomarc I’m Back In Black (Trudi Counsell)
Junior in Group: Bichon Frise
Amourchiot Take A Chance On Me (Mrs T Schofield & Ms D Kremmer)
State Bred in Group: Pug
Pugmate Oops I Did it Again (Pugmate Kennels)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Maskerade Captain America (Pugmate Kennels)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Kandccamo Ice Cold By Knight (Mrs K Camilleri)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Majomarc Graphite Kazari (Trudi Counsell)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Majomarc I’m Back In Black (Trudi Counsell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dabne Mr Bingley (Mrs Janice E Klaus)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Heartsilk Pippi Longstocking (Janice E Klaus)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amourchiot Take A Chance On Me (Mrs T Schofield & Ms D Kremmer)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kandccamo Ice Cold By Knight (Mrs K Camilleri)

Chihuahua (Long Coat)
Aust Bred of Breed: Wachowa Tina Sparkles (J Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Candi Man (Mrs Jennifer Watt)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amrish Danger Zone (Ruth Davis)
Baby of Breed: Carnwath Hudson (Ruth Davis)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Waaini As Requested (Mrs K Connell)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Chinkira Bluff My Way (Mrs K & P Connell)
Open of Breed: Aust Ch Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K & Mr P Connell)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maskerade Captain America (Pugmate Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Maskerade Evermore (Pugmate Kennels)
Bitch CC & State Bred of Breed: Pugmate Oops I Did it Again (Pugmate Kennels)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Pugmate Shake It Off (Pugmate Kennels)
Minor of Breed: Spurcius Fire N Diamonds (Spurcius Kennels)
Open of Breed: Aust Ch Spurcius Silver Magic (AI) (Spurcius Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kerryn Harvey (SA)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Puppy in Group: Bull Terrier
Sirram A Touch Of Paradise (T Matsen & R Balsillie)
Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch SykesDLimit Porsche Turbochrgd (Merek Lee)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ausgrove Sweet Madeline (Erica Norgrove)

Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sirram A Touch Of Paradise (T Matsen & R Balsillie)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SykesDLimit Porsche Turbochrgd (Merek Lee)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Julia Van Dinter (WA)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Arnhill Hammer And Tongs (Josh Turner)
Runner Up in Group & Open in Group: Flat Coated Retriever
Aust Sup Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Baby in Group: Curly Coated Retriever
Dizzyki WG Desert Oasis (AI) (Dizzyki Kennels)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Heathbrook Only Time Will Tell (J & D Wadsley)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dizzyki Shush Cornelia (AI) (Jane Gregor)
Baby of Breed: Dizzyki WG Desert Oasis (AI) (Dizzyki Kennels)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Sky Full Of Stars (AI) (Ms S Rattle & Mr T Sproule)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Acewild Partitime At Zenchar (S Rattle & T Sproule)
Junior of Breed: Zenchar Journey Into The Dark (AI) (V Sullivan, S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Heathbrook Here I Am (J & D Wadsley)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Heathbrook Only Time Will Tell (J & D Wadsley)
Junior of Breed: Goldlake Its My Turn Now (Janette Grierson)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eraky Dark Horse (R Nielsen)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arnhill Hammer And Tongs (Josh Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Weisngrey Unleashing Anarchy (Seriousgrey Kennels)
Baby of Breed: Weisngrey A Dash Of Danger (Elke Prehn)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Julia Van Dinter (WA) (Group Entry : 18)

Best in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Khayoz Jive Talkin (Khayoz Kennels)
Baby in Group: Beagle
Kunanyi Star Struck (Mr G & Mrs J Laker)
Puppy in Group: Whippet
Khayoz Magic In A Bottle (Khayoz Kennels)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Alaqadar Bizait (Judy Menzie)
State Bred in Group: Basenji
Aust Sup Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Alaqadar Bizait (Judy Menzie)

Basenji
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kunanyi Graceful Showgirl (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Baby of Breed: Kunanyi Star Struck (Mr G & Mrs J Laker)
Baby (Bitch) of Breed: Kunanyi Star Dancer (Mr G & Mrs J Laker)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Jackshope All That Glitters (Emma Anderson)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zenqift Heartz On Fire (AI) (F / J & L Wiltshire)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Khayoz Jive Talkin (Khayoz Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Khayoz Magic In A Bottle (Khayoz Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Kerryn Harvey (SA)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Bagatelle Moonlight Garden (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Runner Up in Group & Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Cannyben Shoot To Thrill At Classicyds (Jason, Nadia & Mel Attridge / Sonja Gangell)
Baby in Group: Australian Shepherd
Blueamble Ruffle My Truffle (Ann & John Lamberton)
Puppy in Group: Border Collie
Allclarity Royal Diamond (AI) (Elizabeth Connolly)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Raintrees Never Enough (Imp Jpn) (Mrs A Anagnostis)
State Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Milkenunny Basil Brush (Ms D Slater)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Farewellhill Fancy That (Mr S and A Hall)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Beauvest Metallic Cool Cat (Stephen & Alison Hall)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Blueamble Ruffle My Truffle (Ann & John Lamberton)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Baby of Breed: Judvale Hit The Jackpot (Mr P Hay)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cannyben Shoot To Thrill At Classicyds (Jason, Nadia & Mel Attridge / Sonja Gangell)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Allclarity Royal Diamond (AI) (Elizabeth Connolly)
Minor of Breed: Sanpasho Amber Kiss (Mr R & Mrs H Owen)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bagatelle Moonlight Garden (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whoami Playing To Win (J & M Kaden & K Post)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Raintrees Never Enough (Imp Jpn) (Mrs A Anagnostis)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Milkenunny Basil Brush (Ms D Slater)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Newpry Eclipse Of The Heart (Nicole Newett)
Baby of Breed: Anbenly Presidents Man (Mrs A Anagnostis)
Baby (Bitch) of Breed: Anbenly Coco Chanel (Mrs A Anagnostis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Peter Primrose (WA)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Puppy in Group: Samoyed
Kalaska Lorde We R Royal (Mr J Gesiotto, Mrs L Jones & Mrs K O’Riley)
Runner Up in Group: Akita
Ishin Legend of A Diva (Elise Hinde)
Baby in Group: German Pinscher
Masterkarn Xclusivly DunNDusted (Kerry Adams)
Minor in Group: Newfoundland
Yesallaw Moonshine OnThe Ocean (AI) (Sue & Clifford & Charlotte Gray)
Junior in Group: Samoyed
Kalaska My Sweet Lord (Mr J Gesiotto, Mrs L Jones & Mrs K O’Riley)
State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Kenjiro (S & C Eastley)
Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ishin Legend of A Diva (Elise Hinde)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Kenjiro (S & C Eastley)

German Pinscher
Baby of Breed: Masterkarn Xclusivly DunNDusted (Kerry Adams)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Yesallaw Moonshine OnThe Ocean (AI) (Sue & Clifford & Charlotte Gray)
Bitch CC & Puppy of Breed: Yesallaw Bythe Light Ofthe Sea (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Khingsahl King Of The Mountain (N Hughes & J Wallom)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kalaska Lorde We R Royal (Mr J Gesiotto, Mrs L Jones & Mrs K O’Riley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kalaska My Sweet Lord (Mr J Gesiotto, Mrs L Jones & Mrs K O’Riley)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Classicana Elfin Charm (Lesley Eaton)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ilsonyo Call Me Meibi (Keegan Omens)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Southerton Nobody Like Me (AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter Primrose (WA)  (Group Entry : 12)

Best in Group & Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Runner Up in Group: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Wild Card (Miss J Harrison)
Baby in Group: Poodle (Standard)
Aufait Almost Famous (Helen Dobson, Mark Fyfe, Peter Haas)
Puppy in Group: Karelian Bear Dog
Kabova The Influencer (Mr I & Mrs K Davey)
Junior in Group: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Midnight Martinis (S Frankcombe)
Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Tibetoes King Of The Road (Christian Lee & Ms P M Ellis)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Touchofchow Midnight Martinis (S Frankcombe)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dentellieres Wild Card (Miss J Harrison)

Karelian Bear Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kabova The Influencer (Mr I & Mrs K Davey)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Baby of Breed: Aufait Almost Famous (Helen Dobson, Mark Fyfe, Peter Haas)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tibetoes King Of The Road (Christian Lee & Ms P M Ellis)