Huon Agricultural Society Inc (TAS)

Date of Show : 12-Nov-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sandra Mashford (VIC)   (Total Entry : 280)

Best in Show & Open in Show: Papillon
Am Ch Salatino Un Voyeur En Salle De Bain (Imp USA) (Dean Quinlivan & Milan Tumpach)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby in Show: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Yonder and Beyond (S & C Eastley)
Minor in Show: Beagle
Hounsley Hanae Mori (Miss J Lalor& Mr P Hissey)
Puppy in Show: Bullmastiff
Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
Junior in Show: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Xcalibar (S & C Eastley)
State Bred in Show: Newfoundland
Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
Aust Bred in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Am Ch Salatino Un Voyeur En Salle De Bain (Imp USA) (Dean Quinlivan & Milan Tumpach)
Minor in Group: Havanese
Bromear Amapola Peonia (Erica Norgrove)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Elcavel Cinderella (L M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Havanese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bromear Amapola Peonia (Erica Norgrove)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tilcha Giorgio Armani (R Davis)
Baby of Breed: Quizhu I Wasnt Expecting That (R Davis)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Salatino Un Voyeur En Salle De Bain (Imp USA) (Dean Quinlivan & Milan Tumpach)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)

Pug
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Sebandee Black In a Flash (Y Metzger)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Anna Lane (VIC)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Lemonlee Little Touch of Class (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Darlingred Midnight Man (Ann Burns)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gummiebear Skiesthalimit (Tameeka Kelly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sandra Mashford (VIC)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
Baby in Group: Weimaraner
Ghostwind Dancin With Th Devil (Ghostwind Kennels)
Puppy in Group: Golden Retriever
Beaucroft It Had To Be You (Beaucroft Kennels / J & D Wadsley)
Junior in Group: Golden Retriever
Kaparla From The Flight Deck (AI) (Mrs Julianne Laker)
Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Appintiki Baileys On Ice (John / Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fraelighte Frozen Heart (Mrs C & Ms S Gangell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Penita Sweet Talk (T & J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tweedwater Royal Fusilier (J and D Wadsley)
Puppy of Breed: Beaucroft It Had To Be You (Beaucroft Kennels / J & D Wadsley)
Junior of Breed: Kaparla From The Flight Deck (AI) (Mrs Julianne Laker)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hanafor Alspice Wroxton (F Harris & B Stading)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ghostwind Oskar Dela Renta (AI) (Simone Haigh)
Baby of Breed: Ghostwind Dancin With Th Devil (Ghostwind Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC) (Group Entry : 26)

Best in Group & Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Baby in Group: Whippet
Parnew Dancin In The Dark (Mel Prouse)
Minor in Group: Beagle
Hounsley Hanae Mori (Miss J Lalor& Mr P Hissey)
Puppy in Group: Whippet
Aust Ch Kallrea Secret Dream (L Wiltshire)

Beagle
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hounsley Hanae Mori (Miss J Lalor& Mr P Hissey)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dog CC & Minor of Breed: Berghutte Black Benjamin (Helen Chabanov)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Parnew Aint Misbehavin (Mel Prouse)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kallrea Secret Dream (L Wiltshire)
Baby of Breed: Parnew Dancin In The Dark (Mel Prouse)
Minor of Breed: Acaiza Cherry Bomb (Mrs J Hargraves)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)
Minor in Group: Australian Kelpie
Australmac Simply Willow (Dee-anne McCarthy)
State Bred in Group: Australian Kelpie
Australmac Simply Jarrah (Dee-anne McCarthy)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Australmac Simply Willow (Dee-anne McCarthy)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Australmac Simply Jarrah (Dee-anne McCarthy)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Sayly Sweet Ohana (AI) TD (Carol Golding & Dr L Smith)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja Gangell)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) (R Holloway & J L Lincoln)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Armahani Iolite Ilo (AI) (J L Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karraine Kruze Kontrol (Mrs J Hurst)
Res Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Karraine Perfectly Posh (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Minor of Breed: Karraine Tribute to Ruby (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sandra Mashford (VIC)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Yonder and Beyond (S & C Eastley)
Minor in Group: Bullmastiff
Nightmania here comes trouble (R & T McCauley)
Puppy in Group: Bullmastiff
Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Xcalibar (S & C Eastley)
State Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arcticbliss Wanted Deadoralive (Michelle Kube)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Arcticbliss Perfect Pink (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Cloudforest Vejur Flyover (S & C Eastley/L Borella-Peters)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Cloudforest Under the Covers (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Yonder and Beyond (S & C Eastley)
Junior of Breed: Cloudforest Xcalibar (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bardinet Catching Fire (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
Junior of Breed: Johvi Kiss The Girls (AI) (Vicki Sheppard)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nightquest Royal Sovereign (R & T McCauley)
Minor of Breed: Nightmania here comes trouble (R & T McCauley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bisart Rise From The Ashes (Bisart Knls)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Seadale Viva Liberty (AI) (Clifford & Sue Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Frozen From The Past (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kuhnheit Cos Im The Real Thing (Rosemary Adler)
Junior of Breed: Moy Shake Rattle N Roll (AI) (Imp NZ) (Dion Russell)
Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Escardrille Kostya Maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Classicana Bella Luna (Lesley Eaton)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Southerton Smooth Operator (AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Anna Lane (VIC)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Junior in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Gengala Got Your Attention (Louise Hickie)
State Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Epacris Goliath Beetle (A E Courtney)

French Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Epacris Goliath Beetle (A E Courtney)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Britbull Devil Woman (B / S & A Courtney)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gengala Got Your Attention (Louise Hickie)