Geraldton & Districts Kennel Club Inc (AM Show) (WA)

Date of Show : 14-May-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Kerry Cannon (NSW)   (Total Entry : 269)

Best in Show & Open in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Winterfalls Some Like It Hot (Ms M Roberts)
Runner Up in Show: Australian Silky Terrier
Aust Sup Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)
Baby in Show: Rottweiler
Tykerna Total Recall (Ash Godsell)
Minor in Show: Staffordshire Bull Terrier
Bullitproof Miss Da Meana (Mrs Christine Allen)
Puppy in Show: Havanese
Ananda Sashay Away (Mrs S Shellback)
State Bred in Show: Whippet
Aust Ch Harroway Vanity Fair (Pamela Campbell & Steve Warry)
Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Ch Canyonlands Major Look (Chelsey Primrose)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Open in Group: Australian Silky Terrier
Aust Sup Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Alynga Madam Upanova (Ms A D Murphy)
Minor in Group: Australian Silky Terrier
Karlyermai Nutin Gotta B Rokin (Karlyermai Kennels)
Puppy in Group: Havanese
Ananda Sashay Away (Mrs S Shellback)
Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Mohawk Rolex (Miss V M Bridle)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Yorkshire Terrier
Neut Ch Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Nighthaven Im Sweet As Sugar (Emily Long)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Karlyermai Nutin Gotta B Rokin (Karlyermai Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Salinacruz Let's Go Tokyo (Imp NZ) (Hayley Cusato)
Baby of Breed: Nighthaven Girls Trip (Mrs Hayley Foan)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Voncronan Dirty Desire (Kylie Tilley/ Tina Sunman & Veronica McKelvie)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nighthaven Bishzari Lake (Mrs H Cusato)
Baby of Breed: Voncronan Star Dust (V McKelvie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Nighthaven Im Sweet As Sugar (Emily Long)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mohawk Rolex (Miss V M Bridle)

Griffon Bruxellois
Baby of Breed: Alynga Madam Upanova (Ms A D Murphy)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ananda Sashay Away (Mrs S Shellback)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
Bitch CC & Minor of Breed: Ellingly Upshot Panda (Mrs S Shellback)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aventura Back To The Future (Aventura Kennels)
Baby of Breed: Aventura Ice Princess (Aventura Kennels)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bozliwia Lightsome Fire At Yetholme (Mrs J Delaney)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bullitproof Miss Da Meana (Mrs Christine Allen)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Staffegan Commander in Chief (Mr Graeme Neill)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bullitproof The Undertaker (Mrs C & Mr M Allen)
State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Formulabluz Suede Shoez (Amanda Munro)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Staffegan Gems Pride (Mrs Jackie Cook)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mirolinda Big Freeze (AI) (Shirley Friday)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bullitproof Miss Da Meana (Mrs Christine Allen)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullitproof The Undertaker (Mrs C & Mr M Allen)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Staffegan Commander in Chief (Mr Graeme Neill)
Intermediate (Bitch) of Breed: Formulabluz Brite Lite City (Amanda Munro)
State Bred of Breed: Formulabluz Suede Shoez (Amanda Munro)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Staffegan Gems Pride (Mrs Jackie Cook)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Aust Bred in Group: Flat Coated Retriever
Aust Gr Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)
Puppy in Group: Clumber Spaniel
Makapoynt Bette Davies (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)
State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Olbah Duchess of the Dunes (Lorraine & Gary Loftus)
Open in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Kaimata (Dr L Brain)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Taniwha Kaimata (Dr L Brain)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Makapoynt Bette Davies (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bifield Keepsake At Regencyblue (AI) (Mrs J L Sewell & Miss S L Sewell)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Barecho B Witched (Imp SWE) (Carey Curtis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Olbah Duchess of the Dunes (Lorraine & Gary Loftus)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wytcher Angel Eyes (Carey Curtis & David Nicholson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Maketawa Im Your Man (Lorraine & Gary Loftus)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wytcher Dancing Queen (Carey Curtis & David Nicholson)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Starflatz Crimson And Clover (AI) (Christine Murray)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Heiderst To the Moon N Back (AI) (Miss A Keulen-Brain & Heiderst Kennels)
Bitch CC & State Bred of Breed: Wahrelegende Skye’s the Limit (Anne Whitehead)
Baby of Breed: Wahrelegende New Begininngs (Anne Whitehead)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA) (Group Entry : 37)

Best in Group & State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Vanity Fair (Pamela Campbell & Steve Warry)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Blame Game (Pamela Campbell & Steve Warry)
Baby in Group: Whippet
Harroway Sublime (Pamela Campbell & Steven Warry)
Minor in Group: Whippet
Arjai Heart Of Glass (Jo Kramer)
Puppy in Group: Whippet
Whipsikal What A Rush (Miss K Bell)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Bayan Odins Storm (R A & L M Fenwick)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bayan Odins Storm (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tahkira Sassitude (AI) (Mrs Lynne Fenwick)

Beagle
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tonicbay Little Dragon (Mr A J & N Crocker)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tonicbay Liberty Bell (Mr A J & Mrs N Crocker)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tonicbay Rusty Oak (Mr A J & N Crocker)
Res Dog CC & Junior of Breed: Tonicbay Black Diamond (Mr A J & Mrs N Crocker)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cayugaridge Hershey Kiss (Leslie A Weston)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kalypsy Maker Of Rainbows (Mr D Cappello)
Bitch CC: Kalpsy Rain Dancer (Tanya Nugent)

Whippet
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Harroway Vanity Fair (Pamela Campbell & Steve Warry)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Harroway Blame Game (Pamela Campbell & Steve Warry)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Whipsikal What A Rush (Miss K Bell)
Baby of Breed: Harroway Sublime (Pamela Campbell & Steven Warry)
Minor of Breed: Arjai Heart Of Glass (Jo Kramer)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Bowe (WA)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Willabaa You Can Dream It At Ochaye (Janet O'Donnell & Belinda West)
Minor in Group: Australian Shepherd
Ochaye Globe Trotter (Tim Thomas & Belinda West)
State Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Sandsprite Earth Wind n Fire (Mrs S Einam)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ochaye By Design (Tim Thomas/Belinda West/Joshua Stankovic/Sasha Corker)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Whoami Nothing But Trouble (Miss K E Post)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs S Einam)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sandsprite Earth Wind n Fire (Mrs S Einam)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Willabaa You Can Dream It At Ochaye (Janet O'Donnell & Belinda West)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Ochaye Globe Trotter (Tim Thomas & Belinda West)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ochaye By Design (Tim Thomas/Belinda West/Joshua Stankovic/Sasha Corker)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Malinworx Dizzy (Sofiana Alford)

Border Collie
Open (Bitch) of Breed: Tri Ch (TS) (T) Dayre Chyme Of The Dragon RA CD (Ms D P Rose)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Nighthaven Queen of Spades JC (Hayley Foan)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Nighthaven Light Up My Fire (AI) (Hayley Foan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Ublong Cosmopolitan JC (Hayley Cusato)

Old English Sheepdog
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Malizioso Just Likeabear (AI) (Dr F Lacey & Mrs A Whitehead)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Whoami Nothing But Trouble (Miss K E Post)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Yasdnil Whispers In The Breeze (Jeanette Mitchell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Nightwood Star Ofth Spotlite (Ms D Simpson)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ublong Eyma Foxy lady (Hayley Foan)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Bowe (WA)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Canyonlands Made From Legends (Mr M & Mrs J Boase)
Runner Up in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Tykerna War Machine (AI) (Kerryn O'Brien & Ash Godsell)
Baby in Group: Rottweiler
Tykerna Total Recall (Ash Godsell)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Egoist Stormfront Shazam I Am (Chelsea Jeffries)
Puppy in Group: Samoyed
Lunasea Pretty Little Liar (AI) (Ying Chen (Helen))
Intermediate in Group: Rottweiler
Tykerna Midnight Sky (A Godsell & K O’Brien)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Canyonlands Major Look (Chelsey Primrose)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Arttu Toklo (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tuvaaqan Arttu Mai (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sennen Catch Em By Surprise (Mr D & Mrs G May)

Boxer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Taswest Pearls of Wisdom (AI) (Kim Berrigan)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Itacor Faith (Mr C & Mrs S Lyon / Mr F & Mrs F Bartuccio)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Itacor Pagani (Mr C & Mrs S Lyon & Mr F & Mrs F Bartuccio)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Pyrbijour Reach For The Stars (Paul Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Taram Mystic Man (Casey Rose)
Res Dog CC & Junior of Breed: Shatadoe Arminda (AI) (Ms P Coombs & Mr N Flanagan)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Taram Belle (Ms P Coombs & Mr N Flanagan)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tykerna War Machine (AI) (Kerryn O'Brien & Ash Godsell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tykerna Midnight Sky (A Godsell & K O’Brien)
Baby of Breed: Tykerna Total Recall (Ash Godsell)

Samoyed
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lunasea Pretty Little Liar (AI) (Ying Chen (Helen))

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Egoist Stormfront Shazam I Am (Chelsea Jeffries)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Canyonlands Made From Legends (Mr M & Mrs J Boase)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canyonlands Major Look (Chelsey Primrose)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Winterfalls Some Like It Hot (Ms M Roberts)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
Baby in Group: Dalmatian
Dalhayvin Reindeer Games (C Jackson)
Minor in Group: Chow Chow
Sherae Blue Fu Panda Bear (Sherae Kennels & Ms N Rhodes)
Puppy in Group: Great Dane
Nevernever Made You Look Again (Judi Moore)
Aust Bred in Group: Shar Pei
Shangyin Taking The Town (Samantha Seffelaar)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Life On The Edge (Mrs M Holland)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Celticpryde Robert The Bruce (Kelly Hamilton)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sherae Funky Monkey On Ice (Sherae Kennels & Ms N Rhodes)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Malaboo Frozen In Time (AI) (Ms N Rhodes)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sherae Blue Fu Panda Bear (Sherae Kennels & Ms N Rhodes)
Junior of Breed: Sherae Dancin Red Fire Dragon (Sherae Knls & Miss N Rhodes)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Winterfalls Some Like It Hot (Ms M Roberts)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Dalhayvin Midnight Melody (AI) (Candice Jackson)
Baby of Breed: Dalhayvin Reindeer Games (C Jackson)
State Bred of Breed: Aust Ch Carijlyte Dancn Inth Moonlite (Candice Jackson)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Yveafrenchie Bonnie Boo (Caroline Owens)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cymroz Dog Of Thunder (M Wasley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nevernever Made You Look Again (Judi Moore)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Nevernever My Ride Or Die (Judi Moore)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Alariqus Cher I Got You Babe (Mrs D Richards)

Keeshond
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Axsollonte Time After Time (Mrs M Holland)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Life On The Edge (Mrs M Holland)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Shangyin Taking The Town (Samantha Seffelaar)
Baby of Breed: Shangyin Star Boy (S Seffelaar/ A Wasley)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Pancho Prospero (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wazzat Illiana (E Richards)