Mudgee & District Kennel & Obedience Club (NSW)

Date of Show : 9-Aug-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Joan Bray (NSW)   (Total Entry : 323)

Best in Show & Intermediate in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Runner Up in Show & Open in Show: Golden Retriever
Aust Gr Ch Athalow Addicted to Sin (Bob & Barbara McNab)
Baby in Show: Cocker Spaniel
Occuli Innuendo (D J & D C Mahoney)
Minor in Show: Afghan Hound
Cadiz Miss Monroe (Christine Faint)
Puppy in Show: Border Collie
Aust Ch Syryne Burning Embers (Shiralee Fossey)
Aust Bred in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)

Baby SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Occuli Innuendo (D J & D C Mahoney)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr William Ranie (ACT)  (Group Entry : 37)

Runner Up in Group & Junior in Group: Pug
Aust Ch Hostwill Supa Nova (Amanda Stapleton)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Mondelise Hot Gossip (Cavanagh/Spooner/Marszal)
Aust Bred in Group: Pug
Aus Ch Amarena Air Force One (Amanda Stapleton)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Cavalierlove Pollys Pride (Sue Donahue & Bob Boyce)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cavalierlove Pollys Pride (Sue Donahue & Bob Boyce)

Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Oleala Fast and Furryous (Alison Smith)

Italian Greyhound
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Berizza Californication (Steve & Debbie Albert)

King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jefaul Supadoopa Coupa (N & W Westerside)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marblanc Heavens Keeper (Mrs M Atkinson)

Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mondelise Hot Gossip (Cavanagh/Spooner/Marszal)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hostwill Supa Nova (Amanda Stapleton)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Lethal Weapon (Debra Cummings)
Bitch CC: Amarena Flaming Star (Amanda Stapleton)
Minor of Breed: Kabova Dressed to Kill (Debra Cummings)
Aust Bred of Breed: Aus Ch Amarena Air Force One (Amanda Stapleton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr William Ranie (ACT)  (Group Entry : 35)

Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amstarfx Perfect Crime (K Oseckas & B Stark)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Pranksta Dirty Deeds (Daverona kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amstarfx Perfect Crime (K Oseckas & B Stark)

Jack Russell Terrier
Minor of Breed: Brighthelm Virtuoso (Sarah Gaffikin)
Puppy of Breed: Brighthelm Witching Hour (Sarah Gaffikin)
Junior of Breed: Aust Ch Brighthelm Witches Britches (Sarah Gaffikin)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Upinair Rapid Fire (Kerrie Miller)
R/UP BOB & Bitch CC: Upinair Set Th World On Fire (Kerrie Miller)
Junior of Breed: Aust Ch Upinair Untamed (Kerrie Miller)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Daverona rebel (Daverona kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pranksta Dirty Deeds (Daverona kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Athalow Addicted to Sin (Bob & Barbara McNab)
Runner Up in Group: Pointer
Aust Ch Rhyll Rock N Robin (Charlie Gutzeit)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Occuli Innuendo (D J & D C Mahoney)
Puppy in Group: Weimaraner (Long-haired)
Gobol Cowboy Smokey (Norman Speed)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Dykinta Secrets Safron (Bronwyn Gaywood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr & SAF Ch Broadlands Brockit Lad at Occuli (Imp SAF) (D J and D C Mahoney)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
Baby of Breed: Occuli Innuendo (D J & D C Mahoney)
Baby (Bitch) of Breed: Feenix Caught in a Maze (D J & D C Mahoney)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Athalow Addicted to Sin (Bob & Barbara McNab)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Secrets Safron (Bronwyn Gaywood)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Hubertus Time And Again (J Fogarty)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Aprilraine Blitzen (Therese Kropman)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rhyll Rock N Robin (Charlie Gutzeit)

Weimaraner
Aust Bred of Breed: Aust Ch Gunclip Smokey Pearl (Norman Speed)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Gunclip Smokey Nonchalance (Norman Speed)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gobol Cowboy Smokey (Norman Speed)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr William Ranie (ACT) (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Borzoi
Aust Ch Kenibea Show Meth Money (S & D Albert / R & G Barden)
Minor in Group: Afghan Hound
Cadiz Miss Monroe (Christine Faint)
Puppy in Group: Whippet
Shenace Ya Wear It Well (Imp NZ) (Steve & Debbie Albert)

Afghan Hound
Minor of Breed: Cadiz Miss Monroe (Christine Faint)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kenibea Show Meth Money (S & D Albert / R & G Barden)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Rickaby Cruise (D Tidey)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Upinair Dodging Knives (Kerrie Miller)

Saluki
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiabe Halim (Samantha Minors)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Goodwill Simply Bliss (Steve and Debbie Albert)
Puppy of Breed: Shenace Ya Wear It Well (Imp NZ) (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Craig Fynmore (NSW)  (Group Entry : 71)

Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Jedabun The Entourage (Miss T Simpson)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Littlewaco Rose Tattoo (Ian Storm)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Littlewaco Swingjugend (Anne Hickey)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Syryne Burning Embers (Shiralee Fossey)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kla Simply Dare To Dream (Gai Lewis & Therese Kropman)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Littlewaco Swingjugend (Anne Hickey)
Baby of Breed: Littlewaco Rose Tattoo (Ian Storm)
Aust Bred of Breed: Lanbart Eye Candy (S Nicholas)
Open of Breed: Aust Ch Welbeblue Running On Empty (S Nicholas)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kla Simply Dare To Dream (Gai Lewis & Therese Kropman)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Limelight (Therese Kropman)
Puppy of Breed: Aprilraine Limelight Dancer (Therese Kropman)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jedabun The Entourage (Miss T Simpson)
Intermediate of Breed: Crystaleye Hearts On Fire (Cathy Nugent)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Syryne Burning Embers (Shiralee Fossey)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Syryne Solar Eclipse (Shiralee Fossey)
Junior of Breed: Langtry River Runs Wild (Jennifer Bayliss/Susan Morris)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ingenue Chicago Girl (Gail Ingersoll)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ferona Red Spirit (Yvette Rolfe & Kelly Minors)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ferona Flirt With A Skirt (Y Rolfe & K Minors)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wigelbears Hocus N Pocus CCD RA (P M Ellis)
Baby of Breed: Wigelbears Sweet Painted Lady (K R & P M Ellis)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dlarah Mustang Sally (Cathy Nugent)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Eishund Got Ya Talking (Christine McKinnon & Angela Sneddon)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Craig Fynmore (NSW)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
Baby in Group: Bullmastiff
Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
Minor in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Any Win Will Do (C Yate)
Puppy in Group: Newfoundland
Magnewficent Turns the Tide (J Williams)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Penny Lane (R & N E Inglis)
Open in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Colebrook Heads Or Tails (R & N E Inglis)
Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Ch Treverhund Stella Aartois (Mrs Lesley O'Shea)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Boxberry Junior Burger (Mr N Speed & Mrs J Halliday)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Cant B Beaten (Norman Speed)

Bullmastiff
Baby of Breed: Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
Baby (Bitch) of Breed: Brinkybull Crack The Whip (S Brinkworth)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Maggiormente Faberge (Klaus & Nancy Keck)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Magnewficent Turns the Tide (J Williams)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morgerot Be Wilde Oscar (Mrs Lesley O'Shea)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Treverhund Stella Aartois (Mrs Lesley O'Shea)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russaird Diamond Dallas Page (Mrs J Bayliss)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colebrook Flip Of The Coin (R & N E Inglis)
Junior of Breed: Aust Ch Colebrook Penny Lane (R & N E Inglis)
Open of Breed: Aust Gr Ch Colebrook Heads Or Tails (R & N E Inglis)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Montkhan Born Too Be Wild (F B & A D Anderson)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aeukanmanuva Any Win Will Do (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Junior in Group: Keeshond
Rymiska Wave That Wand (R & M Parker)
Runner Up in Group & Puppy in Group: British Bulldog
Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mediaevalage Spread The Word (A B G Katon / K Webster)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mediaevalage Champagne On Ice (Katon / Webster)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Patome Surprize Revelation (Pat Blattman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Patome Shes Got The Look (Pat Blattman)
Puppy of Breed: Coleisha My Tassie Warrior (Pat Blattman)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rymiska Wave That Wand (R & M Parker)

Schipperke
Junior of Breed: Monterrez Power And Might (G Cruse / N Curwen & R Keech)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sesukan Husa N V D One (Keith & Roslind Ellis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tibetoes Look at Me No NV (Pamela Ellis)
Baby of Breed: Tibetoes Take My Breath Away (Pamela Ellis)