The Southern Classic Dog Show (TAS)

Date of Show : 16-Aug-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Buckley (ACT)

Best in Show & State Bred in Show: Bull Terrier
Aust Ch Lowdina Double Click (AI) (Chkano Kennels)
Runner Up in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Baby in Show: Staffordshire Bull Terrier
Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Puppy in Show: Shih Tzu
Killilan I Rest My Case Yrhonor (Miss Teena Sloan)
Junior in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Quick Silver (S & C Eastley)
Intermediate in Show: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Let Me Entertain You (Ghostwind Kennels)
Aust Bred in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Dragon Heart (AI) (Mrs S Taylor)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Les Bradney (NSW)

State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Japatina Big Dreams High Hopes (Japatina Kennels)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Japatina Big Dreams High Hopes (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Karakush Puff Up The Volume (Kasey Pearcey / Le and Helen Gibson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lecasa Simply Irresistible (Leone Cashman)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Barad Deepest Emotions (Barad Kennels)

Papillon
Puppy of Breed: Aust Ch Guilcroft Really Celestial (P Harding and M Bennett)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Interstar Thorn Of Love (J Hellessey)
Puppy of Breed: Valvista Top Design (Jan Hellessey)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Mayk Myna Dble (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Front Paige News (Georgie Smith)
Puppy of Breed: Byrebaer Special Edition (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Sarah Hill (VIC)

Best in Group & State Bred in Group: Bull Terrier
Aust Ch Lowdina Double Click (AI) (Chkano Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Torshamae Over the Rainbow (Paul Cavanough)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Hello Possums (AI) (Bustabones Knls)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lowdina Double Click (AI) (Chkano Kennels)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
R/UP BOB & State Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Emeraldcity KylieMinogue (Ginnette Loft & Peter Miller)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Torshamae Over the Rainbow (Paul Cavanough)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bustabones Hello Possums (AI) (Bustabones Knls)
Baby of Breed: Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Puppy of Breed: Belleden Redheaded Stepchild (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Les Bradney (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Let Me Entertain You (Ghostwind Kennels)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Baby in Group: Golden Retriever
Dunfriar Its A Kind Of Magic (Dunfriar Kennels)
Puppy in Group: English Setter
Carlyra Token Keepsake (Patricia Stevenson)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Doulton Alice In Wonderland (E & K Job / A & M Jones)
State Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Gr Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Legally Docked (AI) (Ghostwind Kennels)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)
Baby of Breed: Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Doulton Fascination (E & K Job / A & M Jones)
Junior of Breed: Aust Ch Doulton Alice In Wonderland (E & K Job / A & M Jones)

English Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Carlyra Token Keepsake (Patricia Stevenson)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Swe / Nor & Aust Sup Ch High Score Rivers-run-wild (Imp SWD) (T & J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Acewild Just Frank (Ms & Miss J Pledger)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
State Bred of Breed: Aust Gr Ch Acewild Calamity Jane (Maree & Jade Pledger)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Korskote Winter Is Coming (Watson & Wright)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Kaparla Wicketkeeper (Heather Morrison)
Baby of Breed: Dunfriar Its A Kind Of Magic (Dunfriar Kennels)
Puppy of Breed: Goldlake Springtime Story (Mrs J Grierson)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bradorla Black Diamond (Ellis/Wickham)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Let Me Entertain You (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Legally Docked (AI) (Ghostwind Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Ghostwind Numero Uno Itold Uso (Ghostwind Kennels)
Baby of Breed: Greydove Summer Spirit (Seriousgrey Kennels)
Open of Breed: Aust Ch Grausturm Potters Magic (Seriousgrey Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Grausturm Take The Lead (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Grausturm Very Sirius Grey (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Les Bradney (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Dragon Heart (AI) (Mrs S Taylor)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Baby in Group: Saluki
Klamury Aneesa (T Murray/ C Watts/ S Bingham & J Cornish)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Parnew Hear The Applause (M Prouse/G Parry)

Deerhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arofield Ghillie Dhu (S & T Doohan)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pharaoz Phantastic (M Muldoon)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Usakose Dragon Heart (AI) (Mrs S Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Usakose Bluechips National Rio (AI) (Mrs S Taylor)
Junior of Breed: Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Saluki
Baby of Breed: Klamury Aneesa (T Murray/ C Watts/ S Bingham & J Cornish)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Parnew Hear The Applause (M Prouse/G Parry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Runner Up in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Kissed Bya Rose (Mrs Shirley Fox)
Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rowenglen OMG (Threadgold / Lowe & A Bosco)

Border Collie
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Luvoes Forever in Blue Genes (Helen Stafford & Leni Ross)
Baby of Breed: Wigelbears Sweeterthan Fiction (Helen Stafford & Leni Ross)

Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)

Shetland Sheepdog
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Moonbeams (Miss Lisa Berrill)
Baby of Breed: Shelmanna Kissed Bya Rose (Mrs Shirley Fox)

Welsh Corgi (Pembroke)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dygae Hidden Star (Diane Baillie)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)

Best in Group & State Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Mytaj Ugo To Dixieland (C Houston/M Johnson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch ShantiSoul Beastly on Bundy (Kathryn Hay and Troy Richardson)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Signature Flourish (S & C Eastley)
Puppy in Group: Samoyed
Kalaska Man Of Steel (D Klaaysen / P & P Gaunson)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Quick Silver (S & C Eastley)
Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Vibrant Venture (Mrs B Mr G and the Late Mr I Alexander)
Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cloudforest Picard Make It So (S & C Eastley)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cloudforest Quick Silver (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Signature Flourish (S & C Eastley)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nightquest Royal Sovereign (R & T McCaauley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Walamara Vibrant Venture (Mrs B Mr G and the Late Mr I Alexander)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (Chkano Kennels)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yesallaw Tassie Devil Surprise (Sue & Clifford Gray)
State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Fire And Ice (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mytaj Ugo To Dixieland (C Houston/M Johnson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kalaska Man Of Steel (D Klaaysen / P & P Gaunson)
Intermediate of Breed: Aust Ch Vashka Sun and Ice (Lesley Eaton)

St Bernard
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Time To Party (Ms J Jenkins)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Southerton Rock The Boat (Julie-Anne Jenkins)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch ShantiSoul Beastly on Bundy (Kathryn Hay and Troy Richardson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)

Best in Group & Open in Group: British Bulldog
Aust Ch Paseya Rising Tothe stars (Mrs F Smith / Ms Y Smith/ Miss K Smith)
Runner Up in Group: Shih Tzu
Aust Sup & Am Ch Wenricks Capture The Moment (Imp CAN) (Miss Teena Sloan / Mr Phillip Poulton)
Baby in Group: French Bulldog
Epacris Goliath Beetle (A E Courtney)
Puppy in Group: Shih Tzu
Killilan I Rest My Case Yrhonor (Miss Teena Sloan)
Intermediate in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker / Jaidyn Walker)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Sarasota Act of Valour (Alison Tabrett)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Paseya Rising Tothe stars (Mrs F Smith / Ms Y Smith/ Miss K Smith)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sarasota Act of Valour (Alison Tabrett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Neilros Purple Haze (Alison Tabrett)
Junior of Breed: Neilros First Edition (Alison Tabrett)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Youshi Country Rhythmn (Athol Abberton)
Baby of Breed: Epacris Goliath Beetle (A E Courtney)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Darjoce Hope N Faith (Ms Kerry Adams)
Puppy of Breed: Thunderfire Silver Cerulean (Kerry Adams)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker / Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Miniatura Keeping Up Appearances (Mr Rodney J Connelly)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Wenricks Capture The Moment (Imp CAN) (Miss Teena Sloan / Mr Phillip Poulton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Killilan I Rest My Case Yrhonor (Miss Teena Sloan)