Combined Northern Rivers Kennel Club (NSW)

Date of Show : 9-Nov-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr L Jeuson (Malaysia)   (Total Entry : 379)

Best in Show & Open in Show: Beagle
UK & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Mrs J Millar & Miss R Telfer)
Runner Up in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)
Baby in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Shasdin Royal Legend (V Bowden)
Aust Bred in Show: Pomeranian
Aust Ch Zeigen Fortune Favors Th Brave (Kim Haddon)

Baby SweepStakes - 1st Place: Beagle
Orobay Milky Way (R Telfer)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Cairn Terrier
Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Schnauzer (Miniature)
Heisspur Glitter In The Air (AI) (Kim Burey)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn American Idol (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr L Jeuson (Malaysia)  (Group Entry : 66)

Runner Up in Group & Open in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Poochiekoo Dream Maker (Amanda Thompson)
Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Zeigen Fortune Favors Th Brave (Kim Haddon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Marcavan Master The Look (Amanda Dunne & Mary-Anne Silvester)
Puppy of Breed: Marcavan From Russia With Love (Lyn Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
Bitch CC: Aust Ch Sianjo Mistie Blue (Jennifer McKell)
Minor of Breed: Poochiekoo Putting On The Ritz (Amanda Thompson)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Poochiekoo Dream Girl (Amanda Thompson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Poochiekoo Dream Maker (Amanda Thompson)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Torza Dom Del A Vega (Mrs Meghan Boole/Mrs Diane Anderson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Elmparle What Goes Around (M Boole/D Anderson)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Elmparle Just A Dash (Mrs Meghan Boole)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)
Baby of Breed: Tunamara High Impact (Jill Marks)
Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Oakway Gold Reign (Jill Marks)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Oakway Gold Envoy (Mr A Keast )

Lowchen
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)

Pomeranian
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zeigen Fortune Favors Th Brave (Kim Haddon)
Bitch CC & Open of Breed: Zeigen Got It On The Grapevine (Kim Haddon)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr P John (IND)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)
Baby in Group: Cairn Terrier
Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Puppy in Group: Australian Terrier
Aust Ch Jakupa Lady Hawke (Christine Barrow)
Junior in Group: Skye Terrier
Santlin Secret Liason (D & J Cartledge / R A Davies)
Intermediate in Group: Australian Terrier
Aust Ch Enomis Bobby Boy (Kim Burey / S Nicholson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Enomis Bobby Boy (Kim Burey / S Nicholson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jakupa Lady Hawke (Christine Barrow)

Cairn Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Clover Tails (Maxine Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ouwitllemate Ivory Mask (Donna & Laureen Horne)
Dog CC & Puppy of Breed: Ouwitllemate Shadow Hunter (Laureen Horne)
Baby of Breed: Casmara/JR Cornelius (Fran Kinnear)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Casmara /JR Absolute Delight (Fran Kinnear)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Santlin Secret Liason (D & J Cartledge / R A Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Santlin Show Girl (R A Davies / D & J Cartledge)

Staffordshire Bull Terrier
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Moonglade Mr Cross Guns (IID USA) (Michael Batchelor)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr L Jeuson (Malaysia)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Livn The American Dream (A Adamopoulos)
Runner Up in Group: Labrador Retriever
Aust Gr Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Macdolly Secret Liaison (Terri A Davies)
Minor in Group: Hungarian Vizsla
Asuare Eternal Flame (Heath Thomson)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Scolouvalley Edge Of Glory (Ms K Henry)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kimkiera Believe It Or Not (Melissa Grant)
Baby of Breed: Macdolly Secret Liaison (Terri A Davies)
Junior of Breed: Acijay Nobodys Business (Louise Bygraves)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Larona Twirl For Effect (AI) (R Arnott & S Phillips)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Livn The American Dream (A Adamopoulos)
Res Dog CC & Junior of Breed: Wysiwyg One Night In Paris (A Adamopoulos)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Asuare Eternal Flame (Heath Thomson)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brodruggan Sirius Stargazer (Gary Ward & Jacque Pollitt)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Scolouvalley Edge Of Glory (Ms K Henry)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Bonnsway Time Warp (Mr D Riddle & Ms K Eyles)
Baby of Breed: Guwali Lets Elope (Mr D Riddle & Ms K Eyles)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Bromhund Mystery Girl (Lynelle Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silberweis Absinthe (Ann Masjakin & John Robinson)
Baby of Breed: Ashlaren Rock A Guy Baby (Bev Quinlan)
Puppy of Breed: Aust Ch Greyghost Berretta Weimeister (B Quinlan)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis Harvey Wallbanger (Ann Masjakin & John Robinson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr O Toyokawa (Japan) (Group Entry : 67)

Best in Group & Open in Group: Beagle
UK & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Mrs J Millar & Miss R Telfer)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Shasdin Royal Legend (V Bowden)
Intermediate in Group: Whippet
Twyborn Joy of Life (Imp) (Ulla Greenwood)
Aust Bred in Group: Borzoi
Aust Ch Marakhoff Plaashenko (Mrs U Greenwood and Ms K Sneath)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Khandhu Baby Sheez Got It (G Woerner / P & P Hewitt / Noosha Skinner)

Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikrus Zoomy Safari (Mrs C Benson)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: UK & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Mrs J Millar & Miss R Telfer)
Baby of Breed: Orobay Milky Way (R Telfer)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Marakhoff Plaashenko (Mrs U Greenwood and Ms K Sneath)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Splendak Daddy Kool (B K & Y J SHAW)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Kool Paris (V Bowden)
Baby of Breed: Shasdin Royal Legend (V Bowden)
Baby (Bitch) of Breed: Valgarden Caramel Latte (V Bowden)
Junior of Breed: Dacville Gorgeous George (Imp NZ) (B K & Y J Shaw)
Open of Breed: Am Gr Ch Rabows Peck Of Pickled Peppers (Imp USA) (Val Bowden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Splendak Aint No Saint (B K & Y J Shaw)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Valgarden Masterpiece (V Bowden)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Twyborn Joy of Life (Imp) (Ulla Greenwood)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr O Toyokawa (Japan)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
Runner Up in Group & Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Queblue Indigo By Chance (Flora McKeown)
Puppy in Group: Puli
Aust Ch Cordmaker Letís Hear It For The Boy (Sue Huebner/ Penny Kelly/ M & K Stone)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Queblue The Finn (C Macdonald & F McKeown)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Queblue The Finn (C Macdonald & F McKeown)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Baby of Breed: Queblue Indigo By Chance (Flora McKeown)
Junior of Breed: Dewregal Too Shay (J Phillips)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dewregal F E (Mark & Glenys Armstrong)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ukulunga Nun Of Your Business (Imp NZ) (P & K Vardy / D Puttock)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Tuscamada Ive Got The Magic (Chelsea Brown)

Border Collie
Minor of Breed: Trucharm Bostyn Legal (S & K Leslie)

Old English Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tuggun Poetic Justice (P W & W C Boniface)

Puli
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cordmaker Letís Hear It For The Boy (Sue Huebner/ Penny Kelly/ M & K Stone)

Shetland Sheepdog
Bitch CC & Minor of Breed: Tiakina Thats For Me To Know (Phil / Michelle & Bianca Hickey)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr P John (IND)  (Group Entry : 39)

Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Heisspur Glitter In The Air (AI) (Kim Burey)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tiararebel Zulu Sun (Andrew & Melissa Smith)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Eterno Fausta (Rhonda Bridges)

Portuguese Water Dog
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ryzylva Make A Wish (AI) (M & S Lilley)

Schnauzer
Baby of Breed: Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Gr Ch Reptition's Upyrkilt (Imp USA) (Stacy Kellie)
Baby of Breed: Heisspur Glitter In The Air (AI) (Kim Burey)
Minor of Breed: Chicabud Let Me Take A Selfi (J Sharland & J Windle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr P John (IND)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Keez Keep Em Talking (P & M Hickey / E Hickey & R Stewart)
Puppy in Group: Dalmatian
Paceaway Flash Point (AI) (Ms M F Lee)

British Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Stonewall Lone Crusader (Imp NZ) (Ms M L Halliday)

Dalmatian
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Flash Point (AI) (Ms M F Lee)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Riesenhaft Once Upon A Time (AI) (Philip and Michelle Hickey)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Riesenhaft The Time Traveller (AI) (Phil and Michelle Hickey)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keez Keep Em Talking (P & M Hickey / E Hickey & R Stewart)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Jeunesse Hard Copy (Pamela Hose)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pandec Miss Importance (P & D Comrie)
Baby of Breed: Pandec Ice Fire (Mr P & Mrs D Comrie)