Mt Perry Show Society Inc (QLD)
Date of Show : 22-Apr-2017 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr George Minchinton (QLD) (Total Entry : 254)
Aust Ch Theldaroy Terra Sancta (L C & R A Seare)
Runner Up in Show & Open in Show: Borzoi
Aust Gr Ch Meldham Don't stop Me Now (Mr S Bennett & Mr B Green)
Baby in Show: Collie (Rough)
Lexwood After All This Time (Robert & Chloe Armatys)
Puppy in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin Charlottes Web (Mrs Leigh Hinricks)
State Bred in Show: Bull Terrier
Kupala Kapstone (G & S McAdam)
Aust Bred in Show: British Bulldog
Aust Ch Snailsbury Hugo Boss (Irene Snailham)
Baby SweepStakes - 1st Place: Pug
Deeohhgee Razzle Dazzle (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Poodle (Miniature)
Loana Darknstormy (Shiralee Coombes)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Havanese
Aust Ch Hashki Zambucca N Ice (David Smith)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr George Minchinton (QLD) (Group Entry : 52)
Aust Ch Goodvibes Blue By You (Mr B & Ms J Stewart-cook)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Toyopet Bramvers Look Out Max (H E J Bright)
Baby in Group: Pomeranian
Dreamforever Parti Hero (Penny Driver)
Junior in Group: Pug
Saxten Golden Legen (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Aust Bred in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Chamshep My Roxys Final Encore (Kerry McNamara)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chamshep Just A Princess (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Baby of Breed: Chamshep Nanelia (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Fasusq Bittersweet Symphony (Amanda Dunne)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)
Baby of Breed: Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toyopet Bramvers Look Out Max (H E J Bright)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Zambucca N Ice (David Smith)
Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Goodvibes Blue By You (Mr B & Ms J Stewart-cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Goodvibes The Girls Got Rhythm (W & J Stewart-cook)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Dance To The Rhythm (W & J Stewart-Cook)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Angels On The Moon (J & W Stewart-Cook)
Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dreamforever Twist Of Toffee (Penny Driver)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Uno U Want Me (Penny Driver)
Baby of Breed: Dreamforever Parti Hero (Penny Driver)
Baby (Bitch) of Breed: Dreamforever Star Song (Penny Driver)
Pug
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Burjoise Betty Boo (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Junior of Breed: Saxten Golden Legen (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD) (Group Entry : 36)
Kupala Kapstone (G & S McAdam)
Runner Up in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup & NZ Ch Whitebriar Juan Del Pino (Imp NZ) (Mr G & Mrs C R Bowers)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Staffdup Th Erlkonig (Mel Marks)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Belljacks Waltzing Martillda (S & K Whyatt)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Mustangjax Cool Runnings (D & K Fitzgerald)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Kupala Kapstone (G & S McAdam)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kupala Knight Kissa (G & S McAdam)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mustangjax Pandamonium (D & K Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Belljacks Lou Lou (K Whyatt)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Mustangjax Cool Runnings (D & K Fitzgerald)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mustangjax Queen Bee (D & K Fitzgerald)
Minor of Breed: Belljacks Waltzing Martillda (S & K Whyatt)
Intermediate of Breed: Aust Ch Mustangjax Showgirl (D & K Fitzgerald)
Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Staffdup Sixx Sense (Melanie Marks)
Baby of Breed: Staffdup Th Erlkonig (Mel Marks)
Baby (Bitch) of Breed: Staffdup Arctis Tor (Mel Marks)
Tenterfield Terrier
Baby of Breed: Renaylbysh Sweet Secret (R Ladlow)
West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Whitebriar Juan Del Pino (Imp NZ) (Mr G & Mrs C R Bowers)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD) (Group Entry : 24)
Aust Sup Ch Truly Yours Black Breaking Records (Imp DMK) (Gillian Clubb)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story (T Waters)
Baby in Group: Weimaraner
Feldjaeger Winter Wonderland (Judy and Tony Glover)
Minor in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Feldjaeger Unchain My Heart (LH) (Judy Glover)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Watersmeet Wildfire (Mrs L Emerton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Truly Yours Black Breaking Records (Imp DMK) (Gillian Clubb)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Darlinhart PS I Love You (Matt & Tanya Fraser)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Darlinhart Of Corsets Hours (Matt & Tanya Fraser)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Gaitway Ariel (Matt & Tanya Fraser)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story (T Waters)
Baby of Breed: Aust Ch Wysiwyg Almandin (A M Adamopoulos)
Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Baby of Breed: Feldjaeger Winter Wonderland (Judy and Tony Glover)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Feldjaeger Unchain My Heart (LH) (Judy Glover)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr George Minchinton (QLD) (Group Entry : 25)
Aust Gr Ch Meldham Don't stop Me Now (Mr S Bennett & Mr B Green)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Taejon all About The Dress (Mr S Bennett & Mr B Green)
Baby in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Opulence (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)
Minor in Group: Basset Hound
Aust Ch Ammidan Vee Brierley (Katlynn Bradder-Denning)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taejon all About The Dress (Mr S Bennett & Mr B Green)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tahkira Knockin On Heavens Door (S Bennett & B Green)
Basset Hound
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ammidan Vee Brierley (Katlynn Bradder-Denning)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ammidan FYI Barnsley (Katlynn Bradder-Denning)
Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Meldham Don't stop Me Now (Mr S Bennett & Mr B Green)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Briarmist Foo Fighter (Jim & Lyndall Black / Robert & Chloe Armatys)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Baby of Breed: Briarmist Opulence (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sonree Sheza Sweet Desert Rose (Sue Caldwell)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Neimor Red Maserati (Mrs S Caldwell)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr George Minchinton (QLD) (Group Entry : 53)
Aust Ch Waykrest Serv'in Time (AI) (Wayne Carter)
Baby in Group: Collie (Rough)
Lexwood After All This Time (Robert & Chloe Armatys)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin Charlottes Web (Mrs Leigh Hinricks)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
State Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Wytel Black Betty (J N Whitehead)
Open in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch EternalNike Amando (IMP NZ) (Richard Clarke)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Serv'in Time (AI) (Wayne Carter)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Short Fuse (Wayne Carter)
Minor of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ashem Dark N Dusty (S & K Whyatt)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Keamaree This Is My Story (Robert & Chloe Armatys)
Baby of Breed: Lexwood After All This Time (Robert & Chloe Armatys)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa ET (L C & R A Seare)
Baby of Breed: Aust Ch Theldaroy Dusty Diva (L C & R A Seare)
German Shepherd Dog
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Wolfonyx Montana S Miracle (Richard Clarke)
Baby of Breed: Wolfonyx Zylan (R Clarke)
Baby (Bitch) of Breed: Burshune Yolli (Bronwyn Hurley)
Junior of Breed: Wolfonyx Xavierra (Richard Clarke)
Maremma Sheepdog
Baby of Breed: Glendawn Gregario Alrigo (Mrs Leigh Hinricks)
Shetland Sheepdog
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Hartly Witch Craft (Nicole Pearson)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Wilsonia What A Smashing Lass (Jan Gilbert)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wytel Black Betty (J N Whitehead)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Achdee Hometown Hero (J N Whitehead)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wytel Ebony Rose (J N Whitehead)
Baby of Breed: Izalab Standinroomonly (AI) (Mrs Leigh Hinricks)
Puppy of Breed: Cuuchin Charlottes Web (Mrs Leigh Hinricks)
White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EternalNike Amando (IMP NZ) (Richard Clarke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Wolfonyx A Great White (Richard Clarke)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD) (Group Entry : 26)
Aust Ch Theldaroy Terra Sancta (L C & R A Seare)
Runner Up in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)
Minor in Group: Boxer
Mcboxa Tough Gal (Billee-Lee Mclaughlin & Liza Mclaughlin)
Puppy in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Magnufi Pasifae (D & M Johnstone)
State Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Aspenbeauty Ethereal Firelight (Mr M Clifford & Miss Y McDonald)
Open in Group: Boxer
Aust Ch Keljamar Heres The Vertict (Paul McArther)
Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)
Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Keljamar Heres The Vertict (Paul McArther)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tirbolead blazing aces (Ashlee Richardsin)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mcboxa Whole Lota Staunch (Liza Mclaughlin)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Onlyskyhigh Gimme A Pash (Ashlee Richardson)
Minor of Breed: Mcboxa Tough Gal (Billee-Lee Mclaughlin & Liza Mclaughlin)
Junior of Breed: Jaksamlee Blackops Psychosis (John & Maree Mahoney)
Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Magnufi Pasifae (D & M Johnstone)
Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Kalaska Gold N Class Girl (Joan Webb)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aspenbeauty Ethereal Firelight (Mr M Clifford & Miss Y McDonald)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Theldaroy Terra Sancta (L C & R A Seare)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD) (Group Entry : 38)
Aust Ch Negresca Silken Ebony (Anne Scott)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Havfun Black Onyx (Mrs B Sorensen & Mrs K McConnell)
Minor in Group: French Bulldog
Tranabby Lululemon (Mrs Tracy Ohl)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Brewen Black Superman (Ms Wendy Johns)
Aust Bred in Group: British Bulldog
Aust Ch Snailsbury Hugo Boss (Irene Snailham)
Boston Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Havfun Black Onyx (Mrs B Sorensen & Mrs K McConnell)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snailsbury Hugo Boss (Irene Snailham)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust CH Snailsbury Coco Chanel (Irene Snailham)
Dalmatian
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Brewen Black Superman (Ms Wendy Johns)
French Bulldog
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Swifdelight Dawn Patrol (Mr D & Mrs N Weedon)
Minor of Breed: Tranabby Lululemon (Mrs Tracy Ohl)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Swifdelight Ferrari Dreamin (Mrs N Weedon & Mr D Swift)
Open of Breed: Linbedach Dick Dastardly (Cyndi Broadway)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)
Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byanda Black Diamond (Shiralee Coombes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rozevue Love Potion (Mr M & Mrs S Coombes)
Baby of Breed: Loana Darknstormy (Shiralee Coombes)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Negresca Silken Ebony (Anne Scott)
Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Garwey Paddington Bear (H E J Bright)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silkyelk Delightful Dancer (Debra Randall)
Res Dog CC: Aust Ch Silkyelk Midnight Madness (Debra Randall)
Baby of Breed: Proclaim Night Mist (Mrs A Hansen)
Shar Pei
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Peipered Nori Roll (Megan Leane)