Lismore & District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 5-Jul-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Ken Hammond AFSM (NSW)   (Total Entry : 206)

Runner Up in Show & Intermediate in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Dewregal R D (Mras D Kent)
Baby in Show: Bracco Italiano
Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Minor in Show: Sealyham Terrier
Pennyflower Dizzi Lizzi (Nicole Oldfield)
Puppy in Show: Saluki
Artinar Kindreds Run (Lynda Dunn)
Junior in Show: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Aust Bred in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)

Baby SweepStakes - 1st Place: Shiba Inu
Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Saluki
Artinar Kindreds Run (Lynda Dunn)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: French Bulldog
Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)  (Group Entry : 37)

Baby in Group: Papillon
Roseswain Heavenly Angel (Janine Moy)
Minor in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Noonameena Miss Personality (J Faber)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Come What Mae (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tacozajo light Up The Sky (Ms C Shaw)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kalkite Thelmas Legacy (Mr B O'Connell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Roseswain Metztli Moon Goddess (Janine Moy)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Roseswain Jupiter Ascending (Mrs J A Moy)
Baby of Breed: Roseswain Heavenly Angel (Janine Moy)

Tibetan Spaniel
Open of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 24)

Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
Minor in Group: Sealyham Terrier
Pennyflower Dizzi Lizzi (Nicole Oldfield)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)
Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Casmara/JR Magnum (Fran Kinnear)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Currallie Cashel (Fran Kinnear)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Casmara/JR Yindileigh Kiri (Fran Kinnear)

Sealyham Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pennyflower Dizzi Lizzi (Nicole Oldfield)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
Baby in Group: Bracco Italiano
Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Minor in Group: Weimaraner
Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Guwali The Final Chapter (Mr D Riddle & Ms K Eyles)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Benspan Its Just Magic (Mr W & Mrs L Vickery)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)

Bracco Italiano
Baby of Breed: Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Baby (Dog) of Breed: Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Westobri Our Man In The Moon (J Faber)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Benspan Its Just Magic (Mr W & Mrs L Vickery)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Brayroan Rhythm N Soul (D Penman & J Newbold)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Dancourt Classic Gold (Mrs C Olive)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Guwali The Final Chapter (Mr D Riddle & Ms K Eyles)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rivafire Pandoras box (Julie Robinson)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW) (Group Entry : 27)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch Khandhu Plastic Fantastic (P & P Hewitt / Kristofer Crane)
Runner Up in Group & Junior in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Puppy in Group: Saluki
Artinar Kindreds Run (Lynda Dunn)
Aust Bred in Group: Basset Hound
Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Khandhu Plastic Fantastic (P & P Hewitt / Kristofer Crane)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Seablueridge Madiba (Gitta Libby)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Seablueridge Johan Ninja (Trish Gonzalez)
Aust Bred of Breed: Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)

Saluki
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Artinar Kindreds Run (Lynda Dunn)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)

Whippet
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Debrignac Jeanne de Clisson (Valerie Reichert)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Shalique Shine a Light on Me (Valerie Reichert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Dewregal R D (Mras D Kent)
Minor in Group: Australian Kelpie
Callicoma Madame Rouge (Mandy Sansom)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Inklinfere Inconceivable (Nikki Van der Walle)
Junior in Group: Collie (Rough)
Mazarelli Loved by a Cowboy (Ms M L Clarke)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dewregal R D (Mras D Kent)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Callicoma Madame Rouge (Mandy Sansom)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Border Collie
Baby of Breed: Nakiva Denali Dreams (B & S Granzin)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mazarelli Loved by a Cowboy (Ms M L Clarke)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Sharndah Knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Inklinfere Inconceivable (Nikki Van der Walle)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Remyk De Ja Bru (Andrew & Melissa Smith)
Baby in Group: Shiba Inu
Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)

Bernese Mountain Dog
Junior of Breed: Aust Ch Branbern Bach to Strauss (Barbara & Michael Whitwell)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kesdar Some Kinda Wonderful (Andrew Morrow)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remyk De Ja Bru (Andrew & Melissa Smith)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rukroy Hurricane Josie (Rukroy Kennels)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Folkvar Day Dream Believer (Mrs Brenda Turner)
Baby of Breed: Milsky Wildhaven Magic (Brenda Turner)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Qwicthrill Fate and Fortune (Vanessa Parsons)

Shiba Inu
Baby of Breed: Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)
Runner Up in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Baby in Group: Japanese Spitz
Mannerking Secret to Success (D King)
Minor in Group: French Bulldog
Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
Puppy in Group: German Spitz (Klein)
Aust Ch Mibuddi Devil Child (D Cohen / B & K Alexander)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Jonja's Tudor king (Imp NZ) (Jane Faulkner)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Brindlelicus Our New Hope (N Oldfield & L Henzell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Brindlelicus Wild Orchid (N Oldfield)

German Spitz (Klein)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mibuddi Devil Child (D Cohen / B & K Alexander)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jonja's Tudor king (Imp NZ) (Jane Faulkner)
Baby of Breed: Mannerking Secret to Success (D King)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Darellsig You Got The Power (J Wakefield)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Jeabo Ta Da All About Archie (Jeanette Thompson)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)