Capricorn Coast Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 8-Sep-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Susan Brown (NSW)   (Total Entry : 194)

Runner Up in Show & Open in Show: Weimaraner
Aust Sup Ch Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
Minor in Show: Bracco Italiano
Arnkay Gabriella (J & R Mirto / K & R Logan)
Puppy in Show: Pointer
Zensu Rocket Man (Clarke/Winter)
State Bred in Show: Chinese Crested Dog
Aust Ch Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)
Runner Up Neuter in Show: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pointer
Zensu Rocket Man (Clarke/Winter)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Weimaraner
Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Kelpie
Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Susan Brown (NSW)  (Group Entry : 36)

Best in Group & State Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)
Runner Up in Group & Open in Group: Bichon Frise
Aust Ch Pinefield Rebel With A Cause (Jenny Sweeney)
Minor in Group: Tibetan Spaniel
Boldstar Mi Gyrl Ella (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Piccino King Of Bling (M & S Reeve / J Hardwicke)
Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pinefield Rebel With A Cause (Jenny Sweeney)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pacorro From Koals to Ashes (Dianne Horwell)
Bitch CC & Minor of Breed: Jaja Verona (Janelle Mannell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jaja Silva Dollar (Mrs J M Mannell)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Piccino King Of Bling (M & S Reeve / J Hardwicke)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piccino River of Dreams (S L & M Reeve / J Hardwicke)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Whenever Wherever (Mrs M Norton)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pomquest Mischief N Mayhem (Mrs M Norton)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Minor of Breed: Hostwill The Day To Seize (W S & M H Winter / T Waters)
Puppy of Breed: Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)

Tibetan Spaniel
Res Bitch CC & Minor of Breed: Boldstar Mi Gyrl Ella (Mrs R A & Miss M A Herdman)
State Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sandra McMahon (NSW)  (Group Entry : 24)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bedlington Terrier
Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
Minor in Group: Kerry Blue Terrier
Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels / H Winter)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)
State Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch AmstarFX Marvel In The Making (AI) (Kelly A Lucey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)
Runner Up Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Ch Taufield Last Wart (Kathleen O'Donnell)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch AmstarFX Street Outlaw (AI) (A & H Driver / Kelly A Lucey)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch AmstarFX Marvel In The Making (AI) (Kelly A Lucey)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taufield Last Warrior (Kathleen O'Donnell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Taufield Mischievous Wart (Kathleen O'Donnell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Taufield Last Wart (Kathleen O'Donnell)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels / H Winter)

Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Susan Brown (NSW)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Pointer
Zensu Rocket Man (Clarke/Winter)
Minor in Group: Bracco Italiano
Arnkay Gabriella (J & R Mirto / K & R Logan)
State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)

Bracco Italiano
Res Bitch CC & Minor of Breed: Arnkay Gabriella (J & R Mirto / K & R Logan)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge / J Toohey / J Norman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RE (T Waters)

Labrador Retriever
Dog CC & Open of Breed: Wynstream Heez The Boss (Maurie & Sue Fisher)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Mikelli Special Request (Maurie & Sue Fisher)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zensu Rocket Man (Clarke/Winter)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox)

Welsh Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sandra McMahon (NSW) (Group Entry : 27)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Minor in Group: Whippet
Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Ch Aslan Swede Child O Mine (AI) (Lana McCrindle)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Treuer Chronicles of Ridik (Donna Mulholland)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Junior of Breed: Aust Ch Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)

Rhodesian Ridgeback
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Minor of Breed: Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)
Junior of Breed: Whiparoo Heavens Gift To Aslan (McCrindle L / Gallagher S / Walsh P)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Aslan Swede Child O Mine (AI) (Lana McCrindle)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sandra McMahon (NSW)  (Group Entry : 40)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell For Real (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Morkerbook Shimmerin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Wilsonia What A Smashing Lass (Jan Gilbert)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Morkerbook Shimmerin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cumbydene Lifes A Breeze (B & M Dalglish)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Karte Dusk (B & M Dalglish)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Woofame Put It All On Black (Wendy Lucht)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Woofame Texas Hold Em (Wendy Lucht)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)

Shetland Sheepdog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wilsonia What A Smashing Lass (Jan Gilbert)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (S Palmer)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sidwell The Best Of Everything (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sidwell Southern Accents (Mr A L Keong and Mrs C A Keong)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sidwell For Real (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sandra McMahon (NSW)  (Group Entry : 18)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Junior in Group: Boxer
Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Icepaws D Rumour of Love (Linda Boulton)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Icepaws Noble Heart (L Boulton)
Baby of Breed: Icepaws Yewl Be My Baby (L Boulton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Icepaws D Rumour of Love (Linda Boulton)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)
Baby (Dog) of Breed: Jetboom Point Of Interest (AI) (Miss L Mclaughlin)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Eterno Harpo (K Edwards)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)

Rottweiler
Baby of Breed: Yuluwirri Murphy's Law (Kacey Atkinson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Brown (NSW)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Picardy Poetry in Motion (Shenara Moon & L S Boyd)
Baby in Group: French Bulldog
Meralla Primeiro Valentina (G Walter)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Black Night (Debra Randall)
State Bred in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Dancing Manpower (Debra Randall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Majestueux Kuroi Yuki (Shenara Moon)
Baby of Breed: Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon & Janette Mouroufas-Ursida)

French Bulldog
Res Dog CC: Roidouge Two to Tango (G Walter)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Mcboxa Goddess Of The Hunt (Liza McLaughlin)
Baby of Breed: Meralla Primeiro Valentina (G Walter)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Malpitzky Mad Hatter (John Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Fyreburst Holier Than Thou (D L Armstrong)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB & Bitch CC: Rozevue Moonshine Enchantress (M & S Coombes)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Picardy Poetry in Motion (Shenara Moon & L S Boyd)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silkyelk Black Night (Debra Randall)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Silkyelk Dancing Manpower (Debra Randall)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Silkyelk Hot N Spicy (Debra Randall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)