Derwent Kennel Club Inc (TAS)

Date of Show : 31-Jul-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lynette Niemann (SA)   (Total Entry : 278)

Best in Show & Intermediate in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla The Keeper (C Ellis/ M Wickham)
Runner Up in Show & Open in Show: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Baby in Show: Japanese Spitz
Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
Junior in Show: Samoyed
Bellasamba A Star Is Born (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Aust Bred in Show: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust Ch. Neut Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)
Runner Up Neuter in Show: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgina Ranson)

Baby SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Bradorla Ice Chill (Kayla Heenan)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Havanese
Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Welsh Springer Spaniel
Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (Rachael Holloway & Jacqualine Lincoln)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)
Veteran SweepStakes - 3rd Place: Weimaraner
Aust Ch Greydove Summer Spirit (Ari & Tina Karppa)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Open in Group: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Baby in Group: Pekingese
Miyoko Erika Enter The Dragon (A V Smithers)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Amrish Avenging Angels (Ms R Davis)
Intermediate in Group: Havanese
Aust Ch Carnwath Kogan (Ms R Davis)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Aust Bred in Group: Pug
Pugmate Lucy Liu (Pugmate Kennels)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sunami Talk To The Paw (Cassie Leppard)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Amrish Avenging Angels (Ms R Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Carnwath Uniquio (Lindsay Bolden)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Carnwath Kogan (Ms R Davis)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alwood Jaakuna Neko (Alwood Kennels)

Papillon
Puppy of Breed: Jayjess Captain Sisko (G E Teakel)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Weilien Hidden Surprise (Mrs K Rydberg)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Chinkira Striking Sunset (Pugmate Kennels)
Baby of Breed: Miyoko Erika Enter The Dragon (A V Smithers)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Woonan Chico (Pugmate Kennels)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Pugmate Lucy Liu (Pugmate Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Spurcius Silver Magic (AI) (Sharon Frankcombe)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Pugmate Malibu Murphy (Pugmate Kennels)
Baby of Breed: Spurcius Good Golly Its Magic (S Frankcombe)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Baby of Breed: Byrebaer The Nutcraker (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Terrence Collicutt (TAS)  (Group Entry : 39)

Best in Group & State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Tarrilli Great Again (Jenny McCulloch)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Karen Leslie)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kahedi Blue Skyes (Jean Lemon)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Ausgrove Archies Forever Home (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Bignsmol Super Tramp (Karen Leslie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Karen Leslie)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dixiedaly On The Road Again (Ms V M Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Dixiedaly Scotch Notch (Ms V M Adams)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jazzmans Gal (AI) (Ms V M Adams)
Baby of Breed: Dixiedaly Time L Tell (Ms V M Adams)
Baby (Bitch) of Breed: Dixiedaly Diamonds In The Sky (Ms V M Adams)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Taram LA Vie En Rose (Erica Norgrove)
Baby of Breed: Ausgrove Black Magic (Erica Norgrove)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tarrilli Great Again (Jenny McCulloch)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla The Keeper (C Ellis/ M Wickham)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Gr Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
Baby in Group: Labrador Retriever
Bradorla Ice Chill (Kayla Heenan)
Puppy in Group: Golden Retriever
Goldlake Take A Chance On Me (Janette Grierson)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Acewild Oh Pretty Woman (Maree & Jade Pledger)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)
Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgina Ranson)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Acewild Oh Pretty Woman (Maree & Jade Pledger)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (M Reichmuth/ S Rattle & T Sproule)
Puppy of Breed: Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Goldlake Take A Chance On Me (Janette Grierson)
Baby of Breed: Goldlake Little RaeO Sunshine (Jan Grierson)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bradorla The Keeper (C Ellis/ M Wickham)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Libertyjewel Hello Again (Gillian Dight)
Baby of Breed: Bradorla Ice Chill (Kayla Heenan)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ghostwind Veni Vidi Vici (AI) (Simone Haigh & Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Greydove Summer Spirit (Ari & Tina Karppa)
Bitch CC & Junior of Breed: Waldwiese U Got This At Seriousgrey (AI) (Seriousgrey & Waldwiese Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgina Ranson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tazlon Move Baby Move (Mr P & Mrs R Ellis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Grausturm A Wispa To My Heart (AI) (I Albion)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA) (Group Entry : 26)

Best in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)
Baby in Group: Beagle
Kunanyi Summerleas Charm (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Brialey Just So Posh (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Baby of Breed: Kunanyi Summerleas Charm (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Baby (Dog) of Breed: Kunanyi Summerleas Triumph (AI) (Mr G & Mrs J Laker)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Baby of Breed: Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Terrence Collicutt (TAS)  (Group Entry : 49)

Baby in Group: Australian Shepherd
Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch. Neut Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
(T) Ch/ Dual Gr Ch Sayly Sweet Ohana (AI) (Ms C Golding/ Dr L Smith)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ellagant Call The Cavalry (Ms C Golding/ Ellagant Kennels)
Baby of Breed: Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: (T) Ch/ Dual Gr Ch Sayly Sweet Ohana (AI) (Ms C Golding/ Dr L Smith)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Hobbsview Wool Clover Your Eye RN HSAs (Louise Rowlands)
Baby of Breed: Switchback Never Say Never (Mr P & Mrs V Hofto)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
Baby of Breed: Armahani Opal Otso (AI) (J Lincoln & S Hyslop)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch. Neut Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Anbenly Ace Of Spades (Joan Watson & Annette Anagnostis)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anbenly Aphrodite (Mrs M Watson/ Mrs A Anagnostis/ Mr M Watson)
Baby of Breed: Anbenly Kiss Me Kate (Mrs M Watson/ Mrs A Anagnostis/ Mr M Watson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nightmania Duke O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)
Runner Up in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Baby in Group: Newfoundland
Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Puppy in Group: St Bernard
Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
Junior in Group: Samoyed
Bellasamba A Star Is Born (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Intermediate in Group: Boxer
Tyeanbo The Games People Play (Dianne Nellis & Leanne Quigley)
State Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ryerson Carla Zampatti (Mrs J Wiltshire)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tyeanbo The Games People Play (Dianne Nellis & Leanne Quigley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gremlix New Kid On the Block at Boyer (Imp NZ) (Mrs D E Nellis)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nightmania Duke O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Nightmania Legacy of our Love (AI) (R & T McCauley)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Follow Our Dreams (AI) (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Inselstaat Cause For Applause (Maree Anderson)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Escadrille Kostya maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bellasamba A Star Is Born (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)

St Bernard
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Cultura mini meme (Peter Haas)
Baby in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust & Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Blake)
Runner Up Neuter in Group: French Bulldog
Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)

French Bulldog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Blake)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)

Japanese Spitz
Baby of Breed: Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)

Poodle (Miniature)
Baby of Breed: Czamac Glitzy And Glama (M Bellingham)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cultura mini meme (Peter Haas)