Western Tiers Kennel Club (TAS)

Date of Show : 17-Apr-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Rev Colin Seymour (NSW)   (Total Entry : 197)

Best in Show & Intermediate in Show: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Runner Up in Show & Open in Show: Affenpinscher
Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Baby in Show: Weimaraner
Arnhill Stand Aside (Mr J Turner)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Thikthighs Prttyeyes (AI) (Bustabones Knls)
Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black With Two (AI) (Bustabones Knls)
State Bred in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Aust Bred in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Rev Colin Seymour (NSW)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Affenpinscher
Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
Baby in Group: Papillon
Jayjess Classic Wild Child (MS G E Teakel)
Puppy in Group: Chihuahua (Long Coat)
Davina Plain Jane (Mrs S Laing)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer The Nutcraker (Georgie Smith)
State Bred in Group: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Takara Dream (K Rydberg & P Connell)
Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Gr Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)
Open Neuter in Group: King Charles Spaniel
Aust Ch Leisureview Excalibur at Daisymont (Daisymont Kennels)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Baby of Breed: Majomarc Graphite Kazari (Trudi Counsell & Ven Grasso)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Japatina Make Way For Da Rogue (Japatina Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Japatina You Know You Love Me (Japatina Kennels)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Amourchiot Twin Soul Enigma (Mrs C Schofield)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daisymont Bohemian Rhapsody (Daisymont Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Davina Plain Jane (Mrs S Laing)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zandia Little Blue Minx (Mrs Di Wazny)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kelepina Takara Dream (K Rydberg & P Connell)

King Charles Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Leisureview Excalibur at Daisymont (Daisymont Kennels)

Miniature Pinscher
Baby of Breed: Boshafte Rosfrith (Kathi & Ian Davey)

Papillon
Baby of Breed: Jayjess Classic Wild Child (MS G E Teakel)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)
Baby (Dog) of Breed: Waaini Black Treacle (K Rydberg & P Connell)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ittybitty Sunrise Fireopal (Ms Sheryl Jordan)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ch Chindara The Cats Meow (Gavin Cane & Mr N &Mrs D King)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer The Nutcraker (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Byrebaer Heart oth Brave (Ms G M Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black With Two (AI) (Bustabones Knls)
Runner Up in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Razzle Dazzle (Miss S Springer)
Baby in Group: Border Terrier
Lisgar Gemma Rose (Lisa McGinn)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Thikthighs Prttyeyes (AI) (Bustabones Knls)
Intermediate in Group: Border Terrier
Otterridge breathosnownash (Mrs C Baker)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cairn Terrier
Aust & Neut Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mrs K M Leslie)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ausgrove Little Gold Sunshine (Erica Norgrove)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Otterridge breathosnownash (Mrs C Baker)
Baby of Breed: Lisgar Gemma Rose (Lisa McGinn)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joymont Razzle Dazzle (Miss S Springer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hannsum On The Money (Susan Springer)
Puppy of Breed: Hannsum Silver Service (Susan Springer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mrs K M Leslie)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tasshot Dancing with Charli (Mrs Lorna Marthick)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Scotch Notch (Val Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taram La Vie En Rose (Erica Norgrove)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bustabones Black With Two (AI) (Bustabones Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bustabones Thikthighs Prttyeyes (AI) (Bustabones Knls)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tamarani Play That Funky Music (Lani Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Runner Up in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Baby in Group: Weimaraner
Arnhill Stand Aside (Mr J Turner)
Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon Good Time (P & R Ellis)
State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Tazlon Moment In Time (P & R Ellis)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

Curly Coated Retriever
Baby of Breed: Dizzyki Shush Cornelia (AI) (Jane Gregor)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arangold Living The Dream (Imp NZ) (Mr Benjamin P Evans)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yzabeau Quantum Quest (Barbara Kerrison)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hanafor Mercury Rising (Barbara Kerrison)

Irish Red and White Setter
Baby of Breed: Tintookie Nothing Comes Close (Tintookie Kennels)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tolleron Like A Chilli Pepper JC (Dimity Gunn)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Baby of Breed: Arnhill Stand Aside (Mr J Turner)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tazlon Good Time (P & R Ellis)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Tazlon Moment In Time (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Rev Colin Seymour (NSW) (Group Entry : 21)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Baby in Group: Whippet
Kallrea Shape Of You (L Wiltshire)
Intermediate in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Langrigg Lady in Cameo (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)
Baby of Breed: Langrigg Oscar Wilde (AI) (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Stardayne Shining Star (Darlene Williams)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)
Baby of Breed: Kallrea Shape Of You (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Gr/ Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RE JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Diamond Dynasty (Mrs S Fox)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Time to Shine (Shirley Fox)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr/ Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RE JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu The Cat's Pyjamas (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Bitch CC & Puppy of Breed: Shelmanna Diamond Dynasty (Mrs S Fox)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Shelmanna Time to Shine (Shirley Fox)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Jason Attridge (QLD)  (Group Entry : 20)

Best in Group & Puppy in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Runner Up in Group & Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan Better Off Red (AI) (P J Adams & N J Rule-Steele)
Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw My Wild Irish Rose (AI) (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Red Wine And Roses (AI) (Sue & Clifford Gray)

Samoyed
Res Dog CC & Puppy of Breed: Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taejaan Better Off Red (AI) (P J Adams & N J Rule-Steele)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Accropolis Best Kept Secret (AI) (Georgia & Jenny Smith)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Jason Attridge (QLD)  (Group Entry : 13)

Best in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Runner Up in Group & Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Asplendour P La Pierre (Alyx Busoli)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sangye Black Gem (Dawn Alomes)
Intermediate in Group: French Bulldog
Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Asplendour P La Pierre (Alyx Busoli)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sangye Black Gem (Dawn Alomes)