Southern Classic Dog Show (TAS)

Date of Show : 12-Aug-2023 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Prof Brian Corbitt (NSW)   (Total Entry : 209)

Best in Show & Intermediate in Show: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Bagatelle Moonlight Garden (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Runner Up in Show & Open in Show: Flat Coated Retriever
Aust Sup Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Baby in Show: St Bernard
Southerton The Fame Game(AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)
Minor in Show: Chow Chow
Touchofchow Midnight Martinis (S Frankcombe)
Junior in Show: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla With A Twist Of Lemon (H Morrison / I & H Betts)
State Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Aust Bred in Show: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Tibetan Terrier
Aust Gr & Neut Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Carole Doherty (NSW)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Candi Man (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Group & Open in Group: Affenpinscher
Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Minor in Group: Pug
Spurcius Elf on a Shelf (Spurcius Kennels)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Tina Sparkles (J Watt)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa Priscilla Brown (J Watt)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dabne Mr Bingley (Mrs Janice E Klaus)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Priscilla Brown (J Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wachowa Calvin Klein (J Watt)
Junior of Breed: Wachowa Tina Sparkles (J Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Candi Man (Mrs Jennifer Watt)

Pekingese
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Chinkira Flame Of Azar (Mrs K & Mr P Connell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chinkira Bluff My Way (Mrs K & P Connell)
Bitch CC & Minor of Breed: Chinkira Tiramisu (Mrs K Connell)
Puppy of Breed: Fujan Smudged Pawprint (P & K Connell)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Spurcius Elf on a Shelf (Spurcius Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Spurcius Good Golly Itís Magic (Spurcius Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carole Doherty (NSW)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Baby in Group: Irish Terrier
Maddyroe Time to Win (AI) (Michael Muldoon)
Minor in Group: Kerry Blue Terrier
Tasshot Super Trouper (Debbie Veevers)
Junior in Group: Skye Terrier
Aust Ch SykesDLimit Porsche Turbochrgd (Merek Lee)
State Bred in Group: Cairn Terrier
Bignsmol Disneyland (Karen Leslie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Skye Terrier
Aust Sup & Neut Ch SkyesDLimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Bignsmol Disneyland (Karen Leslie)

Irish Terrier
Baby of Breed: Maddyroe Time to Win (AI) (Michael Muldoon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tasshot Super Trouper (Debbie Veevers)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch SykesDLimit Porsche Turbochrgd (Merek Lee)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch SkyesDLimit Rhett The Threat (Christian Lee)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Prof Brian Corbitt (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Flat Coated Retriever
Aust Sup Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Runner Up in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Baby in Group: Weimaraner (Long-haired)
Weisngrey All Eyes On Me (Elke Prehn)
Minor in Group: Golden Retriever
Goldlake Its My Turn Now (Janette Grierson)
Puppy in Group: Golden Retriever
Aust Ch Heathbrook Only Time Will Tell (J & D Wadsley)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla With A Twist Of Lemon (H Morrison / I & H Betts)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Acewild Peacemaker (Mrs G Pulver & Mr D Pulver)
State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Libertyjewel Star Obsession QND (Gillian Dight)
Runner Up Neuter in Group: Clumber Spaniel
Aust & Neut Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Ozdezign Rich Luvz At Tarnell (AI) (Mrs Cindy Gangell)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Acewild Peacemaker (Mrs G Pulver & Mr D Pulver)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC: Aust Ch Acewild Partitime At Zenchar (S Rattle & T Sproule)
Baby of Breed: Zenchar Sky Full Of Stars (AI) (Ms S Rattle & Mr T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaparla With A Twist Of Lemon (H Morrison / I & H Betts)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Heathbrook Only Time Will Tell (J & D Wadsley)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Emperosgold Orielton At Goldlake (AI) (Janette Grierson)
Minor of Breed: Goldlake Its My Turn Now (Janette Grierson)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldlake Take A Chance On Me (Janette Grierson)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Libertyjewell Hello Again QND (Gillian Dight)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Libertyjewel Star Obsession QND (Gillian Dight)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Baby of Breed: Weisngrey All Fired Up (Elke Prehn)
Baby (Dog) of Breed: Weisngrey Holding All The Aces (Elke Prehn)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Weisngrey All Eyes On Me (Elke Prehn)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Prof Brian Corbitt (NSW) (Group Entry : 15)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)
Minor in Group: Deerhound
Sealgairmor Meant To Be (Kerry Smith)
Puppy in Group: Afghan Hound
Alaqadar Bizait (Judy Menzie)
State Bred in Group: Basenji
Aust Sup Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Alaqadar Bizait (Judy Menzie)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Glamcurls Raise Your Glass (Mel Prouse, Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kamahi Diamond Fields (Kathy Harvey)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sealgairmor Meant To Be (Kerry Smith)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)

Whippet
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Prof Brian Corbitt (NSW)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Bagatelle Moonlight Garden (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Runner Up in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Rembrandt De Bruine Buck (imp Nld) (Trudi Kingston)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Whoami Playing To Win (Miss Kirsty Post)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Cannyben Shoot To Thrill At Classicyds (Jason, Nadia & Mel Attridge / Sonja Gangell)
Junior in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Tropicrain Eureka Snow (Phil Hay)
State Bred in Group: Collie (Smooth)
Aust Ch Baqilodge Forged in Fire At Bellshill (Mim Bester & Jo Allan)
Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tropicrain Eureka Snow (Phil Hay)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rembrandt De Bruine Buck (imp Nld) (Trudi Kingston)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cannyben Shoot To Thrill At Classicyds (Jason, Nadia & Mel Attridge / Sonja Gangell)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baqilodge Follow That Dream At Bellshill (Mim Bester & Jo Allan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Baqilodge Incognito (Mim Bester & Jo Allan)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Baqilodge Forged in Fire At Bellshill (Mim Bester & Jo Allan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baqilodge Feu Orange At Bellshill (Mim Bester & Jo Allan)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Roxamburg Evita (Glenn & Kristy Hall)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Karraine Solos Starla (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Baby of Breed: Karraine Xandaa (AI) (Mrs P Eaves-Tennant & Miss L Arnold)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Roxamburg Funhouse Az (Mrs Kristy Hall)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bagatelle Moonlight Garden (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Whoami Playing To Win (Miss Kirsty Post)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Prof Brian Corbitt (NSW)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Kenjiro (S & C Eastley)
Baby in Group: St Bernard
Southerton The Fame Game(AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)
Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Boyer We Will Rock You (Dianne Nellis)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Bellasamba Rave On (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Intermediate in Group: Samoyed
Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)
Open in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Kenjiro (S & C Eastley)
Baby of Breed: Darkcrush Crimson Thread (Sheridan Holmes)

Boxer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Boyer We Will Rock You (Dianne Nellis)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yesallaw Chocolate Jaffa (AI) (Sue & Clifford Gray)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Classicana Moon Struck (Lesley Eaton)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bellasamba A Star Is Born (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Baby of Breed: Classicana Just Popinski (Lesley Eaton)
Junior of Breed: Aust Ch Bellasamba Rave On (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Intermediate of Breed: Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)

St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
Baby of Breed: Southerton The Fame Game(AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Carole Doherty (NSW)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Minor in Group: Chow Chow
Touchofchow Midnight Martinis (S Frankcombe)
Puppy in Group: Shih Tzu
Killilan High Hair Donít Care (Teena Sloan)
Junior in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Tibetoes King Of The Road (Christian Lee & Ms P M Ellis)
Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Terrier
Aust Gr & Neut Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Adstaff Luna Light SWN (Gilda Taurian)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Touchofchow Midnight Martinis (S Frankcombe)
Baby of Breed: Touchofchow Devilz Nthe Detail (S Frankcombe)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Adstaff Nimbus Supanova SWN (Ms Gilda Taurian & Mrs M Booth)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Adstaff Luna Light SWN (Gilda Taurian)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dentellieres Wild Card (Miss J Harrison)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Borasus Honey Honey (K Innes & D Armstrong)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mydrm Magic Happens (Tracy Evans)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Killilan High Hair Donít Care (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tibetoes King Of The Road (Christian Lee & Ms P M Ellis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)