Mt Morgan & Bouldercombe Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 4-May-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Kenneth Iggleden (QLD)   (Total Entry : 188)

Best in Show & Intermediate in Show: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)
Baby in Show: Bracco Italiano
Arnkay Franco (R & K Logan)
Minor in Show: Boxer
Redbush Mr Beau Jangles (S & R Carstens)
Puppy in Show: Rhodesian Ridgeback
Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)
Junior in Show: German Shorthaired Pointer
Edelhof Xtra Xtra (Aldridge/Toohey/Norman)
State Bred in Show: Cocker Spaniel
Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)
Aust Bred in Show: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)
Runner Up Neuter in Show: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

Baby SweepStakes - 1st Place: Chow Chow
Majestueux Kuroi Yuki (Shenara Moon)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Jack Russell Terrier
Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Rhodesian Ridgeback
Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Basset Hound
Treuer Chronicles of Ridik (Donna Mulholland)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Kenneth Iggleden (QLD)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Runner Up in Group & Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Pacorro From Koals to Ashes (Dianne Horwell)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)
Minor in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Jaja Utaw Im a Gunslinger (Janelle Mannell & Leanne Brooks)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Silkycharm Celestial Moon (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Silkycharm Glitz N Glamour (K McNamara / A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hollinglen Whisper No Secrets (C Ross & J Morgan)
Baby of Breed: Kristichino Kinky Boots (Mrs C Ross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pacorro From Koals to Ashes (Dianne Horwell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jaja Utaw Im a Gunslinger (Janelle Mannell & Leanne Brooks)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Jaja inca queen (J M Mannell)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Mi Gyrl Ella (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Kenneth Iggleden (QLD)  (Group Entry : 21)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Im A Hollywood Star (S & K Whyatt)
Aust Bred in Group: Bedlington Terrier
Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Im A Hollywood Star (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)

Staffordshire Bull Terrier
Intermediate of Breed: Ourgang Crank it Up (Miss A Crosthwaite)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD)  (Group Entry : 18)

Best in Group & State Bred in Group: Cocker Spaniel
Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)
Runner Up in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Baby in Group: Bracco Italiano
Arnkay Franco (R & K Logan)
Minor in Group: Pointer
Zensu Rocket Man (Clarke/Winter)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Edelhof Xtra Xtra (Aldridge/Toohey/Norman)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge / J Toohey / J Norman)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch HiPoint Bettina JC (R & K Logan)
Baby of Breed: Arnkay Franco (R & K Logan)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Asuare Only Takes One (Denise Burke)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Edelhof Xtra Xtra (Aldridge/Toohey/Norman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RE (T Waters)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zensu Into Temptation (Clarke / Winter / Fisher)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Zensu Rocket Man (Clarke/Winter)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC) (Group Entry : 31)

Best in Group & Intermediate in Group: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)
Runner Up in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jual Amulet (Lesley King)
Aust Bred in Group: Whippet
Jorjee High Flyer (A G Wallace)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Jorjee Brindi Ash (Lesley King)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Baby of Breed: Karakush I've Got This (Mr L & Mrs H Gibson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Treuer Chronicles of Ridik (Donna Mulholland)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gersndach Shelby Right (Mrs S Caldwell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Baby of Breed: Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)

Whippet
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Jual Amulet (Lesley King)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jual Admiral (Lesley King)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Baby of Breed: Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)
Puppy of Breed: Jorjee Weaving Dreams (Lesley King)
Aust Bred of Breed: Jorjee High Flyer (A G Wallace)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Jorjee Brindi Ash (Lesley King)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD)  (Group Entry : 44)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Baby in Group: White Swiss Shepherd Dog
Wolfonyx Country Heart (Richard Clarke)
Minor in Group: Maremma Sheepdog
Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Donriver Simply Sweet As (Cathryn Murdoch)
State Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Morkerbook Shimmerin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Chamshep Lots More Than That (K McNamara)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cumbydene Always on the GO (Mr B & Mrs M Dalglish)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)
Res Dog CC & Junior of Breed: Woofame Put It All On Black (Wendy Lucht)
Baby of Breed: Woofame Money Talks (AI) (Wendy Lucht)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wolfonyx Classic Black (Richard Clarke)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Donriver Simply Sweet As (Cathryn Murdoch)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Together (Miss S Morris)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (S Palmer)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sidwell All I Want Is You (A L & C A Keong)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sidwell Good Enough (A L & C A Keong)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EternalNike Amando (IMP NZ) (Richard Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Eishund Pardon My French (AI) (Richard Clarke)
Baby of Breed: Wolfonyx Country Heart (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)  (Group Entry : 17)

Best in Group & Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Runner Up in Group & Minor in Group: Boxer
Redbush Mr Beau Jangles (S & R Carstens)
Puppy in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)
Junior in Group: Shiba Inu
Ilsonyo Painting the town Redd (Mrs V L Goulevitch)
State Bred in Group: Russian Black Terrier
Dual Ch(T) Gr Ch Tvorimir Counter Attack TSD (K Dawson)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Icepaws Touch Of Love (L Boulton)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Redbush Mr Beau Jangles (S & R Carstens)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Eterno Harpo (K Edwards)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Dual Ch(T) Gr Ch Tvorimir Counter Attack TSD (K Dawson)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ilsonyo Painting the town Redd (Mrs V L Goulevitch)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)  (Group Entry : 28)

Best in Group & State Bred in Group: Shar Pei
Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Hot N Spicy (Debra Randall)
Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Sup Ch Tubeez Shining Universal Star (Rodney & Kim Abell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

Chow Chow
Baby of Breed: Majestueux Kuroi Yuki (Shenara Moon)

French Bulldog
Bitch CC & State Bred of Breed: Alangrove La Vie En Rose (Mechelle McFadzen)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Alangrove Glitz N Glamor (Mechelle Mcfadzen)

Poodle (Standard)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Picardy Poetry in Motion (Shenara Moon & L S Boyd)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jenuin Lets Talk Diamonds (D Randall & J Sculac)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Silkyelk Stars and Glory (Debra S Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Hot N Spicy (Debra Randall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tubeez Shining Universal Star (Rodney & Kim Abell)