Townsville Kennel Association (QLD)

Date of Show : 27-Jun-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr David Staines (QLD)   (Total Entry : 221)

Runner Up in Show: Basenji
Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
Puppy in Show: German Shepherd Dog
Karham Shoot For The Stars (Miss A Grendon)
Junior in Show: Pug
Aust Ch Lyonberry Paddingtonbear (Jo & Phil Morris / S Lyons)
Intermediate in Show: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf The Showman (Iris Cox)
State Bred in Show: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (M & S Lilley)
Aust Bred in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)

Baby SweepStakes - 1st Place: Boxer
Jaksamlee Flower of Zah Ra (Ashlee Mahoney)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Boxer
Mcboxa Fire Prince (Nina Budda-Deen)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Junior in Group: Pug
Aust Ch Lyonberry Paddingtonbear (Jo & Phil Morris / S Lyons)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Matmor In The Society Pages (Steve Wraith)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Three Times A Lady (Miss N Keedle/ Mr K Munro & Mrs M Munro)
Puppy in Group: Pomeranian
Tooshay Moon Shadow (Taryn Jones)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mollabru State The Obvious (A & F Vecchio)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Matmor In The Society Pages (Steve Wraith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Chevalove Three Times A Lady (Miss N Keedle/ Mr K Munro & Mrs M Munro)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Remy Martin (Mr S Wraith)
Intermediate of Breed: Matmor Set The Stage (S Wraith)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Folkvar Even Keel At Corisco (Mr S Fischer & Ms C Richardson)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Partidance (B J & W J Graham)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jonjas Bidenmitime (Fran Darling)

Papillon
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tooshay Moon Shadow (Taryn Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pomquest Peaches (Mr B Abraham & Miss R Walsh)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lyonberry Paddingtonbear (Jo & Phil Morris / S Lyons)
Bitch CC & State Bred of Breed: Lyonberry Coco Chanelle (Phil & Jo Morris / Sue Lyons)
Baby of Breed: Hoomee Worth The Wait (Julie Payne)
Baby (Bitch) of Breed: Hoomee Hide and Seek (Julie Payne)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 16)

Best in Group & Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)
Runner Up in Group & State Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Moonstone (Natalie Southam)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ifdawn Incy Moonstone (Natalie Southam)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Minor in Group: English Springer Spaniel
Fraelighte Fall Under My Spell (Debbie Angel & Margaret Whitfield)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Remember The Time (Terri A Davies)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Serandite Dancing’s Not A Crime (Janet Morrison)
State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Edelhof Xtra Xtra (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
Open in Group: Wirehaired Slovakian Pointer
Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Baby of Breed: Wypipko Liar Liar Pantsonfire (Mr P & Mrs T Palin)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Macdolly Remember The Time (Terri A Davies)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Macdolly Smooth Operator (Denise Burke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fraelighte Fall Under My Spell (Debbie Angel & Margaret Whitfield)
Baby of Breed: Serandite Dancing’s Not A Crime (Janet Morrison)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge/J Toohey/J Norman)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Edelhof Xtra Xtra (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wysiwyg All My Life To Live (AI) (Denise Burke)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elettars Lay Lady Lay (D Winch & P Johnson)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silverstream Peonie (Kym Wood)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Silverstream Bear Wood (Kym Wood)

Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Panoply Honorable Henrietta (B Sue Barrs)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panoply Sir Stanley (B Sue Barrs)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Palmer (NSW) (Group Entry : 36)

Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Dacaldorf King of The Mountain (J & S Caldwell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Deerhound
Eilrig Glenalladale (Marie Gibson)

Afghan Hound
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Bayan Frejya (B Houston)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Minor of Breed: Bayan Storm Maiden (B Houston)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dacaldorf King of The Mountain (J & S Caldwell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dacaldorf Mercedes on Fire (J & S Caldwell)
Minor (Dog) of Breed: Dacaldorf The Kings Raphsody (J & S Caldwell)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meydak Star of Tsars (Barry Meyers)

Deerhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Eilrig Glenalladale (Marie Gibson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John Palmer (NSW)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Shaggydogz Lukkas Treasure (R & T Leach / S Templeton)
Baby in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Bossdrover Bernborough (Mr B & Mrs M Dalglish)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Karham Shoot For The Stars (Miss A Grendon)
Junior in Group: Collie (Rough)
Cathkin Double Diamond (M Bradshaw)
State Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Gr & Neut Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Talelesshill Lady Rosella (Mr B & Mrs M Dalglish)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)
Baby of Breed: Bossdrover Bernborough (Mr B & Mrs M Dalglish)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shaggydogz Lukkas Treasure (R & T Leach / S Templeton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Abmaci Night Star (R Leach & K Winter)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Northernfell Cleopatra (AI) (Sarah Hill-Murray)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cathkin Double Diamond (M Bradshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cathkin Fatal Attraction (Melissa Bradshaw)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Karham Shoot For The Stars (Miss A Grendon)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Icanhaz A Celestial Comet (Heather Scofield & Alexandra Proudfoot)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Intermediate in Group: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf The Showman (Iris Cox)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Keelambara Avin A Whine Or Two (B & L Halliwell)
Baby in Group: Boxer
Jaksamlee Flower of Zah Ra (Ashlee Mahoney)
State Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (M & S Lilley)
Open in Group: Dobermann
Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (Imp NZ) (M & R Garstone)

Boxer
Baby of Breed: Jaksamlee Flower of Zah Ra (Ashlee Mahoney)
Baby (Dog) of Breed: Mcboxa Fire Prince (Nina Budda-Deen)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (Imp NZ) (M & R Garstone)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)

German Pinscher
Baby of Breed: Kayem Take That (L Kersevani)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw A Bushranger Spirit (Mrs Wendy Scheeres)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (M & S Lilley)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf The Showman (Iris Cox)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keelambara Avin A Whine Or Two (B & L Halliwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Keelambara Allure Of Mistletoe (B & L Halliwell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Palmer (NSW)  (Group Entry : 27)

Baby in Group: Schipperke
Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Minor in Group: Schipperke
Monterrez Hard As Nails At Barragan (NBT) (Graham Cruse/ Neil Curwen & Kerrie Kidner)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Your Numbers Up (Terri Greig/Robyn Hawke)
Open in Group: British Bulldog
Aust Ch Eshad Bobby (Mrs Ann Grimshaw)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eshad Bobby (Mrs Ann Grimshaw)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monterrez Bold and Beautiful (Kerry Kidner/Marjory Adkins/Pauline G)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Monterrez Hard As Nails At Barragan (NBT) (Graham Cruse/ Neil Curwen & Kerrie Kidner)
Baby of Breed: Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzutique Your Numbers Up (Terri Greig/Robyn Hawke)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ayrmann Lordov Asgard (Mrs J Neasbey/Mr G & Mrs V Mannion)