Illabo Show Society (NSW)

Date of Show : 12-Oct-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Show & Open in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)
Baby in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Beljekali Hendrix (C & J Fynmore)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Jenrana Gold Dust (K L N Jennings & R Birse)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
Intermediate in Show: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris / J / F & B Hession)
Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW)

Minor in Group: Papillon
Guilcroft Madame De Anastasia (Pamela and Garth Harding)
Aust Bred in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Sasndash Black Platinum (J C & S J WIlls)
Open Neuter in Group: Papillon
Aust Neut Ch Guilcroft For Your Eyes Only (Pamela and Garth Harding)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sasndash Black Platinum (J C & S J WIlls)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and Mrs S J Wills)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hashki Little Bear (Mr P Williams)
Junior of Breed: Aust Ch Hashki Kamikaze Kid (P Williams)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)

Papillon
R/UP BOB & Puppy of Breed: Guilcroft Manhatten Mastercopy (Pamela and Garth Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Nobelessa Yolanda (Pamela and Garth Harding)
Minor of Breed: Guilcroft Madame De Anastasia (Pamela and Garth Harding)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Guilcroft For Your Eyes Only (Pamela and Garth Harding)

Pomeranian
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ferona Won Ina Million (Yvette Rolfe)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch Ashjay Monsters Inc (Wendy V Moody)
Runner Up in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Jenrana Soundboy Rock (K L N Jennings & R Birse)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Brenwick Splash of Mot (Robyn Taylor)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Jenrana Gold Dust (K L N Jennings & R Birse)
Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Ch Guilcroft Kept The Secret (Pamela and Garth Harding)
Open in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Royal Flush (Chanpema Kennels)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Guilcroft Be My Katarina (Mrs P and G Harding)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Royal Flush (Chanpema Kennels)
Baby of Breed: Guilcroft Observe N Report (Pamela and Garth Harding)
Intermediate of Breed: Aust Ch Guilcroft Kept The Secret (Pamela and Garth Harding)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Benannand Double Take (Greg and Lyn Chapman)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Benannand Time To Dream (Greg & Lyn Chapman)

Jack Russell Terrier
Bitch CC & Minor of Breed: Brenwick Splash of Mot (Robyn Taylor)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ashjay Monsters Inc (Wendy V Moody)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashjay Black Friday Miracle (W V Moody)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jenrana Soundboy Rock (K L N Jennings & R Birse)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jenrana Gold Dust (K L N Jennings & R Birse)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Setter
Aust Ch Aldersett Lavender Blue (Mr R & Mrs D Jones)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris / J / F & B Hession)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Tealpoint Zeus Lord Of The Sky (Susan Brown)
Minor in Group: Lagotto Romagnolo
Incavale Armarnies Got Style (J Morse-Roberts / J & J Nolan)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Aralyen Melting Moment (Dianne Blaney)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)
Puppy of Breed: Ryangaye Party N Soul (G and F Quinlan)

English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aldersett Lavender Blue (Mr R & Mrs D Jones)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Skyehaven All Guns Blazing (M O'Shannassy / T Corbell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tealpoint RedCloud Chief (Susan Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kruz Winsome Glory (AI) (L Evans & J Simpson)
Baby of Breed: Tealpoint Zeus Lord Of The Sky (Susan Brown)
Junior of Breed: Silvagun Matinee Idol (Dianna & Brian Wannell)
Intermediate of Breed: Fenrik Aces Wild (Susan Brown)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris / J / F & B Hession)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ikentrieve Spirit Whisper (Mel Macdonald)
Puppy of Breed: Flamengold Midas Touch (Mel Macdonald)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aralyen Devine Ice (Anne D O'Connor)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Riftintime Midnight Maple (Trevor & Michelle Ament)
Baby of Breed: Aralyen The French Connection (Anne D O'Connor)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Aralyen Melting Moment (Dianne Blaney)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Incavale Devil Wears Prada (Valerie Morse)
R/UP BOB & Minor of Breed: Incavale Armarnies Got Style (J Morse-Roberts / J & J Nolan)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Krikka Classic Legend (Krikka Kennels)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Krikka Just By Chance (Krikka Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Tarlorise Jessica Dotti (S Brown / G Smith & Silvagun Pointers)
Minor of Breed: Silvagun The Great Gatsby (Silvagun Pointers)
Junior of Breed: Aust Ch Krikka Legendary Ambush (Krikka Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)

Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Wulfgar Aghamore (Paul Galvin)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dog CC & Junior of Breed: Nikorf Minee Cooper (Georgina King)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wulfgar Aghamore (Paul Galvin)
Baby of Breed: Ollmorcu Last Stand (AI) (Paul Galvin)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kysaridge Cevarda Jupiter RN ET (Helen Mosslar)
R/UP BOB & Minor of Breed: Ridgesetter How About It (A & S Barter)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Gr Ch Burdekin Bad Boy For Love (Glenda Grant)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Beljekali Hendrix (C & J Fynmore)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Robrych Little Miss Gossip (W & Mrs B Downie)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Boys Will Be Boys (Julie Allen)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Larger Than Life (Rhonda Ralphs)
Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kla Simply The Red Baron (B G Lewis)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ellagant Harmony N Blue (Ana Richardson & Thomas Pearson)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Roadsend Dancing Fires (Diane Russell)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Baby of Breed: Beljekali Hendrix (C & J Fynmore)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Open of Breed: Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)

Border Collie
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clanheath Hint Of Envy (P & J Marshall)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Burdekin Bad Boy For Love (Glenda Grant)
Baby of Breed: Cherrylea Shes All The Goss (Julie Allen)
Minor of Breed: Aust Ch Burdekin Believe In My Love (Glenda Grant)
Puppy of Breed: Aust Ch Burdekin Boys Will Be Boys (Julie Allen)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allendell Larger Than Life (Rhonda Ralphs)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharndah Butterfly Secret (Sharndah Knls)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Sharndah Jaggers Edge (K Mckay)
Puppy of Breed: Aerten Speak To The Paw (Sharndah Knls)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Robrych Little Miss Gossip (W & Mrs B Downie)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cuuchin Midnight Hour (Mr W & Mrs B Downie)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Aust Gr Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Auslander The Dark Knight (P Williams)
Baby in Group: Shiba Inu
Yukan Fukushima Go Fuyu (Anna-Lee Forsberg)
Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Tobana Target Tim (Miss J Robbins)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Treverhund Strike Force Keyarn (AI) (Deborah Thomas)
Open Neuter in Group: German Pinscher
Aust & Neut Ch Masterkarn Backnblack (Heather Harrell)

Boxer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tobana Target Tim (Miss J Robbins)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Gr Ch The Fonejacker At Surfstone (Imp UK) (Mr D W & Mrs J W Halliday)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Boxberry Pretty Lil Precious (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Baby of Breed: Boxberry Cause A Commotion (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Auslander The Dark Knight (P Williams)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Angelsun Mine All Mine (Imp CAN) (Angelsun Kennel)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Angelsun Celestial Galaxy (Heather Harrell)
Minor of Breed: Angelsun Let Me Tell You (Heather Harrell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Masterkarn Backnblack (Heather Harrell)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Minor of Breed: Uptrend I Want It All (R & S Beaman)

Rottweiler
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Treverhund Strike Force Keyarn (AI) (Deborah Thomas)
Bitch CC: Aust Ch Treverhund Cop This Kharma (AI) (Deborah Thomas)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wolfworx Tenichi (Mr W & Mrs B Downie)
Baby of Breed: Yukan Fukushima Go Fuyu (Anna-Lee Forsberg)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Sooquan I Bleve In Magic (M & L Foster / K Peacock & B Toomey)
Minor in Group: Schipperke
Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Kylace Ringside Gossip (K Gallimore)
Junior in Group: Poodle (Miniature)
Kateisha On The Same Paige (Imp NZ) (K /J &P Hopkins)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Gold Class (Mr Michael Camac & Mrs Jenny Longmire)
Open Neuter in Group: Keeshond
Aust & Neut Ch Nederhund Polaris RN (S & B Barr)

Dalmatian
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Kold Kash (Mrs P & Miss L Dyer)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Amoeluce Heres Looking At You (S & B Barr)
Puppy of Breed: Amoeluce Toccata and Fugue (S & B Barr)
Junior of Breed: Paceaway XFactored (Mrs P & Ms L Dyer)

Great Dane
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Notradane Victory (A L & M A Marshall)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Notradane Athena (A L & M A Marshall)
Puppy of Breed: Notradane norma jeane (A L & M A Marshall)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Flyin High (Katrina Santas / Stuart & Bev Barr)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Nederhund Polaris RN (S & B Barr)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sooquan I Bleve In Magic (M & L Foster / K Peacock & B Toomey)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sooquan Oliver Twist (M & L Foster / K Peacock / B Toomey)
Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Gold Class (Mr Michael Camac & Mrs Jenny Longmire)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kateisha On The Same Paige (Imp NZ) (K /J &P Hopkins)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kylace Ringside Gossip (K Gallimore)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale Little Captain (Mr Barry Tyrrell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Beadale Tia Marria (Beadale Kennels)
Baby of Breed: Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Minor of Breed: Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)