Coolamon Ganmain Kennel Club (NSW)

Date of Show : 6-Oct-2013 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Annette Bowe (NSW)

Best in Show & Open in Show: Havanese
Aust Gr Ch Hashki Little Bear (Mr P Williams)
Runner Up in Show: Border Terrier
Aust Ch Mossrose Cap't Jack Sparrow At Glenbogle (Imp NZ) (Sue Mewse)
Minor in Show: German Wirehaired Pointer
Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Puppy in Show: Shih Tzu
Shihlienazit Jiarinchen (Pat Palmer)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Bolwarra Inspire (Megan Markotany / J & R Hughes)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Annette Bowe (NSW)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Aust Gr Ch Hashki Little Bear (Mr P Williams)
Runner Up in Group: Pug
Aust Ch Kabova Mr Incredible (J Williams)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Barad Baxter Bread Baker (Barad Kennels)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Simply Irrisitable (IID) (Yvette Rolfe)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Gailyn Reach for th Starz (Mr S Rich & Ms T Warnock)
Aust Bred in Group: Maltese
Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Melloway Magnifique (J Egan / J & J Weekes)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kimissa Thundrestorm (Graham Watson)

Griffon Bruxellois
Baby of Breed: Watagriffen Winter Wild (Graham Watson)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hashki Little Bear (Mr P Williams)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Little Miss Dynamite (Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Galig Sweet Sweet Laelia (G Sporne and M Ashton-Sporne)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Barad Baxter Bread Baker (Barad Kennels)
Baby of Breed: Barad Katzenjammer (S Bingham/A Donnan)
Junior of Breed: Xarnego Tophat N Tails (G Sporne & M Ashton-Sporne)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Galig Letz Danz (Mr G Sporne and Mrs M Ashton-Sporne)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ferona Simply Irrisitable (IID) (Yvette Rolfe)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ferona Won Ina Million (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Diamonds R Xquisite (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Mr Incredible (J Williams)
Junior of Breed: Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Gailyn Reach for th Starz (Mr S Rich & Ms T Warnock)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashjay Koda Bemine (Heidi Marshall)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hytib Royal Silver (Heidi Marshall)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Westntib The Royal Butler (Heidi Marshall)
Open of Breed: Aust Ch Yamatsangyad Grand Khata (Heidi Marshall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Maureen Hanley (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Ch Mossrose Cap't Jack Sparrow At Glenbogle (Imp NZ) (Sue Mewse)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Gr Ch Sevilara Razzle Dazzle (Sevilara Knls)
Baby in Group: Border Terrier
Glenbogle Playin With My Heart (Sue Mewse)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Brenwick Splash of Mot (Robyn Taylor)
Aust Bred in Group: Welsh Terrier
Am & Aust Ch Yorkpark Zee Zee Jones (D & D Barclay)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Yorkpark Tzarah (D & D Barclay)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mossrose Cap't Jack Sparrow At Glenbogle (Imp NZ) (Sue Mewse)
Baby of Breed: Glenbogle Playin With My Heart (Sue Mewse)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Keimaya Hunters Arrow (Jennifer Buller)
Baby of Breed: Hillside Tessellated Gold (Jennifer Buller)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Toucansto Rascale Cando (L Burt / G Butler & R Taylor)
Minor of Breed: Brenwick Splash of Mot (Robyn Taylor)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sevilara Razzle Dazzle (Sevilara Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sevilara Double th Truble (Sevilara Kennels)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Am & Aust Ch Yorkpark Zee Zee Jones (D & D Barclay)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Maureen Hanley (NSW)

Best in Group & Open in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr Ch Hubertus Rodeo Drive (AI) (A Pali)
Runner Up in Group: English Setter
Aust Gr Ch Indian Bend Moonlight Gambler ET (Imp USA) (M East/ A Adamopoulos/ M Harvey)
Baby in Group: Pointer
Zensu Rising Sun (Steve and Jackie Wraith)
Minor in Group: German Wirehaired Pointer
Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Hubertus To Good To Be True (AI) (Agnes Pali)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bolwarra Inspire (Megan Markotany / J & R Hughes)
Aust Bred in Group: German Wirehaired Pointer
Aust & NZ Ch Korskote Witch And Famous (Rae Bank & Fiona Dempster)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bolwarra Inspire (Megan Markotany / J & R Hughes)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Indian Bend Moonlight Gambler ET (Imp USA) (M East/ A Adamopoulos/ M Harvey)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Penita Time T Remember (S & J Wraith / J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kruz Winsome Glory (AI) (L Evans & J Simpson)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: NZ Ch Hotwyr Baby It's You (Imp NZ) (Ms Rae Bank)
Dog CC & Puppy of Breed: Hotwyr Big Bang Theory (AI) (Dempster & Bank)
Aust Bred of Breed: Aust & NZ Ch Korskote Witch And Famous (Rae Bank & Fiona Dempster)

Golden Retriever
Puppy of Breed: Flamengold Midas Touch (Mel Macdonald)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hubertus Rodeo Drive (AI) (A Pali)
Minor of Breed: Hubertus Vue De Monde (Agnes Pali)
Puppy of Breed: Hubertus To Good To Be True (AI) (Agnes Pali)
Junior of Breed: Aust Ch Hubertus Top Draw (AI) (Agnes Pali)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Krikka Classic Legend (Krikka Kennels)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Krikka Just By Chance (Krikka Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Krikka Legendary Ambush (Krikka Kennels)
Baby of Breed: Zensu Rising Sun (Steve and Jackie Wraith)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Maureen Hanley (NSW)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lachambre Sir Albion Star (Amber and Julie O'Flynn)
Bitch CC: Aust Ch Lachambre Ruby Fortune (Amber and Julie O'Flynn)
Puppy of Breed: Lachambre Moonshine Moet (Amber and Julie O'Flynn)
Junior of Breed: Lachambre Cuban Conspiracy (Amber and Julie O'Flynn)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB & Minor of Breed: Ridgesetter How About It (A & S Barter)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Annette Bowe (NSW)

Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Robrych Little Miss Gossip (W & Mrs B Downie)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Belgenbeau Don't Blink (AI) (Rowenglen Kennels)
Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Ferona Won Hell ava Impact (Yvette Rolfe)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lanbart Make Mine Buzz (AI) (Hessenberger / Oakey)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bleuroyal Huggy Bear (Imp CHL) (Rowenglen Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Ukulunga Set The Scene Alight (Imp NZ) (Hessenberger/Oakey)
Puppy of Breed: Roadsend Dancing Fires (Diane Russell)
Junior of Breed: Lanbart Cetshwayo (AI) (Hessenberger/Oakey)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Belgenbeau Don't Blink (AI) (Rowenglen Kennels)

Border Collie
Bitch CC: Aust Gr Ch Bordarita Its All About Me (Bordarita Kennels)
Baby of Breed: Luuaca The Enchanter (Lyn McMaster)
Puppy of Breed: Bordarita Its Me Ya Lookn For (Bordarita Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ferona Won Hell ava Impact (Yvette Rolfe)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allendell Larger Than Life (Rhonda Ralphs)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Scintilli Very Valentino (Rowenglen Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Robrych Little Miss Gossip (W & Mrs B Downie)
Puppy of Breed: Cuuchin Gold N Graceful (Mr W & Mrs B Downie)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Annette Bowe (NSW)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Coltava Dreams N Schemes (Melissa Burton)
Runner Up in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Skartik Sisi Ice Hazard (Lyne & Georgia Browning / P G & K B Sadler)
Baby in Group: Shiba Inu
Betlin My Delite (Betty Pollard)
Minor in Group: Shiba Inu
Aust Ch Wolfworx Tenichi (Mr W & Mrs B Downie)
Junior in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Kortmar Arctic Crystal (Lyne Browning)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Skartik Sisi Ice Hazard (Lyne & Georgia Browning / P G & K B Sadler)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kortmar Arctic Crystal (Lyne Browning)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch The Fonejacker At Surfstone (Imp UK) (Mr D W & Mrs J W Halliday)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Boxberry Pretty Lil Precious (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Baby of Breed: Boxberry Cause A Commotion (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Angelsun Celestial Galaxy (Heather Harrell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Angelsun Mine All Mine (Imp CAN) (Angelsun Kennel)
Baby of Breed: Angelsun Let Me Tell You (Heather Harrell)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wolfworx Tenichi (Mr W & Mrs B Downie)
Baby of Breed: Betlin My Delite (Betty Pollard)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Coltava Dreams N Schemes (Melissa Burton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Maureen Hanley (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Gold Class (Mr Michael Camac & Mrs Jenny Longmire)
Runner Up in Group: Great Dane
Aust Ch Thunderfire Hot Sox (Mr S Rich & Ms T Warnock)
Baby in Group: Schipperke
Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)
Puppy in Group: Shih Tzu
Shihlienazit Jiarinchen (Pat Palmer)
Junior in Group: Dalmatian
Santoben Put A Spell On You (R & T Williams)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Kold Kash (Mrs P & Miss L Dyer)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chowzen I Ching (Chris Flood)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Santoben Put A Spell On You (R & T Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Kold Kash (Mrs P & Miss L Dyer)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Thunderfire Hot Sox (Mr S Rich & Ms T Warnock)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Taliekin Grand Illusion (Mandav Kennels)
Bitch CC: Mandav Kung Fu Panda (Mandav Kennels)
Baby of Breed: Taliekin Etched in Stone (AI) (Mr Spencer Rich & Ms Tammy Warnock)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Gold Class (Mr Michael Camac & Mrs Jenny Longmire)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Beadale Tia Marria (Beadale Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale Little Captain (Mr Barry Tyrrell)
Baby of Breed: Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shihlienazit Winsome Ru (Pat Palmer)
Bitch CC & Puppy of Breed: Shihlienazit Jiarinchen (Pat Palmer)