Tumut Show Society (NSW)

Date of Show : 1-Mar-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jill Hocking (VIC)   (Total Entry : 283)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Miniature)
Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
Runner Up in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Bolwarra Saint Nick (Megan Markotany)
Junior in Show: Shih Tzu
Aust Ch Affinage Aylen (Mr Y & Mrs M Morag)
Intermediate in Show: Skye Terrier
Aust Ch Nzskye Aim For The Skye (Imp NZ) (Ms Julie Griffiths)
Open Neuter in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Aralyen In The Beginning CCD (Mrs Fiona Grogan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Richard Stoate (VIC)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Open in Group: Maltese
Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Ouzlewell's Bertie Wooster (Imp UK) (Lyndy Morris/Margaret Chalmers)
Baby in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Won Grand Edition (Yvette Rolfe)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Ertae Undress To Impress (Melinda Sterrett)
Intermediate in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Gudyork Marion (Imp SVK) (Mr Y & Mrs M Morag)
Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Gr Ch Ferona Won Ina Million (Yvette Rolfe)
Open Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Hytib Midnight Dream (Heidi Marshall)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ouzlewell's Bertie Wooster (Imp UK) (Lyndy Morris/Margaret Chalmers)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coloora Little Slice Of Heaven (Lyndy Morris)
Baby of Breed: Elfking Ready For The Weekend (Lyndy Morris)
Minor of Breed: Ertae Paratyi Adoni (Melinda Sterrett)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Sherabill Just A Gigolo (Melinda Sterrett)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sherabill Femme Fatale (Melinda Sterrett)
Puppy of Breed: Aust Ch Ertae Black Tie Affair (Melinda Sterrett)
Junior of Breed: Aust Ch Ertae Undress To Impress (Melinda Sterrett)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Won To Envy At Renoir (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chriscendo Countdown (Imp NZ) (Y Rolfe)
Baby of Breed: Aust Ch Ferona Won Grand Edition (Yvette Rolfe)
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ferona Won Ina Million (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hugapug Forever In Blue Jeans (Hugapug Kennels and R Prideaux)
Baby of Breed: Hugapug See Esseye Canada (AI) (Hugapug Kennels and R Prideaux)
Baby (Bitch) of Breed: Hugapug Dancing In An Icestorm (AI) (Hugapug Kennels and R Prideaux)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Roswell Dark Knight (Heidi Marshall)
Bitch CC & Junior of Breed: Hytib Royal Silver (Heidi Marshall)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Hytib Midnight Dream (Heidi Marshall)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gudyork Marion (Imp SVK) (Mr Y & Mrs M Morag)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Richard Stoate (VIC)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch Nzskye Aim For The Skye (Imp NZ) (Ms Julie Griffiths)
Runner Up in Group & Open in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Royal Flush (Chanpema Kennels)
Baby in Group: Norwich Terrier
Kivamynk Thyme Is On My Side (Dr C Day)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Brenwick Splash of Mot (Robyn Taylor)
Aust Bred in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Roll The Dice (Chanpema Kennels)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Royal Flush (Chanpema Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Roll The Dice (Chanpema Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Toucansto Rascale Cando (R Taylor/ L Burt/ G Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Brenwick Splash of Mot (Robyn Taylor)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Brickin Morning Glory (Imp UK) (Dr C Day)
Baby of Breed: Kivamynk Thyme Is On My Side (Dr C Day)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nzskye Aim For The Skye (Imp NZ) (Ms Julie Griffiths)
Baby of Breed: Ashjay Taylors Mine (David Griffiths)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Colleen Stoate (VIC)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Bolwarra Saint Nick (Megan Markotany)
Runner Up in Group: Pointer
Am Gr & Can Ch Seasyde Berries Jubilee SH (Imp USA) (S and J Wraith/Canfield/Medeiros/McCarth)
Baby in Group: Pointer
Chesterhope Power Player (Imp NZ) (Steve and Jackie Wraith)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Drumbase Whos Your Daddy CCD (Mrs Fiona Grogan)
Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Aralyen In The Beginning CCD (Mrs Fiona Grogan)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bolwarra Saint Nick (Megan Markotany)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bolwarra Smarty Pants (Megan Markotany)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Burlishcharm Runvor Ice (Denise Dwyer)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Blackregal Litle Miss Sunshine (Joy Gregg)
Baby of Breed: Blackregal Wind Beneth MyWings (J L Gregg)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / Can & Aust Ch Hunterspride The Canadian Way (Imp CAN) (Moruada Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Moruada Standing Ovation (S Wright & T Taylor)

Golden Retriever
Baby of Breed: Annador Talk Sweet (S & J Wraith / D & A Alexander)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Drumbase Whos Your Daddy CCD (Mrs Fiona Grogan)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Aralyen In The Beginning CCD (Mrs Fiona Grogan)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Gr & Can Ch Seasyde Berries Jubilee SH (Imp USA) (S and J Wraith/Canfield/Medeiros/McCarth)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarlorise Jessica Dotti (Silvagun Pointers)
Dog CC & Puppy of Breed: Silvagun The Great Gatsby (Silvagun Pointers)
Baby of Breed: Chesterhope Power Player (Imp NZ) (Steve and Jackie Wraith)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Richard Stoate (VIC) (Group Entry : 49)

Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Lionslea Thief Of Hearts (PJ Batten / G & C Evans)
Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Bengal Tiger (Eric Daniels & Ray Wall)
Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tianze Warlock (Bear Paintain)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yarramba Every Which Way (Mr W & Mrs G Tape)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Semeru Tribute (Miss Stephanie Dearnaley)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Orobay Look No Further (Warren & Brenda Solomon)
Puppy of Breed: Orobay Triumphant Melody (W & B Solomon)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels and Ray Wall)
Bitch CC: Aust Ch Polbathic Dak Treliske (Eric Daniels and Ray Wall)
Intermediate of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Bengal Tiger (Eric Daniels & Ray Wall)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Laserre Liaison Dangereux (Mrs J Quinn)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Laserre Fly by Night (Mrs Jane Quinn)
Intermediate of Breed: Aust Ch Holmchappell Marceau (Imp UK) (Mrs J Quinn)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wulfgar Zachary (B Paintain)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caradilys Bold Angel (Cheryl Evans)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graabine Cruize To The Top (Rhonda Dearnaley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Black Tie Affair (Miss P Quinn)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dykumos Deives Thunder Heart (Imp USA) (P J Batten)
Baby of Breed: Lionslea Thief Of Hearts (PJ Batten / G & C Evans)

Saluki
Minor of Breed: Alshira Bint Rabha (A Langford)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Colleen Stoate (VIC)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Larger Than Life (Murray Rolfe)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Shine On Me (Nicole Pearson)
Minor in Group: Polish Lowland Sheepdog
Aust Ch Mirriyuula Jemima Puddleduck (T & A Jenkins)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Harmony N Blue (Ana Richardson & Thomas Pearson)
Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Clanheath Twist Of Fate (P & J Marshall)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Sugargum ArtofConspiracy (Ros Fraser)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Darshu Red Diva (Nicky Hale)
Baby of Breed: Aust Ch Seaberwyn Time After Time (Imp NZ) (Yvette Rolfe)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ellagant Harmony N Blue (Ana Richardson & Thomas Pearson)
Dog CC: Aust Ch Dykinta Sea Patrol (Ros Fraser)
Open of Breed: Aust Ch Dykinta I Gotta Feeling (Ros Fraser)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sugargum ArtofConspiracy (Ros Fraser)

Border Collie
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Sup Ch Clanheath Twist Of Fate (P & J Marshall)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Clanheath Hint Of Envy (P & J Marshall)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Larger Than Life (Murray Rolfe)
Junior of Breed: Aust Ch Allendell Mischief Maker (Yvette Rolfe)

Polish Lowland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mirriyuula Jemima Puddleduck (T & A Jenkins)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartly Shine On Me (Nicole Pearson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Llandwyn Moon Glow (AI) (Mrs D Hartcher/Mrs G Grant)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Cuuchin Gold N Graceful (Mr W & Mrs B Downie)
Minor of Breed: Robrych Moonlite Kisses (Mr W & Mrs B Downie)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)  (Group Entry : 38)

Runner Up in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Coltava Dreams N Schemes (Melissa Burton)
Minor in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Cause A Commotion (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Wolfworx Tenichi (Mr W & Mrs B Downie)
Open Neuter in Group: German Pinscher
Aust & Neut Ch Masterkarn Backnblack (Angelsun Kennels)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch The Fonejacker At Surfstone (Imp UK) (Mr D W & Mrs J W Halliday)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Boxberry Cause A Commotion (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Puppy of Breed: Boxvale Lightning Strike (Mr R Trainor & Mrs J W Halliday)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Boxberry Pretty Lil Precious (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Angelsun Celestial Galaxy (Angelsun Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Angelsun Let Me Tell You (Angelsun Kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Celestial Bliss (Angelsun Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Masterkarn Backnblack (Angelsun Kennels)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wolfworx Ryutaro (Mr W & Mrs B Downie)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wolfworx Tenichi (Mr W & Mrs B Downie)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Coltava Dreams N Schemes (Melissa Burton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
Runner Up in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Affinage Aylen (Mr Y & Mrs M Morag)
Baby in Group: French Bulldog
Bruin Bossy Boots (J & R Klok)
Minor in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Sabarka Dainty By Design (Leanne Knox)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway XFactored (Mrs P & Ms L Dyer)
Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway XFactored (Mrs P & Ms L Dyer)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Kold Kash (Mrs P & Miss L Dyer)

French Bulldog
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bruin Ambassador (J & R Klok)
Baby of Breed: Bruin Bossy Boots (J & R Klok)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sabarka Dainty By Design (Leanne Knox)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sabarka Cute As A Button (Leanne Knox)
Intermediate of Breed: Aust Ch Sabarka Been Sneaky in Luv (Leanne Knox)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Notradane Argo (A L & M A Marshall)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Notradane Athena (A L & M A Marshall)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Esilanna Cupcake (Rob & Lesley Kane)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kahnhond Imperial Topaz (David & Denise Wall)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kateisha On The Same Paige (Imp NZ) (K /J &P Hopkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Affinage Aylen (Mr Y & Mrs M Morag)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Beltzu Delta Blue (Ruth Scott)