Isis & District Canine Club Inc (QLD)

Date of Show : 14-Jun-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Show & Aust Bred in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Wajoma My Happiness (Helen Smith)
Baby in Show: Chinese Crested Dog
Karakush Hairy Krishna (Mr J & Mrs R Cook & Mr J & Mrs S Cook)
Puppy in Show: West Highland White Terrier
Maceltic Mab Fae Of The Myst (Kerry Maguire & Ruth Waxman)
Junior in Show: Bullmastiff
Aust Ch Bulavista Summertime In Moscow (Damian Ogilvie)
Intermediate in Show: Great Dane
Aust Ch Danetastic Duncan Donuts (Donna Burnett)
State Bred in Show: Irish Water Spaniel
Aust Ch Waterboys Wet N Wild Willow (Ms Penni Smith)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Group & State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Runner Up in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Saxten Boyd (M D & W M Burgess)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Hairy Krishna (Mr J & Mrs R Cook & Mr J & Mrs S Cook)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Hostwill Audax N Fidelis (W S & M H Winter / T Waters)
Aust Bred in Group: Pekingese
Aust Ch Waaini Gifta Gold (R Hartmire)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Royaal Wind In The Willow (Fran Tudhope)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mexicatl Quillie (Freda Snell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: JenniChis Stairway To Th Stars (Jennifer McKell)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch JenniChis Lone Piper (Jennifer McKell)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Karakush Hairy Krishna (Mr J & Mrs R Cook & Mr J & Mrs S Cook)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wondoan When Time Stands Still (J & L Hales)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wondoan Wroman Bit Of Beauty (J & L Hales)
Baby of Breed: Wondoan Wright Royal Treasure (J & L Hales)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Fayrelyn Red Shogunn (F M Snell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Phytia Charming Kaya (Shirley Mason)
Minor of Breed: Seyoso Im Special (Freda Snell)
Junior of Breed: Phytia Buddy on Wood (Shirley Mason)
Junior (Bitch) of Breed: Mookarma Bungadoo Belle (F M Snell)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waaini Gifta Gold (R Hartmire)
R/UP BOB & Junior of Breed: Candellarose Bud (J Paterson)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Saxten Boyd (M D & W M Burgess)
Junior of Breed: Aust Ch Hostwill Audax N Fidelis (W S & M H Winter / T Waters)
Intermediate of Breed: Hostwill Audie (Debbie Musgrove)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Al Dat Zazz (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Moonlyte Madam (R A & M A Herdman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Ir Ch Alborada Chieftan for Cooley (Imp ESP) (Moore/Mallinder/Taggart)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Bull Terrier
Aust Gr Ch Kupala Kreate Astir (S & G McAdam)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Maceltic Mab Fae Of The Myst (Kerry Maguire & Ruth Waxman)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Gemra Jokers Rum (P Abbott)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Kupala Kreate Astir (S & G McAdam)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Kupala Knorti But Nice (Sharon & Guy McAdam)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Riverlands Shooting Star (Kelly Hooper)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gemra Jokers Rum (P Abbott)
Minor of Breed: Gemra Whole Lotta Black (P Abbott)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ir Ch Alborada Chieftan for Cooley (Imp ESP) (Moore/Mallinder/Taggart)
R/UP BOB: Maceltic Rowan Of The Myst (Ruth Waxman)
Bitch CC & Puppy of Breed: Maceltic Mab Fae Of The Myst (Kerry Maguire & Ruth Waxman)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Black Mail (Brooke's/Carter)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Feldjaeger I'm Living the Dream (Judy & Tony Glover)
State Bred in Group: Irish Water Spaniel
Aust Ch Waterboys Wet N Wild Willow (Ms Penni Smith)
Open in Group: Labrador Retriever
Aust Gr Ch Shaundar Northern Raider (R & C dleWar)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azel Black Mail (Brooke's/Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Azel Little Black Book (Azel Kennels)

Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Glenae Dream Come True (Mrs M Bazzocco)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Russetglen The Archer (AI) (L J Bleasdale Adkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kenoz Lyger Amethyst (L Bleasdale-Adkins)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Waterboys Wet N Wild Willow (Ms Penni Smith)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shaundar Northern Raider (R & C dleWar)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Feldjaeger I'm Living the Dream (Judy & Tony Glover)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup CH Naekota Let Them Talk (Natasha Wood)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Basenji
Fayrelyn Stars N Stripes (Freda Snell)
Baby in Group: Afghan Hound
Enarki Puff The Magic Dragon (Jasinta Chapman)

Afghan Hound
Baby of Breed: Enarki Puff The Magic Dragon (Jasinta Chapman)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fayrelyn Stars N Stripes (Freda Snell)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Fayrelyn Sheba (Freda Snell)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Briarmist Songbird (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup CH Naekota Let Them Talk (Natasha Wood)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)

Whippet
Minor of Breed: Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Wajoma My Happiness (Helen Smith)
Runner Up in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Keamaree Blow Me One Last Kiss (Robert & Chloe Armatys)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Waykrest Do'in Time (Waykrest Kennels)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Masterton Double Trouble (Irene Hayton)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Flamin Gold (Mrs N Morris)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Glenlion Turning Tables (Jim & Sue Cook)
State Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Cuuchin Love That Design (Joyce Wheeler)
Open in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Sun Diva (Mrs N Morris)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Hot Assassin (Waykrest Kennels)
Baby of Breed: Waykrest Do'in Time (Waykrest Kennels)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Morkerbook Sun Diva (Mrs N Morris)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Burning Flame (N Morris)
Puppy of Breed: Aust Ch Morkerbook Flamin Gold (Mrs N Morris)
Junior of Breed: Aust Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wajoma My Happiness (Helen Smith)
Baby of Breed: Tuscamada Take A Chance On Me (Helen Smith)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenlion Turning Tables (Jim & Sue Cook)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Gremaric Idle Chatter (Jim & Sue Cook)
Baby of Breed: Dalheath Drovers Run (Jim & Sue Cook)
Junior of Breed: Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)
State Bred of Breed: Woofame Wild Card (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keamaree Blow Me One Last Kiss (Robert & Chloe Armatys)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Keamaree This Is My Story (Robert & Chloe Armatys)
Minor of Breed: Keamaree Touch The Spot (Robert & Chloe Armatys)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa (L C & R A Seare)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Theldaroy NuoriRaikeaJaVapaa (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aldaina Chit Chat (J & I Hayton / M & C Morris)
R/UP BOB & Minor of Breed: Masterton Double Trouble (Irene Hayton)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Freevale Sky Lark ET (LaGuardia Kennels)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dlarah Bitter Sweet Symphany (Sharon Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dlarah Cheers Drink To That (Sharon Morris)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cuuchin Love That Design (Joyce Wheeler)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Antudor A Dash Of Love (Debbie Neilson)
Minor of Breed: Aingealag Day Dream Believer (Debbie Neilson)
Puppy of Breed: Aust Ch Antudor Colorme Crystal Rose (Debbie Neilson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shiba Inu
Aust Ch Wolfworx Hitoshi Kumakichi (Alan Craze & Joyce Wheeler)
Puppy in Group: Bullmastiff
Crusadeabull Nothin Else Matrs (AI) (Craig and Heidi Thomas)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bulavista Summertime In Moscow (Damian Ogilvie)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Cover Girl (Heather Gibson / D Klingberg / W Osborn)

Boxer
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Kudirka Turks Lilmis Rouge (Miss Liza McLaughlin)
Puppy of Breed: Mcboxa Dodges Lilnitro (Liza Mclaughlin)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bulavista Summertime In Moscow (Damian Ogilvie)
Puppy of Breed: Crusadeabull Nothin Else Matrs (AI) (Craig and Heidi Thomas)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vansitar Koh I Noor (A & T L Chakraborty)

Samoyed
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Anaky The Chance To Fly (J Shannon)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wolfworx Hitoshi Kumakichi (Alan Craze & Joyce Wheeler)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Draycan Indulge in Brandy (Stacy Guilfoyle)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Draycan Indulge In Cooper (Draycan Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Danetastic Duncan Donuts (Donna Burnett)
Baby in Group: French Bulldog
Keesway Te Arahia At Firebull (Imp NZ) (Angela Mclaughlin)
State Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Silkyelk Cardamen Countess (Debra Randall)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale U Son Ova Gun (Barbara Balaam)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karazma Sly Grog Queen (Irene Snailham)
Baby of Breed: Karazma Frodo Baggins (Irene Snailham)

French Bulldog
Bitch CC & Junior of Breed: Kenston Dressed In Denim (Samantha Mahar)
Baby of Breed: Keesway Te Arahia At Firebull (Imp NZ) (Angela Mclaughlin)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fyreburst Quantum Leap (Di Armstrong/J Shannon)
R/UP BOB & Junior of Breed: Fyreburst Sic Em Rex (Di Armstrong)
Baby of Breed: Lamorna Super Nova (Di Armstrong)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Danetastic Duncan Donuts (Donna Burnett)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Cardamen Countess (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Romantic Encounter (Debra Randall)
Baby (Dog) of Breed: Aust Ch Silkyelk Romantic Connection (Debra Randall)
Junior of Breed: Silkyelk Pecia Huefrana (Debra Randall)

Schipperke
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Beadale Lord of The Ring (Mrs L Nieman & Mrs B Balaam)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale U Son Ova Gun (Barbara Balaam)