Kyogle & District Kennel Club (NSW)

Date of Show : 26-Sep-2014 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Tsutomu Sato (Japan)   (Total Entry : 376)

Runner Up in Show: Weimaraner
Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN ET (Amanda Williamson)
Baby in Show: Schnauzer (Miniature)
Nellabah Cashed Up Legacy's (J Goodwin)
Minor in Show: Poodle (Miniature)
Aust Ch Jenuin Black Fantasia (Darelle Krueger)
Puppy in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Almarjo Keep em Guessin (Mark Yardley & Jo Scott)
Junior in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Negresca Magic Le Devine (Darelle A Krueger)
Intermediate in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
Open Neuter in Show: French Bulldog
Aust Ch Opalguard Whispering Hope (Innes/Kenwrick)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Schnauzer (Miniature)
Nellabah Cashed Up Legacy's (J Goodwin)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Acijay Nobodys Business (Louise Bygraves)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Mysterius Liason (Imp NZ) (Jennifer Hughes)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Manunga Musketeer (A Ugrinic)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Keith Simmons (New Zealand)  (Group Entry : 84)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Frawai Whos The Boss (Julie R Wardell)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Hostwill Queen Ov Diamonds (W S & M H Winter / T Waters)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ashblanc Sassy Socialite (Ashlyn Montgomery)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ashblanc Yuletide Prince (Ashlyn Montgomery)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Innesveil Classic Dancer (J & Y Faber)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)
Bitch CC & Puppy of Breed: Innesveil Classic Spellbound (J & Y Faber)
Baby of Breed: Noonameena Dancing Kacey (J & Y Faber)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maraschino Barney-Boy (Imp NZ) (Jennifer McKell)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sianjo Mistie Blue (Jennifer McKell)

Chihuahua (Smooth Coat)
Junior of Breed: Aust Ch JenniChis Lone Piper (Jennifer McKell)

Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rhumderry Fire And Ice (Mr D Smith)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Quishu Elsa the Lioness (Tracey Goulding)

Papillon
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Roseswain Kissed By Fire Night (Mrs J A Moy)
Puppy of Breed: Roseswain Endless Burning Love (Mrs J A Moy)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Frawai Whos The Boss (Julie R Wardell)
Baby of Breed: Frawai Princess Sparkle (Julie Wardell)

Pug
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Hostwill Carpe Diem (W S & M H Winter / T Waters)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hostwill Queen Ov Diamonds (W S & M H Winter / T Waters)
Minor of Breed: Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Tsutomu Sato (Japan)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Yarrinarra Cool Cash (Maxine Lee)
Runner Up in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Ouwitllemate Lion Heart (Kirsten Gowen)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Enomis Bobby Boy (Kim Burey / S Nicholson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jakupa Lady Hawke (Christine Barrow)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bulrrush Hard As A Rock (Matthew Steward)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Semajon Chelsea (Matthew Steward)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yarrinarra Cool Cash (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarrinarra Clover Tails (Maxine Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wildenfox Woodroe Wallace (A & V Salter)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ouwitllemate Crimson Spirit (Donna Horne)
Baby of Breed: Ouwitllemate Lion Heart (Kirsten Gowen)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Casmara /JR Absolute Delight (Fran Kinnear)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Santlin Secret Liason (D & J Cartledge / R A Davies)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Swanky Heavily Armed (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mygitano Sunshine N Shadow (Julie-Anne Marshall)
Baby of Breed: Mygitano Sweet Dream Baby (Julie-Anne Marshall)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)
Baby of Breed: Weelochleven NotUr Average Joe (T Boughen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Kikuhiko Kashiwagi (Japan)  (Group Entry : 66)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN ET (Amanda Williamson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Habanero Just Cruizin Izabella (Ronalie Frew)
Junior in Group: Golden Retriever
Wysiwyg One Night In Paris (A Adamopoulos)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Manunga Musketeer (A Ugrinic)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Acijay Nobodys Business (Louise Bygraves)
Baby of Breed: Occuli Innuendo (D J & D C Mahoney)
Minor of Breed: Feenix Caught in a Maze (D J & D C Mahoney)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Wysiwyg One Night In Paris (A Adamopoulos)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Charnnnah Catching The Action (G & C Smith / K Gay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Deveron Catch The Winter Sun (G & C Smith)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Habanero SassNClass Sebestyen (Ronalie Frew)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Habanero Just Cruizin Izabella (Ronalie Frew)

Irish Setter
Baby of Breed: Roseswain Mindil Sunset (AI) (Mrs J A Moy)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bonnsway Time Warp (Mr D Riddle & Ms K Eyles)
Res Bitch CC: Labraddell Macy Grace (Carol Olive)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN ET (Amanda Williamson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Kikuhiko Kashiwagi (Japan) (Group Entry : 41)

Runner Up in Group: Borzoi
Aust Ch Meldham Dont Stop Me Now (S Bennett & B Green)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Almarjo Keep em Guessin (Mark Yardley & Jo Scott)
Junior in Group: Greyhound
Bayan Vintage Valentino (AI) (D C & C A McGreevy)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Shalique Noble Kitty (A M Richards)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Meldham Dont Stop Me Now (S Bennett & B Green)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Almarjo Keep em Guessin (Mark Yardley & Jo Scott)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Assuana Assalyn (G & R Assay / M Yardley & J Scott)
Baby of Breed: Almarjo Olivia (Mark Yardley & Jo Scott)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Gersndach D Amour (Mrs R Gersbach)
Baby of Breed: Gersndach Von Armani (Mrs Robyn Gersbach)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bayan Vintage Valentino (AI) (D C & C A McGreevy)
Puppy of Breed: Jonz Love Actually (John Palmer)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shalique Noble Kitty (A M Richards)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Dr H Rolfes (South Africa)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner / Penny Kelly / Jackie Beaudoin)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Nuthinbutt Miss American Pie (Lisa Hagelstein & Nicole Griffiths)
Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Cathkin Bcos I Said So (Carol Cross)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dewregal Red G (Mark and Glenys Armstrong)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dewregal En Guarde (J Phillips)
Junior of Breed: Dewregal Too Shay (J Phillips)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Wilsonia Outback Traka (Mrs S L Omeara)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nuthinbutt Miss American Pie (Lisa Hagelstein & Nicole Griffiths)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cathkin Bcos I Said So (Carol Cross)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cathkin Cameron (Carol Cross)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pamakay Georgia (Mr T & L Gehrke)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner / Penny Kelly / Jackie Beaudoin)
Minor of Breed: Aust Ch Cordmaker Letís Hear It For The Boy (Sue Huebner/ Penny Kelly/ M & K Stone)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aberlee All Thats Gold (Mrs S Luchterhand)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr H Rolfes (South Africa)  (Group Entry : 36)

Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Nellabah Cashed Up Legacy's (J Goodwin)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Mysterius Liason (Imp NZ) (Jennifer Hughes)
Junior in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Fromfire Arturo Toscano (Rhonda Bridges)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tiararebel Zulu Sun (Andrew & Melissa Smith)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Copperdobe Mysterius Liason (Imp NZ) (Jennifer Hughes)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vansitar Tamagotchi ET WAC (A & T L Chakraborty /Late V P Brennan & Vansitar Dobermanns)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fromfire Arturo Toscano (Rhonda Bridges)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Wamphyri Xanthea Rosa (Rhonda Bridges)

Portuguese Water Dog
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ryzylva Make A Wish (AI) (M & S Lilley)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dog Otho's Don Champignon (Imp) (Kim Burey)
Baby of Breed: Nellabah Cashed Up Legacy's (J Goodwin)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Tsutomu Sato (Japan)  (Group Entry : 38)

Runner Up in Group & Minor in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Jenuin Black Fantasia (Darelle Krueger)
Baby in Group: Poodle (Standard)
Loana Raving About Arya (Merryl Yet Foy)
Puppy in Group: Dalmatian
Paceaway Flash Point (AI) (Ms M F Lee)
Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Negresca Magic Le Devine (Darelle A Krueger)
Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch Opalguard Whispering Hope (Innes/Kenwrick)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Flash Point (AI) (Ms M F Lee)
Bitch CC & Minor of Breed: Varewell Crystal Bloom (Dr Julie Beeby)

French Bulldog
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Opalguard Whispering Hope (Innes/Kenwrick)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Quintessa Lucina (Ane Bjornerem)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Quintessa Ju No (Ane Bjornerem)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Jenuin Black Fantasia (Darelle Krueger)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Darellsig Here Comes Th Knight (Mrs D A Krueger)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Negresca Magic Le Devine (Darelle A Krueger)
Baby of Breed: Loana Raving About Arya (Merryl Yet Foy)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mistykent Mystic M Lady (P Kentwell)
Baby (Dog) of Breed: Zstartoys Lil Bronze Fantasy (Caroline Pawlak)