Parramatta & Districts All Breeds Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 13-Dec-2015 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Best in Show & Open in Show: Bearded Collie
Aust Sup Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Lincoln)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Junior in Show: Basenji
Aust Ch Zandeena Look Good In My Shirt (Millissa Fox & Jennifer Power)
Intermediate in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Dachshaven Mega Dream (T C Quinn)
Open Neuter in Show: Whippet
Aust & Neut Ch Calahorra Ginger Wine (T C Quinn)

Baby SweepStakes - 2nd Place: French Bulldog
Tamataki Dream Come True (Imp NZ) (Catherine-Ann Atkinson)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Shetland Sheepdog
Beauideal Girl At Heart (Judy Docksey)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Chow Chow
Kuteaz Playboys Magic Man (D & S Simpson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jennifer Arthur (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Frawai Hear Me Roar (Marie Patten & Frances Wickens)
Puppy in Group: King Charles Spaniel
Aust Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)

Italian Greyhound
Res Dog CC & Puppy of Breed: Xarnego The Night Watch (Mr S Ryan)
Baby of Breed: Galig Talking With Intent (Mr S Ryan)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wilsight Red Dash (C Rodrigues)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Marsward My Sweet Valentine (Imp USA) (C Rodrigues)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
Junior of Breed: Wilsight Royal Albert (C Rodrigues)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
Minor of Breed: Minelphi Dance All Night (Errolynne Cross)
Puppy of Breed: Panache All Hiss and Wind at Minelphi (Imp NZ) (E G Cross)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Frawai Hear Me Roar (Marie Patten & Frances Wickens)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Mr B & Mrs S Abraham)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Milan Curk (NSW)

Best in Group & Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch LBK's Cookies NCream (Imp USA) (K Taylor)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Strongstorm The Gift (AI) (L & K Kavanagh)
Baby in Group: Bull Terrier
Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Lizneb Built To Last (Liz Nelson)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Strongstorm Swayze (K Snerling & L Kavanagh)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Alsoloyal Caramel Crunch (Cassie Caple)
Aust Bred in Group: Bull Terrier
Aust Gr Ch Bullacktiv Snow Warrior (Paulene Zullo)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch LBK's Cookies NCream (Imp USA) (K Taylor)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alsoloyal Caramel Crunch (Cassie Caple)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Snow Warrior (Paulene Zullo)
Baby of Breed: Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lizneb Built To Last (Liz Nelson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lizneb Light My Fire (Liz Nelson)
Res Dog CC: Ozjack Wilson (Bob Purss)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Strongstorm The Gift (AI) (L & K Kavanagh)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Strongstorm Swayze (K Snerling & L Kavanagh)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Canellis (NSW)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Amber Alert (E/ M & A Borg)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch BlueBreeze Legend of Saltire (Debra Stubbings)
Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust & Neut Ch Griswold Out Shine (Mrs F I Griffin)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showfield Snow White(AI) (S & S Strang)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silvaspring Wish Upon A Star (E / M & A Borg)
Minor of Breed: Silvaspring Amber Alert (E/ M & A Borg)
Minor (Dog) of Breed: Jamandess BigBlock Bear (Robynne Woolcock)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Germanicus April Showers (T Deacon & S Worsley)
Puppy of Breed: Aust Ch Germanicus Bella Donna (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Legend of Saltire (Debra Stubbings)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Dykinta Secrets Safron (Bronwyn Gaywood)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Nymph in the Woods (AI) (Debra Stubbings)
Puppy of Breed: BlueBreeze Nine Pieces O Eight (AI) (Debra Stubbings)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Metropolis Choisir Moi (Ms Robyn Hanney)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Metropolis Beaucoup Monsieur (AI) (Ms R Hanney)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Metropolis Debut Hunter (Ms Robyn Hanney)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Metropolis Beaucoup Beaucoup (AI) (Ms R Hanney)

Lagotto Romagnolo
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: OttogaL Hugo Fun Guy (Mrs L Sheather)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Redlored Cherry Royale Truffle ET (Mrs K & Miss C Walker)

Weimaraner
Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Griswold Out Shine (Mrs F I Griffin)

Welsh Springer Spaniel
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Arithon Eirianwen (Ms J Conquest)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Louise Hickie (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Runner Up in Group & Junior in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Look Good In My Shirt (Millissa Fox & Jennifer Power)
Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Dachshaven Mega Dream (T C Quinn)
Open Neuter in Group: Whippet
Aust & Neut Ch Calahorra Ginger Wine (T C Quinn)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zandeena Look Good In My Shirt (Millissa Fox & Jennifer Power)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Spieldack Walk This Way (Eva Harper & Megan Enright)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dachshaven Mega Dream (T C Quinn)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Halgrove Purple Rain (P / K & K McIntyre)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)

Whippet
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Calahorra Ginger Wine (T C Quinn)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Lawrence Wheeler (NSW)

Best in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Lincoln)
Runner Up in Group: Puli
Aust Sup Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Beauideal Girl At Heart (Judy Docksey)
Open Neuter in Group: German Shepherd Dog
Aust & Neut Ch Fleta CG Ruby (Ken & Darien Northcote)

Australian Cattle Dog
Bitch CC & Minor of Breed: Melcathra Bell Of The Ball (N D Papworth)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Leisure Suit Larry (D & V Collins / J & A Lamberton)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Blueamble No Strings On Me (A & J Lamberton / D & V Collins)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Lincoln)

Collie (Rough)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Vedamea A Lil Sinsation (V & D Morris)

German Shepherd Dog
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fleta CG Ruby (Ken & Darien Northcote)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Freevale Double The love (Debbie Martin)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)

Shetland Sheepdog
Minor of Breed: Beauideal Girl At Heart (Judy Docksey)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Les Bradney (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Mastiff
Aust Ch Mastdoch Unlucky For Some (Mr P & Mrs A Docherty)
Runner Up in Group & Open in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dog-Otho's Victoria's Secret (Imp ARG) (M McLeod-Wodhouse)
Minor in Group: Bullmastiff
Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Junior in Group: Dobermann
Bravadobe Quest For Truth (AI) (Bravadobe Dobermanns)
Open Neuter in Group: Shiba Inu
Aust Neut Ch Kortmar Trek into Darkness (E & M Hardwicke)

Akita
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Daykeyne Aint No Knock Off (Miss T H Buckley)

Bernese Mountain Dog
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Atthecove Cinderella (Robyn Keen)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)

Bullmastiff
Minor of Breed: Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Promises Promises (Imp NZ) (Sandra Mair)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bravadobe Quest For Truth (AI) (Bravadobe Dobermanns)

Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mastdoch Unlucky For Some (Mr P & Mrs A Docherty)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nashtiff Broadway Baby (Anne-Maree Docherty)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Inizio Xcelance (B Hutchison)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dog-Otho's Victoria's Secret (Imp ARG) (M McLeod-Wodhouse)

Shiba Inu
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kortmar Trek into Darkness (E & M Hardwicke)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Articwolf Dances With Wolves (E & M Hardwicke)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Articwolf As Good As Gold (E & M Hardwicke)
Baby of Breed: Aeukanmanuva Hotter Then Belle (Caroline Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Joseph Daidone (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Runner Up in Group: Chow Chow
Cross B's American Playboy (Imp USA) (David & Susie Simpson)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Amesen All Eyes On Me (R L Purches)
Junior in Group: French Bulldog
Chicchien The Dark Knight (Julie & Erin Henville / Rene Doherty)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Weekend Hustler (R & D Harbin)
Open in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland Nauti N Nice (Belinda Beves and Nina Estatheo)
Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Neut Ch Elluje Damage Control (Julie & Erin Henville)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cross B's American Playboy (Imp USA) (David & Susie Simpson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Kuteaz Playboys Magic Man (D & S Simpson)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Weekend Hustler (R & D Harbin)
Res Dog CC & Open of Breed: Telde Magical Rupert Murdog (Matthew Dunscombe)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dimadal Oh Me Oh My (L & M Osmond)
Puppy (Dog) of Breed: Dimadal Obvious Obsession (L & M Osmond)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dimadal Jazzie Jade (Lee-Anne & Michael Osmond)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chicchien The Dark Knight (Julie & Erin Henville / Rene Doherty)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chicchien Devil Made Me Do it (J & E Henville/ R Doherty)
Baby of Breed: Tamataki Dream Come True (Imp NZ) (Catherine-Ann Atkinson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Elluje Damage Control (Julie & Erin Henville)

German Spitz (Mittel)
Baby of Breed: Arcticmate Once Upon A Time (Mrs Allison & Miss Skyla Begnell)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tenkashiro Sylver Gold N Topaz (Denise M Sylvester)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tenkashiro Momo Sylver (Denise M Sylvester)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Zaland Nauti N Nice (Belinda Beves and Nina Estatheo)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Amesen All Eyes On Me (R L Purches)