British Bulldog Club of Tasmania (PM SHOW) (TAS)

Date of Show : 20-Aug-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Helen Beasley (NSW)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Exhale The Darkness (Bustabones Knls)
Baby in Show: English Springer Spaniel
Penita Sweet Talk (T & J Skudder)
Junior in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)
Intermediate in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Aust Bred in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Sup Ch Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Aust Bred in Group: Maltese
Aust Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Elcavel Cinderella (L M Cashman)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Supreme Ch Touche' Bold Ruler (Imp USA) (Mrs D Delphin)
Baby of Breed: Kelepina Kahula Ina Kimono (Mr C & Mrs D Delphin)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)
R/UP BOB & Res Dog CC: Sebandee Black In a Flash (Y Metzger)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mickshl Onyx is Black (K Cannon)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Alreddi Astar (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kerryn Harvey (SA)

Best in Group & State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Exhale The Darkness (Bustabones Knls)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Exhale The Darkness (Bustabones Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Penita Sweet Talk (T & J Skudder)
Junior in Group: Weimaraner
Kwick Step Fala Love 'a (FCI) (Imp POL) (Shrigley / Shield s/ Spence-Barr)
State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Tweedwater Royal Fusilier (J and D Wadsley)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Penita Sweet Talk (T & J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)
Baby of Breed: Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tweedwater Royal Fusilier (J and D Wadsley)
Bitch CC & Puppy of Breed: Beaucroft It Had To Be You (Beaucroft Kennels / J & D Wadsley)
Junior of Breed: Kaparla Call The Cops (AI) (Heather Morrison / P & M Middleton)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Liberty Jewel Star Obsession (Gillian Dight)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Rumour Has It (J Turner)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kwick Step Fala Love 'a (FCI) (Imp POL) (Shrigley / Shield s/ Spence-Barr)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Kerryn Harvey (SA)

Best in Group & Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Parnew Aint Misbehavin (Mel Prouse)
Baby in Group: Harrier
Fellhunters Born To Run (Martin Pedersen)

Basenji
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamsala Whats Up Pussykat (Heather & Philip McCarthy)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mal & Aust Ch Unita's The Legend At Hacienda (Imp MYS) (J M Taylor & K F Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Midnite Chilli Pepper (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Baby of Breed: Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)

Harrier
Baby of Breed: Fellhunters Born To Run (Martin Pedersen)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Whippet
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Parnew Aint Misbehavin (Mel Prouse)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Kerryn Harvey (SA)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Runner Up in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Newpry Marlon Brando (Nicole Newett)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Karraine Perfectly Posh (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Sayly Sweet Ohana (AI) TD (Carol Golding & Dr L Smith)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja Gangell)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Pintado Sea Warrior (Mim Bester / Miranda Blake / Dr Rob Hall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pintado Soft Breeze (Dr R Hall)
Res Bitch CC: Pintado Pinafore (Dr R Hall)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Swartzlic Super Bentley (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
Minor of Breed: Roxamburg Harleys Rose (G & K Hall)
Intermediate of Breed: Aust Ch Roxamburg Hot Chilli (Glenn & Kristy Hall)
State Bred of Breed: Karraine Blazie`s Adelle (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
Aust Bred of Breed: Karraine Perfectly Posh (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
Bitch CC & Junior of Breed: Yasdnil You Talking About Me (Muriel & Julie Kaden)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB & Bitch CC: Newpry Audrey Jean (Nicole Newett)
Intermediate of Breed: Aust Ch Newpry Marlon Brando (Nicole Newett)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Baby in Group: Bullmastiff
Nightmania here comes trouble (R & T McCauley)
Puppy in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Xcalibar (S & C Eastley)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
State Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Kuhnheit Cos Im The Real Thing (Rosemary Adler)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nightquest Royal Sovereign (R & T McCauley)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Arcticbliss Wanted Deadoralive (Michelle Kube)
Baby of Breed: Arcticbliss Perfect Pink (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cloudforest Whispered Wisdom (S & C Eastley)
Dog CC & Puppy of Breed: Cloudforest Xcalibar (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bardinet Catching Fire (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nightquest Royal Sovereign (R & T McCauley)
Baby of Breed: Nightmania here comes trouble (R & T McCauley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Seadale Viva Liberty (AI) (Clifford & Sue Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Moya Ivan The Braveheart TD (Imp NZ) (Angela Fry)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kuhnheit Cos Im The Real Thing (Rosemary Adler)
Puppy of Breed: Moy Shake Rattle N Roll (AI) (Imp NZ) (Dion Russell)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Classicana Bella Luna (Lesley Eaton)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Versoix Sorcerers Apprentice (Julie Wilkinson/ Michael Ng/ Graeme Chandler)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Gengala Got Your Attention (Louise Hickie)
Junior in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Warpaint L'Etincelle De Cour (Miss Jessica Harrison)
State Bred in Group: British Bulldog
Aust Ch Riskyjam Turquoise (F Smith/Y Smith/K Smith)

British Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Riskyjam Turquoise (F Smith/Y Smith/K Smith)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Neilros Dal Kilmer (Alison Tabrett)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Warpaint L'Etincelle De Cour (Miss Jessica Harrison)

Great Dane
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gengala Got Your Attention (Louise Hickie)