Holbrook Show Society (NSW)
Date of Show : 5-Nov-2016 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Derek Hyde (ACT)
Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Magical Charm (Mr G Munro & Miss N Clark)
Baby in Show: Cocker Spaniel (American)
Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
Minor in Show: Airedale Terrier
Clydebrook New Tricks (Robert Brooks)
Puppy in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aziah Its Rather Curious You Know (Mrs Liana Bettison)
Junior in Show: Basenji
Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)
Runner Up Neuter in Show: Siberian Husky
Aust & Neut Ch Mikulov Jingle All The Way RN ET DWDF S HTM S JC (Richard & Mara Herba)
Baby SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Mikulov Running With Scissors RN JC (Richard & Mara Herba)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Border Terrier
Chanpema Spice Up Your Life (AI) (Chanpema Kennels)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Bullmastiff
Banobrae Southern Star (G & P Barber)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Cocker Spaniel (American)
Ltrend You R Black Magic (Tanya Smith)
Veteran SweepStakes - 1st Place: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust & Neut Ch Hiderder Strike A Light CDX RAE ADX JDX GD ET (D Costello)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Dee Hyde (ACT)
Karyme Tattle Tail (Gail Ransom)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Broughton Summer Breeze (Lyn Vandeluytgaarden)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Kimissa Itza Anna Lusion (R & M Clancy)
Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Karyme Pantteri (Gail Ransom)
Baby of Breed: Karyme Tattle Tail (Gail Ransom)
Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mystique C My Bare Derriere (R & M Clancy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Showbiz Itza Cheek-ee Kiwi (Imp NZ) (R & M Clancy)
Maltese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lustafair Leave Me Breathless (S E Scarcella)
Pomeranian
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arderne Envied By All (Karyn Dodds)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Dianne Lee (VIC)
Am Gr & Aust Ch Baylock Hearts Of Fire (Ms K Azzopardi)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cesky Terrier
Aust Ch Chalan Czech Mate (Pam Kilburn)
Baby in Group: Border Terrier
Chanpema Spice Up Your Life (AI) (Chanpema Kennels)
Minor in Group: Airedale Terrier
Clydebrook New Tricks (Robert Brooks)
Intermediate in Group: Irish Terrier
Shannawonna No Doubt About (E & B Wyatt)
Runner Up Neuter in Group: Cairn Terrier
Craigend Royal Rogue (Lauren Ross)
Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clydebrook Spiced Rum (Imp UK) (Robert Brooks)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Clydebrook New Tricks (Robert Brooks)
Border Terrier
Baby of Breed: Chanpema Spice Up Your Life (AI) (Chanpema Kennels)
Cairn Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Craigend Royal Rogue (Lauren Ross)
Cesky Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chalan Czech Mate (Pam Kilburn)
Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Shannawonna No Doubt About (E & B Wyatt)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Baylock Hearts Of Fire (Ms K Azzopardi)
Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jack Black ET JD RA (D Costello)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Dianne Lee (VIC)
Aust Sup Ch Tyeanbo Magical Charm (Mr G Munro & Miss N Clark)
Baby in Group: Cocker Spaniel (American)
Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Ltrend You R Black Magic (Tanya Smith)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Only Girl In Th World (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Canawindra Buck Shot (C & B Walter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Ch Grauhund Im Trubled By U (K Erlewein & C Wright)
Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Appintiki Gypsy Rose Lea (M & B Lennon)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Necessities (AI) (B & M Lennon / T Wayenberg)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Appintiki Wot A Larrikin (B & M Lennon)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Staryanks Only Girl In Th World (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Ltrend You R Black Magic (Tanya Smith)
Baby of Breed: Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Springdax Yu Dancing Geisha (K M Tranby & K M Callery)
Baby of Breed: Springdax Ballo Xtrodinary (Miss K M Tranby)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canawindra Buck Shot (C & B Walter)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
Res Dog CC & Junior of Breed: Canawindra Ez Goes (M J & F L Park)
German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lovewyre Electric Lullaby (G & E Lovell)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Soshyl Flower of Scotland (R McNab)
Lagotto Romagnolo
Baby of Breed: Incavale Lynetta (Mrs N Davison)
Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tyeanbo Magical Charm (Mr G Munro & Miss N Clark)
Weimaraner
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Grauhund Im Trubled By U (K Erlewein & C Wright)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT)
Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
Baby in Group: Beagle
Willgaret Goldeelox (Warren & Brenda Solomon)
Minor in Group: Basset Fauve de Bretagne
Trisven Sweet Treat (Mr S W & Mrs P A Smith)
Puppy in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Laserre BellePrincesse (K M Tranby)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Greyhound
Aust & Neut Ch Brantarby Winter Warrior ET (Anne Pirie)
Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Trisven Sweet Treat (Mr S W & Mrs P A Smith)
Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Willgaret Thundadownunda (Warren & Brenda Solomon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Willgaret Shezafoxx (Warren & Brenda Solomon)
Baby of Breed: Willgaret Goldeelox (Warren & Brenda Solomon)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Laserre BellePrincesse (K M Tranby)
Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brantarby Wicked Witch (Anne Pirie)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Brantarby Winter Warrior ET (Anne Pirie)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT)
Aust Ch Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)
Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Once Upon A Dream (R L Ralphs)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David Dawes)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aziah Its Rather Curious You Know (Mrs Liana Bettison)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Hillmagic Kricket (P Jones/ B Parsons & A Toretto)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Aerten Speak To The Paw (Sharndah Knls)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)
Runner Up Neuter in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust & Neut Ch Hiderder Strike A Light CDX RAE ADX JDX GD ET (D Costello)
Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Darshu Red Diva (Nicky Hale)
Baby of Breed: Circlebartee Night Train (K Erlewein)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Aolani's Mai Silva Treasure ET (Imp USA) (Donna Puttock)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Hiderder Strike A Light CDX RAE ADX JDX GD ET (D Costello)
Collie (Rough)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Triblu Catching Fire (Tracy Rosenkranz)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Triblu Sweet Romance (Tracy Rosenkranz)
Junior of Breed: Aust Ch Triblu Up In Flames (Tracy Rosenkranz)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Armahani Diamond Davvir (AI) CD RA ADX JDX ET (C & B Ralphs / J Lincoln)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Caleebra Diamonds Are Forever (C & B Ralphs)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allendell Once Upon A Dream (R L Ralphs)
R/UP BOB and Dog CC: Hillmagic Black Cabb Sav (M Hopgood & R Wanders)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allendell Man In The Mask (L & Y Hornsey)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Andacht Torque Awhile (L & Y Hornsey)
Junior of Breed: Hillmagic Kricket (P Jones/ B Parsons & A Toretto)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartly How About Me (Nicole Pearson)
R/UP BOB & Res Dog CC: Sheldow Dream Chaser (M & D Brown)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hartly Shine On Me (Nicole Pearson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aerten Speak To The Paw (Sharndah Knls)
Minor of Breed: Chillypark Extra Credit (Lyn Vandeluytgaadren)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Llandwyn Moon Glow (AI) (Mrs D Hartcher/Mrs G Grant)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Llandwyn Sir Galahad (AI) (Mrs D Hartcher)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aziah Its Rather Curious You Know (Mrs Liana Bettison)
Baby of Breed: Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David Dawes)
White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silversuisse Dragons Serenity (AI) (Silversuisse Kennels)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Dee Hyde (ACT)
Aust Ch Brightvalley Tono Go Queen Bless (Imp JPN) (Lyne Browning)
Baby in Group: Siberian Husky
Mikulov Running With Scissors RN JC (Richard & Mara Herba)
Junior in Group: Shiba Inu
Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)
Aust Bred in Group: Boxer
Aust Gr Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust & Neut Ch Mikulov Jingle All The Way RN ET DWDF S HTM S JC (Richard & Mara Herba)
Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (Brooke, Halliday & Badman)
Baby of Breed: Chestafield You Can Do Magic (AI) (Berrell & Halliday)
Bullmastiff
Baby of Breed: Banobrae Southern Star (G & P Barber)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Brightvalley Tono Go Queen Bless (Imp JPN) (Lyne Browning)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Divine Miss M (Lyne Browning)
Siberian Husky
Baby of Breed: Mikulov Running With Scissors RN JC (Richard & Mara Herba)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Mikulov Jingle All The Way RN ET DWDF S HTM S JC (Richard & Mara Herba)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Mark Clarke (VIC)
Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Paceaway Winter Chill (Mrs P & Ms L Dyer)
Baby in Group: German Spitz (Mittel)
Sabarka Hot Damn Here I Am (Leanne Knox)
Puppy in Group: German Spitz (Mittel)
Sabarka Goody Two Shoes (Leanne Knox)
Intermediate in Group: Dalmatian
Paceaway Wingz O Fyre (AI) (Mrs P & Ms L Dyer)
Open Neuter in Group: Dalmatian
Coastdal flirty in Florence (Wayne Ferris)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Paceaway Winter Chill (Mrs P & Ms L Dyer)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Paceaway Wingz O Fyre (AI) (Mrs P & Ms L Dyer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Coastdal flirty in Florence (Wayne Ferris)
French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Barjarz Upbeat Funk Chunk (Vicki Scott)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mediaevalage Spread The Word (Kieran Katon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sabarka Gotcha Gossiping (Leanne Knox)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sabarka Goody Two Shoes (Leanne Knox)
Baby of Breed: Sabarka Hot Damn Here I Am (Leanne Knox)
Baby (Bitch) of Breed: Sabarka Hell Yeah I'm Special (Leanne Knox)
Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Track Rolling (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beltzu Made To Order (Belinda Heersema/ Melissa Obrien)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Doctaeus Devine Princess (Belinda Heersema / Melissa obrien)