Tamworth Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 28-Oct-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Darren Bowey (VIC)

Best in Show & Open in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Sam King / Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Baby in Show: Lakeland Terrier
Upinair The Kinslayer (K Miller)
Minor in Show: West Highland White Terrier
Macbraedly Cast A Spell Da Sin (R Mallinder & C Moore)
Puppy in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Nothing To Loose (J & F Walker)
Junior in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Aust Bred in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup & Neut Ch Ourgang Bang On (AI) (Annabel Wolf)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Lakeland Terrier
Upinair The Kinslayer (K Miller)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aquadachs Eager Emalee (Mrs A Denby)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Hot To Trot (Mrs Jennifer Watt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Glenys Alexander (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Havanese
Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (James and Alanna Bell)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Puppy in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Chinois OOLahLah (Mr M Dwyer & Ms C Clowes)
Runner Up Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Harvikgold Breeze In The Woods (Carolyn Woods)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wachowa Hot To Trot (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Misty Meadow's Eye On The Prize (Imp ITY) (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush The Hurricane (M Dwyer & C Clowes / L & H Gibson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Chinois OOLahLah (Mr M Dwyer & Ms C Clowes)

Griffon Bruxellois
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Harvikgold Breeze In The Woods (Carolyn Woods)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (James and Alanna Bell)

Italian Greyhound
Res Dog CC & Junior of Breed: Am Ch Voici Storm on the Horizon (Imp USA) (A & K Yardley/ C Ballard & S Bingham)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Darkrai Jabberwocky (K Miller)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (imp NZ) (Errolynne Cross & Phillip Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Puppy of Breed: Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Kabova Hot On Your Heels (Kathy Minns)
Baby of Breed: Pickapug Key to My Heart (B Sorenson)
Junior of Breed: Kinlou Exit Stategy (Kathy Gill)
Intermediate (Bitch) of Breed: Nulkaba Kaf Pow Sweetheart (Sue Chapman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Glenys Alexander (VIC)

Best in Group & Open in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Sam King / Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Upinair The Kinslayer (K Miller)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Macbraedly Cast A Spell Da Sin (R Mallinder & C Moore)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Sweeney Todd (Mrs A D Bowe)
Intermediate in Group: Australian Terrier
Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup & Neut Ch Ourgang Bang On (AI) (Annabel Wolf)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: HotAsHell Boom Boom Bang (Luke & Melanie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aklew Im No Angel (K & A Lewis)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Boambeefalls Chocolate Muffin (Natalie Flintoff)

Fox Terrier (Smooth)
Res Dog CC & Junior of Breed: Firezan Sweeney Todd (Mrs A D Bowe)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Sam King / Jason/ Nadia & Mel Attridge)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Upinair Sweet Child O Mine (K Miller)
Baby of Breed: Upinair The Kinslayer (K Miller)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ourgang Bang On (AI) (Annabel Wolf)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Macbraedly Cast A Spell Da Sin (R Mallinder & C Moore)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Baby in Group: Weimaraner (Long-haired)
Feldjaeger Driving on the Longside (LH) (Judy Glover)
Junior in Group: Weimaraner
Feldjaeger Can't Stop This Miss (Judy & Tony Glover)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr & Neut Ch Agasvari Tristans Izolda (Kath Eory)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Harvikgold Wild Fire RN NRA (D&V Harris)
Bitch CC & Minor of Breed: Harvikgold Spell Breaker (D&V Harris)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Agasvari Ruby From Tiffany (Mrs K Eory)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Agasvari Tristans Izolda (Kath Eory)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)

Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rhyll Fascinator (Charlotte Gutzeit)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rhyll Hat Trick (Charlotte Gutzeit)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Res Dog CC & Minor of Breed: Coviter Thor (AI) (M Dwyer & C Clowes)
Res Bitch CC: Aust Ch Ghostwind By Appointment Only (M Dwyer & C Clowes)
Junior of Breed: Feldjaeger Can't Stop This Miss (Judy & Tony Glover)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Feldjaeger Driving on the Longside (LH) (Judy Glover)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Nothing To Loose (J & F Walker)
Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Join The Joyride (AI) (J & F Walker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aquadachs Exuberant Elmo (Mrs A Denby)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Remwin Itsallaboutme (Lyn Hughes)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Remwin Nevergonnabreakmystride (Ms A Lummera & Mrs L Hughes)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Nayembe Yaamas Kipepeo (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Baby (Dog) of Breed: Remwin wrinkle in time (L Hughes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dachyclan Francene Of Carmelina (E V Graham)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Dachyclan Fergus of Carmelina (Miss E V Graham)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Midaka Where Is Wally (Jemma Gledhill)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Midaka Rags Of Silver (K L Glanford)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Dachchimac Stella Blue (J Gledhill / A & P McMaster)
Baby of Breed: Midaka Zipadee Doodah (Jemma Gledhill)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Dog CC & Junior of Breed: Assuana Black Jack (Mrs A Denby)
Puppy of Breed: Aquadachs Eager Emalee (Mrs A Denby)
Aust Bred of Breed: Aquadachs Embracing Eleanor (Mrs A Denby)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aquadachs Exuberant Elmo (Mrs A Denby)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tischamingo Join The Joyride (AI) (J & F Walker)
Puppy of Breed: Tischamingo Nothing To Loose (J & F Walker)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Hodarirafiki Sarafina (Kylie Raines)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tiana Magic Happens (Sandra Warner)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
Minor in Group: Australian Kelpie
Huntarush Sandy Landing (Mrs Julie Hayne)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Huntarush Tickerabit (Mrs Julie Hayne)
Junior in Group: Australian Kelpie
Sandsprite Th Paddock Prince (Mrs Julie Hayne)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Mackland Wings Ov Change (Imp SAF) (Sharndah Knls)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Huntarush Tickerabit (Mrs Julie Hayne)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sandsprite Th Paddock Prince (Mrs Julie Hayne)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Huntarush Sandy Landing (Mrs Julie Hayne)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Multi Ch/Gbz Ch/ Prt Jr Ch/ Int Ch D'Azumoon Al-Azhar Mi Amor (Imp PRT) (Paulene Andrews)
Minor of Breed: Kytui Warrior Princess (A Lally)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baledda The Timelord (A & L Cochrane)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baledda Shades Of Autum (A & L Cocharane)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Heffalump n Woozels (A Hicking)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mackland Wings Ov Change (Imp SAF) (Sharndah Knls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eishund Spirit Hunter (Rachel Devenish-Meares)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)

Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Irresistable Me (A Neyle & K Miller)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fireax Rhythm of Love (Ms P Robson / Miss E Pieton)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Molosser Inky (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Modavam Kung Fu panda (Doug Burt)
Baby of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Ms T Evans)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alclay Zeig Keine Gnade (Mrs A Neyle & Miss K Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ebshine Google Me (Mrs A Neyle)
Baby of Breed: Ebshine Irresistable Me (A Neyle & K Miller)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Zillara AboutTime (Mrs D Ward)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: British Bulldog
Unforgetabul Sargent Pepper (M & G Hartman)
Baby in Group: Great Dane
Okelani Black Be It (Sarah Jones)
Puppy in Group: French Bulldog
Briallen Franco N Original (A O'Connor)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Unforgetabul Sargent Pepper (M & G Hartman)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Briallen Franco N Original (A O'Connor)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Borndownunda Im A Party Boy (G Folli)
Baby of Breed: Ashadye Bringn Bck Business (A Grendon)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rebelwood Shades of Grey (Sarah Jones)
Baby of Breed: Okelani Black Be It (Sarah Jones)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zillara AboutTime (Mrs D Ward)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)