All Breeds Kennel Association Inc (TAS)

Date of Show : 16-Feb-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Theo Horchner (VIC)   (Total Entry : 234)

Best in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Baby in Show: Cairn Terrier
Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)
Minor in Show: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Strongstorm The Money Shot (L & K Kavanagh / Bustabones Kennels)
Junior in Show: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
Intermediate in Show: Havanese
Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
State Bred in Show: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Aust Bred in Show: Samoyed
Aust Sup Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lyn King (VIC)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Intermediate in Group: Havanese
Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor The Entertainer (Erica Davison)
Baby in Group: Pug
Troycole Divine Coral Crush (R Costen)
Minor in Group: Italian Greyhound
Barad Storm Warning (Barad Kennels)
Puppy in Group: Pug
Kangala Bobby McGee (Mrs Y M Metzger)
Junior in Group: Japanese Chin
Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Japatina Make Way For Da Rogue (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Japatina Omega Ruby (Japatina Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Japatina Louis Armstrong (Japatina Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Japatina Showing Them Whos Boss (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matmor The Entertainer (Erica Davison)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Matmor Rumour Has It (Erica Davison)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cintchi Del Angels Luckydip (Jacinta Harrison)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mexicatl Fils De L Eclipse (Jacinta Harrison)
Puppy of Breed: Caliya Summer Romance (Caitlyn Bull)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Barad Storm Warning (Barad Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)
Bitch CC & Minor of Breed: Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Valvista Georgio (Pugmate Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Miyoko Joni witha Dragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Woonan Amirah (Pugmate kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Miyoko Jade Willow (Mrs A V Smithers)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Junnash Breaking Hearts (R Costen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Dog CC & Puppy of Breed: Kangala Bobby McGee (Mrs Y M Metzger)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Saxten Silver Bullet (R Costen)
Baby of Breed: Troycole Divine Coral Crush (R Costen)
Minor of Breed: Kangala finest Blend (K Cannon)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)
Aust Bred of Breed: Byrebaer Prime Suspect (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Theo Horchner (VIC)  (Group Entry : 32)

Runner Up in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
Baby in Group: Cairn Terrier
Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Strongstorm The Money Shot (L & K Kavanagh / Bustabones Kennels)

Australian Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ausgrove Follow My Heart (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)
Bitch CC & State Bred of Breed: Hannsum Lady Muck (Susan Springer)
Baby of Breed: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Regenstauf Little Big Town (Mr T Searson & Mrs P Searson)
Bitch CC: Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)
Puppy of Breed: Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Strongstorm The Money Shot (L & K Kavanagh / Bustabones Kennels)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Minor of Breed: Shindarrah Fire Zone (Counterpunch Kennel)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lyn King (VIC)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Runner Up in Group & Junior in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Penita Enchanting News (Mr T & Mrs J Skudder)
State Bred in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Kenoz Tsar Alexis(AI) (B & M Gourlay)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Minor of Breed: Penita Enchanting News (Mr T & Mrs J Skudder)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zenchar Tangled Up In Blue (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sbr Jr Ch Vadaszfai Vadrozsa (Imp HUN) (M Nardi)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kenoz Tsar Alexis(AI) (B & M Gourlay)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Dallandor Larch (Imp UK) (R & C Austin)

Hungarian Wirehaired Vizsla
Baby of Breed: Lasair Aurora Abigail (Dr M Nardi)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Greyghost Grace Kelly (Kellie Malone)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tazlon Best Dressed In Red (P & R Ellis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Tazlon Smart Move (P & R Ellis)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Tazlon Best Kept Secret (P & R Ellis)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyn King (VIC) (Group Entry : 21)

Best in Group & Minor in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena I Told You So (Maree & Daniel Aitchison/ Robyn Wallis & Shellie Marshall)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Cant Getu Outofmy Mind (Mrs Lynn Presnell)
State Bred in Group: Whippet
Acaiza Cherry Bomb (Mrs J Hargraves)

Basenji
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Stardayne Starlight Serenade (Mrs V Tapp)

Foxhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)

Petit Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Rokeena I Told You So (Maree & Daniel Aitchison/ Robyn Wallis & Shellie Marshall)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Usakose Cant Getu Outofmy Mind (Mrs Lynn Presnell)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Lionsbane King Billy (Jarrad O'Neill)

Saluki
Baby of Breed: Padtheway Aida (Hilary Spence/ Norm Strathdee/ Griff Parry)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Acaiza Cherry Bomb (Mrs J Hargraves)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Theo Horchner (VIC)  (Group Entry : 15)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Mistryde Step By Step (M & J Kaden)
Minor in Group: Collie (Smooth)
Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (R Holloway & J L Lincoln)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistryde Playin The Game (M & J Kaden)
Baby of Breed: Mistryde Step By Step (M & J Kaden)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Theo Horchner (VIC)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)
Minor in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Liberty Takes Courage (Sue & Clifford Gray)
Puppy in Group: Dobermann
Walamara Bound For Honours (Imp NZ) (Chkano Kennels & Miss J Cullen)
Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Annakpok Poetry in Motion (AI) (Narelle Adams/ Michelle Kube)
Baby of Breed: Arcticbliss Rogers girl (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ozstralis Golden Anzac (Mrs E Cannell)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nightquest Luskin Star (R & T McCauley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kurvon The Last Kingdom (Mrs Y M Metzger)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Nightmania Lady O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Walamara Bound For Honours (Imp NZ) (Chkano Kennels & Miss J Cullen)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Yesallaw Liberty Takes Courage (Sue & Clifford Gray)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Puppy of Breed: Yesallaw A Musketeers Truelove (AI) (Sue & Clifford Gray)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kalaska Man Of Steel (P & P Gaunson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Junior of Breed: Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Theo Horchner (VIC)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (B Santas/ J Kennedy/ K Kennedy)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
Baby in Group: Dalmatian
Neilros Good Onez Sun (Ali Tabrett)
Minor in Group: Keeshond
Kerkay Moment Of Truth (Mrs Julie Kennedy)
Junior in Group: French Bulldog
Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Hard Act Tofollow (Jessica Harrison)
State Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Davina Foreign Fancy (Mrs Georgina Askew& Mrs Sharon Jones)

Dalmatian
Baby of Breed: Neilros Good Onez Sun (Ali Tabrett)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dentellieres Hard Act Tofollow (Jessica Harrison)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martonia Next Generation (Maria Croft)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (B Santas/ J Kennedy/ K Kennedy)
Bitch CC & Minor of Breed: Kerkay Moment Of Truth (Mrs Julie Kennedy)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)