Parkes & District Kennel Club Inc (Show 1) (NSW)

Date of Show : 8-Jun-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Beryl Hession (NSW)

Best in Show & Aust Bred in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Runner Up in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
Baby in Show: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)
Minor in Show: Japanese Spitz
Maemuki Journey From Heaven (AI) (K Pinker)
Puppy in Show: Rhodesian Ridgeback
Juzrival Didit For The Nookie (A Barter & L Fletcher)
Junior in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Intermediate in Show: Irish Wolfhound
Aust Gr Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (Deby Norquay & Amy Lee Corbett)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Posmo Im A Little Star (Sonia wilkinson)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
Sharlea Happy Clapper (Sharon Jeffries)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs S G Boyce)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alexabelle Reign Supreme (S Boyce)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lookingglass Incandescence (Mrs S G Boyce)
Res Dog CC: Aust Ch Cavalierlove Proud N Cool (Sue Donahue)
Minor of Breed: Alexabelle Royal Connections (Mrs S G Boyce)
Intermediate of Breed: Aust Ch Cavalierlove Amorous N Ready (Sue Donahue)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs S G Boyce)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Sharlea Happy Clapper (Sharon Jeffries)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Grandimage honey bunch (Paige Howes)
Baby of Breed: Grandimage sweet Allabama (Paige Howes)

Pekingese
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenroyal Da Vincis Lyrical (Carmel Bauerle)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Posmo Im A Little Star (Sonia wilkinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova True Lies (Jenny Whitney)
Baby of Breed: Sharlea Leilani (Sharon Jeffries)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Baby in Group: Skye Terrier
Grawen Rising Sun (Mr G A & Mrs W Moody)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Skalawag Just Made To Measure (J & V Morriss)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)
Baby (Bitch) of Breed: Triplefun First Impression (J & V Morriss)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)

Skye Terrier
Baby of Breed: Grawen Rising Sun (Mr G A & Mrs W Moody)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seighford Luna Lovedog (Dr D & Mrs F Lowe)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Skalawag Just Made To Measure (J & V Morriss)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Lachlanpark Brown Eyed Girl (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)

Best in Group & Open in Group: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Kabova Tru Calling (J Whitney)
Junior in Group: Field Spaniel
Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Gr Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Thaxmead Passion Pop (Imp NZ) (D & F Bartels)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Tyassagold Fire At My Feet (D Casey)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Tru Calling (J Whitney)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Thaxmead Passion Pop (Imp NZ) (D & F Bartels)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Occuli Brockit Lad (D J & D C Mahoney)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Highglee Celtic Mistry (D J & D C Mahoney)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Occuli Sin To Win (D J & D C Mahoney)

English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kybraaron Limited Edition (M Heritage & D Tuckwell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sevenoaks Canadian Spirit (Imp CAN) (Megan Heritage)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Spanfield Follow My Lead (M Perry & B Ray)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Grand Divinity (D Casey)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tyassagold Arctic Indie Frost (D Casey)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Tyassagold Fire At My Feet (D Casey)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Beryl Hession (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Gr Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Juzrival Didit For The Nookie (A Barter & L Fletcher)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)

Beagle
Baby of Breed: Aust Ch Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Charlmagne Let's Dance (S L Bennett)
Bitch CC: Aust Ch Charlmagne Move Baby Move (S L Bennett)
Baby of Breed: Charlmagne Bellagio (S L Bennett)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Junior of Breed: Aust Ch Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Juzrival Daddys Disco Diva (A Barter & L Fletcher)
Puppy of Breed: Juzrival Didit For The Nookie (A Barter & L Fletcher)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Taejaan The Sounds Of Silence (M Eather / W Harbutt / N Rule Steele)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Baby in Group: Australian Shepherd
Crystaleye Dark N Stormy (Cathy Nugent)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Ferona Tru Blu Aussie (Yvette Rolfe)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Becassmic Girls Got Rhythm (Renay Grace)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Sup Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ferona Tru Blu Aussie (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Ferona Sunburnt Jillaroo (Richard Dorin)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Ferona Breaker Morant (Richard Dorin)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aolani Maisilva Firefly (Imp USA) (D Puttock)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharam First Impressions (Cathy Nugent & Sarah Male)
Baby of Breed: Crystaleye Dark N Stormy (Cathy Nugent)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Swinbrad Invisible Touch (V & D Morris)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Swinbrad Game Breaker (V & D Morris)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Lyndream Imperial Moet (Lyn Pearson)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Coondarby Give Me Your Heart (A L & B G Lewis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Becassmic Girls Got Rhythm (Renay Grace)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Baby in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)
Puppy in Group: Akita
Aust Ch Desertraine Gold Rush (Monica A Vaughan)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Alstar Liberty (R & Mrs L Parsons)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Desertraine Gold Rush (Monica A Vaughan)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Southrnwolf O God Of Hosts (S Presland)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Ms N Tetley)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Open of Breed: Aust Ch Boxberry Cut The Mustard (AI) DMN (Ms N Tetley)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Boxberry La Chica Bella (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)
Reserve Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brinkybull Lagertha (S Brinkworth)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Hodarirafiki Rock Star (P A Green & M L Passmore)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alstar Starman (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar Liberty (R & Mrs L Parsons)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
Baby of Breed: Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Beryl Hession (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Ch Heartbeats Invictus (Imp USA) (D Norquay/ A Corbett & G Skinner)
Baby in Group: Boston Terrier
Amerigent Lady Liberty (D Norquay/ A Corbett/ G Skinner)
Minor in Group: Japanese Spitz
Maemuki Journey From Heaven (AI) (K Pinker)
Puppy in Group: German Spitz (Klein)
Ferona Black N White Minstrel (Mrs Y Rolfe)
Aust Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Gr Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Open in Group: French Bulldog
Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (Deby Norquay & Amy Lee Corbett)
Runner Up Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Neut Gr Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Heartbeats Invictus (Imp USA) (D Norquay/ A Corbett & G Skinner)
Baby of Breed: Amerigent Lady Liberty (D Norquay/ A Corbett/ G Skinner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (Deby Norquay & Amy Lee Corbett)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Princibull Keep Ur Eyes On Me (Mr R Lang)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ferona Geheime Affare (L J & R J McCahon)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ferona Black N White Minstrel (Mrs Y Rolfe)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Mediaevalage Hearts On Fire (Miss R J McCahon & Mrs Y Rolfe)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maemuki Bonfire Heart (AI) ET (Kate Pinker)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Maemuki Journey From Heaven (AI) (K Pinker)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Rymiska Queen Of Hearts (R,M & T Parker)