Canine Fanciers Kennel Club Inc (SA)

Date of Show : 29-Aug-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Stephen Schwerdt (SA)   (Total Entry : 436)

Minor in Show: English Springer Spaniel
Cardhu Cast No Shadow (Kristy Quinlan)
Puppy in Show: Afghan Hound
Empari Dont Delete the Kisses (AI) (C Faint)
Aust Bred in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
Runner Up Neuter in Show: Alaskan Malamute
Aust Ch Iglignaq Souffle Girl (Tara Jones)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Diane Cuthbert (SA)  (Group Entry : 81)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Cadiz Circuit Breaker (C Faint)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Tanyette May I Call U Jiggly (T & A Beavis)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cadiz Circuit Breaker (C Faint)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sevindale Hand Me My Crown (A Janonis & J de Reeper)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bellatese Scrumptious Me (Mrs Edna Simmons)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adawar One Call Away (D Sharman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shiralea Venus De Milo (Mrs L & Mr L Johnston)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shiralea Top Gun (Mrs Lynne Johnston)
Baby of Breed: Adawar Deja Vu (D Sharman)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Shiralea Sea Biscuit (Lynne Johnston)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tanyette May I Call U Jiggly (T & A Beavis)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Joanne Rasche (SA)  (Group Entry : 38)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Balkanablu Queens Gambit (J W Camac/ R Watt/ S Ross / Mrs S Pike)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Ravenswood Gota Tiger InmeTank (J L & A H Griffin)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tainquest Dream Chaser (AI) (C Gower)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Roughnuts Jorja At Tainquest (AI) (Cerrie Gower)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Balkanablu Queens Gambit (J W Camac/ R Watt/ S Ross / Mrs S Pike)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Elsomwheat Gwynonwen Gogarth (AI) (Di Swann)

Staffordshire Bull Terrier
Dog CC & Puppy of Breed: Viperstaff Tommy Gunn (AI) (Mark & Heidi Jenneys)
Baby of Breed: Ravenswood Gota Tiger InmeTank (J L & A H Griffin)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Trevor Webb (SA)  (Group Entry : 77)

Runner Up in Group: Pointer
Aust Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Miss S Higham)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Cardhu Cast No Shadow (Kristy Quinlan)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Baradav A Reason To Smile (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Waldwiese Keeping The Faith (Krystle Wells)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks/Curltriever Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cardhu Cast No Shadow (Kristy Quinlan)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Oakridge Wimoweh (C Billett)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Baradav A Reason To Smile (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Res Dog CC & Junior of Breed: Baradav Pause To Remember (Mr D M & Mrs B A Joseph)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Asuare Dancing InTheMoonlight (Tracey Fountaine & Sam Shields)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amhurst Undercover Of Darkness (Mr P S & M Squire / Mrs M Thomas-Rhodes)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kirkdell Maestra (Bev Jones)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jayped Queen Of Hearts (Dianne Thomas)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Miss S Higham)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Waldwiese Xplain Yourself (AI) (Waldwiese Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waldwiese Please Be Sirius (AI) (Waldwiese knls)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Waldwiese Up The Ante (Waldwiese)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Waldwiese Keeping The Faith (Krystle Wells)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Kerry King (SA) (Group Entry : 44)

Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
Puppy in Group: Afghan Hound
Empari Dont Delete the Kisses (AI) (C Faint)
Junior in Group: Basset Hound
Aust Ch Beauchasseur Jack Be Nimble (Chris Lawrence)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Wattswires Unforgotten (Linda Robinson)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Afghan Hound
Puppy of Breed: Empari Dont Delete the Kisses (AI) (C Faint)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beauchasseur Jack Be Nimble (Chris Lawrence)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wattswires The Old Tin Hat (Linda Robinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wattswires Unforgotten (Linda Robinson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boskahun We Will Rock You (AI) (Sue Packer)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Cayugaridge Carlisle (Gail Wood)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: CIB & Aust Sup Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Heidenreich (SA)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Gr Ch Hartwyn Pageants Royal Encore (AI) (W Hage & P A Hartwell)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen To Me You Are Perfect (Tammy McClelland & Michele Lincoln)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Southspirit Can't Wait To BeKing (AI) (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
Res Dog CC & Junior of Breed: Parkeyre Cue The Lights (Miss B Parker)
Baby (Bitch) of Breed: Parkeyre Double Denim (Miss B Parker)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Edinglen To Me You Are Perfect (Tammy McClelland & Michele Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Border Collie
Baby (Dog) of Breed: Monifieth Dubh Draoidh (Mrs D Younger)
Junior of Breed: Beecee Dolls Got Style (Katie Wahlheim)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hartwyn Pageants Royal Encore (AI) (W Hage & P A Hartwell)

Shetland Sheepdog
Baby (Bitch) of Breed: Julburn Unbeatable Combination (Mr Ian Truswell & Mr Collin Tenney)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Welsh Corgi (Cardigan)
Baby of Breed: Monifieth Creidwyn (Mrs D Younger)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Windybrae Expectations Of Gold (Graeme & Helen Simpson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Glenopal Golden Request (Imp NZ) (Helen & Graeme Simpson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Stephen Schwerdt (SA)  (Group Entry : 66)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
Puppy in Group: Rottweiler
Sollerus Forged In The Flame (W & J Grundy)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Asyut A Littlebit Of Wonderful (Asyut Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Iglignaq Souffle Girl (Tara Jones)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Iglignaq Elwood Blues (Tara Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Arttu Amaruq (AI) (Don & Moyra Battersby)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Kamau Ilannaq (Don & Moyra Battersby)
Junior of Breed: Iglignaq Stargate S G One (T Jones & K Todd)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Iglignaq Souffle Girl (Tara Jones)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Milmac Shelby Ford GT (AI) (D Macmillan/ Paul Cook/ Kirsten Cook)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ikons Standing Ovation (Christine Spry)

Estrela Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Toramis Out Of The Ashes (P & J Buckley)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khingsahl Patriot Games (W & J Grundy)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sollerus Forged In The Flame (W & J Grundy)
Minor of Breed: Sollerus Pink Cadillac (W & J Grundy)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Asyut Devil Is In The Details (Asyut Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Asyut A Littlebit Of Wonderful (Asyut Kennels)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Junken No Ryuuto Go Kyuushu Junkenkai (Imp JPN) (Dana Woodcock/ Lyne Browning & Dave Chung)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Joanne Heard (SA)  (Group Entry : 50)

Runner Up in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Coffee Beanz (Ms Kerryn Harvey)
Baby in Group: French Bulldog
Preciousbull Je Suis Celui (Cherie Terry)
Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
Junior in Group: British Bulldog
Aust Ch Preciousbull Touch En Go (Cherie Terry)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Preciousbull Touch En Go (Cherie Terry)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Bullyack Bitter Truth (Bullyack Kennels)

Chow Chow
Baby of Breed: Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Coffee Beanz (Ms Kerryn Harvey)
Baby of Breed: Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mambilou La Gueuledeloup (IID POL) (Mambilou Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
Baby of Breed: Preciousbull Je Suis Celui (Cherie Terry)
Junior of Breed: Mambilou Bully For You (Mambilou Kennels)