Blayney A & P Association (NSW)

Date of Show : 19-Mar-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sue Bownds (NSW)   (Total Entry : 359)

Best in Show & Intermediate in Show: Bull Terrier (Miniature)
Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Runner Up in Show & Open in Show: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)
Minor in Show: Jack Russell Terrier
Joelleigh Loki God Of Mischief (Leesa Musgrove)
Puppy in Show: Newfoundland
Krystalcove In A Haze Of Glory (Ms J Williams)
Junior in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Moruada Butter Chicken (Mrs S H Wright)
Aust Bred in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust Gr CH Neut CH Orical Juha of Arcadia (AI) ET WPD (Miss K Innes)
Runner Up Neuter in Show: Boston Terrier
Aust Sup Ch Zareba Struts Like A Showgirl (D Norquay & A Gilson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Adrahil Reuben Orourke (Paige Howes)
Baby in Group: Pomeranian
Zeigen Uno Deal The Cards (Kim Haddon)
Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Koatiponi Under Attack (Maddison Ward)
Intermediate in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Ertae Velvet Vixen (M Sterrett)
Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Gr Ch Sherabill Oxford Laser Strike (Mrs P & G Harding)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust Neut Ch Guilcroft Just like A Banjo (Pamela & Garth Harding)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Cavalierlove Proud N Cool (Bob Boyce & Sue Donahue)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cavalierlove Proudly Luscious (Sue Donahue)
Junior of Breed: Ertae Too Cool For School (Cara Letson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Adrahil Reuben Orourke (Paige Howes)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Caliya come take me home (Paige Howes)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ertae Velvet Vixen (M Sterrett)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sherabill Oxford Laser Strike (Mrs P & G Harding)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Guilcroft Jacinta Blushes Pink (Pamela & Garth Harding)
Baby of Breed: Karakush Handbags N Gladrags (Melinda Sterrett)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Guilcroft Just like A Banjo (Pamela & Garth Harding)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Koatiponi Under Attack (Maddison Ward)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sabelia All For The Victory (Miss Amanda B Gill)

Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Posmo Pure sweet n evil (Mrs S L Wilkinson)
Baby of Breed: Zeigen Uno Deal The Cards (Kim Haddon)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Yetholme Janluna Molly McLean (Mrs M Sharp)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Runner Up in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch WhataJack Raven (Garry Butler)
Baby in Group: Border Terrier
Aust Ch Guilcroft Message From Hubble (Pamela & Garth Harding)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Loki God Of Mischief (Leesa Musgrove)
Puppy in Group: Australian Terrier
Enomis King Of The Ring (Shirley Massey)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Bekmar JoanBaez (Mrs J J Clifford)
Open in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh A Million Dreams (Leesa Musgrove)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bxact Knock Knock Knock (J & M Watt)
Runner Up Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Libertybrook Storm Chaser (Mrs H F Stanford)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Enomis King Of The Ring (Shirley Massey)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shandez Queen Of Hearts (Shirley Massey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Laspamas Zebediah (Shirley Massey)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Shandez Warrior Princess (Shirley Massey)

Border Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Guilcroft Klassique Krystella (Pamela & Garth Harding)
Baby of Breed: Aust Ch Guilcroft Message From Hubble (Pamela & Garth Harding)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch WhataJack Raven (Garry Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Joelleigh A Million Dreams (Leesa Musgrove)
Minor of Breed: Joelleigh Loki God Of Mischief (Leesa Musgrove)
Puppy of Breed: Whatajack Ace of Hearts (Garry Butler)
Junior of Breed: Bekmar JoanBaez (Mrs J J Clifford)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Libertybrook Storm Chaser (Mrs H F Stanford)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Monchelpark For Your Eyes Only (C Borg)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Monchelpark To Be or Not to Be (Mrs C Borg)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bxact Knock Knock Knock (J & M Watt)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lachlanpark This Girls On Fire (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Anne Meyn (NSW)  (Group Entry : 54)

Runner Up in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Moruada Rocket Man (Mrs S H Wright)
Baby in Group: Field Spaniel
Dawnus Zero Fox Given (S Betts)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Braycharm Evermore (Ms Amanda Bray)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Moruada Butter Chicken (Mrs S H Wright)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Am & Aust Ch Snowcreek's She's All That (Imp USA) (Mrs S H Wright)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Field Spaniel
Aust & Neut Ch Dawnus Always Dare to Dream ET WPD (S Betts)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Royal's Friend Ecs Wish Granted (Imp HUN) (Amanda Bray)
Bitch CC & Puppy of Breed: Braycharm Evermore (Ms Amanda Bray)
Baby of Breed: Braycharm Foreign Affair (Ms Amanda Bray)
Baby (Bitch) of Breed: Braycharm Foreign Finesse (Ms Amanda Bray)

Field Spaniel
Baby of Breed: Dawnus Zero Fox Given (S Betts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dawnus Always Dare to Dream ET WPD (S Betts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Snowcreek's She's All That (Imp USA) (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moruada Butter Chicken (Mrs S H Wright)
Baby of Breed: Moruada Rip It Up (S H Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moruada Rocket Man (Mrs S H Wright)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wynwhisper Dirty Little Secret (Bronwyn Gaywood)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Wynwhisper Defying Gravity (Bronwyn Gaywood)
Dog CC & Junior of Breed: Tyassagold Set In Stone (D Casey)
Baby of Breed: Fantango Radio Ga Ga (Ms B Gaywood)
Intermediate of Breed: Piarki The River Of Dreams (D Casey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Ch Jukeran Dare's Cool Dude CCD CD CDX RN RA RE RAE RM (Margot Webster)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Oldcastle Majik Dreamz (Darelle Irvin)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Baby of Breed: Driftway Jazz Dancer (Sara Scott)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Glenmave Interstella Mission (Nadushi Algama)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW) (Group Entry : 37)

Puppy in Group: Pharaoh Hound
Pennhari Order Of The Dragon (Annette Dunlop)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Valeighunter Meshindi (D & C Shearer / D Mitchell)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Marigold (AI) (Miss Erin Bray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Pennhari Smoke N Mirrors (Annette Dunlop)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tahkira Marigold (AI) (Miss Erin Bray)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pennhari Order Of The Dragon (Annette Dunlop)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pennhari Smoke N Mirrors (Annette Dunlop)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Valeighunter Meshindi (D & C Shearer / D Mitchell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Anne Meyn (NSW)  (Group Entry : 66)

Best in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Syryne Sassenach (Shiralee Fossey)
Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Read My Lips (Geraldine Myers)
Baby in Group: Collie (Rough)
Cathgarry Stylish InMyKnickers (Kathy Drew)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Woolebull Womerah at Snodragon (AI) (P L & D S Hincks)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr CH Neut CH Orical Juha of Arcadia (AI) ET WPD (Miss K Innes)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Embrooke She Will Reign (Emily Clark)
Dog CC & Puppy of Breed: Embrooke Charge Forward (E Clark)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Edensundown Twilight Dancer (Miss M Moore)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch BarkingPines Garden Of Eden (Miss M Moore)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Syryne Sassenach (Shiralee Fossey)
Dog CC & Intermediate of Breed: Syryne Kinaed (Shiralee Fossey)
Baby of Breed: Syryne She's A Hot One (AI) (Shiralee Fossey)
Minor of Breed: Uttercharm Mapled Bacon (Joanne Symonds)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Cacharel Now Look at Me (Mrs L van Coevorden / Mr C & Mrs A Mitchell)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Baby of Breed: Cathgarry Stylish InMyKnickers (Kathy Drew)

Finnish Lapphund
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr CH Neut CH Orical Juha of Arcadia (AI) ET WPD (Miss K Innes)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allendell Read My Lips (Geraldine Myers)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woolebull Wollemi At Snodragon (S & M Sanger / P & S Hinks)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woolebull Womerah at Snodragon (AI) (P L & D S Hincks)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Beauideal Playing It Cool (Judy Docksey)
Baby of Breed: Beauideal Fancy Free (Judy Docksey)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Coondarby Give Me Your Heart (A L & B G Lewis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Anne Meyn (NSW)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)
Baby in Group: Siberian Husky
Taejaan The Scarlet Witch (Rule-Steele/Burton/Taylor/Turay)
Minor in Group: Bullmastiff
Aust Ch Gameguard Raise your Glass (AI) (S Brinkworth)
Puppy in Group: Newfoundland
Krystalcove In A Haze Of Glory (Ms J Williams)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Azzabern Naughtty But Nice (Ms J Williams & Mr M Eslick)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Azzabern Naughtty But Nice (Ms J Williams & Mr M Eslick)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whipcracka Cowboy Casanova (S Brinkworth)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Gameguard Raise your Glass (AI) (S Brinkworth)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maggiormente Contessa (K & N Keck)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Maggiormente Rex D'Italia (K & N Keck)
Baby of Breed: Maggiormente Rosa Pantera (AI) (K & N Keck)

Newfoundland
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Krystalcove In A Haze Of Glory (Ms J Williams)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gameguard Black Magic (AI) (Jules Freeman/ Glenn Sparham/ Brooke Turner)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Schonhardt Cat Goes Line Dancin (M MacLeod-Woodhouse/J Morris/A McIllrath)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)
Baby of Breed: Taejaan The Scarlet Witch (Rule-Steele/Burton/Taylor/Turay)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Anne Meyn (NSW)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Minor in Group: French Bulldog
Asharnay Shaken Not Stirred (Karen Allcorn & Jenni Casey)
Runner Up in Group & Open in Group: Boston Terrier
Aust Ch Heartbeats Invictus (Imp USA) (D Norquay & A Gilson)
Puppy in Group: German Spitz (Klein)
Nueboree Black Opal (Miss K Innes)
Junior in Group: British Bulldog
Beeman Linda Lovelace (Mr S Hurford & Miss K Todd)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Sup Ch Zareba Struts Like A Showgirl (D Norquay & A Gilson)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Gr Ch Sweetooth Music of the night (Leeann Boyd)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Heartbeats Invictus (Imp USA) (D Norquay & A Gilson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Zareba Struts Like A Showgirl (D Norquay & A Gilson)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beeman Linda Lovelace (Mr S Hurford & Miss K Todd)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Beeman Lacey (Mr S Hurford & Miss K Todd)
Dog CC & Puppy of Breed: Beeman Boom Boom Ciao (Mr S Hurford & Miss K Todd)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Sprintaway Star Jasmin (Louanne & Dr Mathew Donald)
Dog CC: Aust Ch Sprintaway Saint or Sinner (Dr M & Mrs LDonald)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Asharnay Shaken Not Stirred (Karen Allcorn & Jenni Casey)
Puppy of Breed: Sandycreek Storm Chaser (Karen Allcorn)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nueboree Black Opal (Miss K Innes)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Fyreburst Super Trouper (Miss K Innes And Mrs D Armstrong)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Laahtoy Phoenix Rising (Lisa Martin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sweetooth Mystic Magic (Leeann Boyd)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Sweetooth Music of the night (Leeann Boyd)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tibetoes Dance Monkey (Pamela Ellis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tibetoes Cruising Together (Pamela Ellis)