Combined Breeds Dog Club Tas Inc (Show 1) (TAS)

Date of Show : 12-Mar-2023 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Roni Oma (WA)   (Total Entry : 212)

Best in Show & State Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Puppy in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Cidaq Oopsie Daisy (Mrs H Chabanov)
Junior in Show: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Yurrugar Black Tie Affair (R Forbes)
Aust Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Roni Oma (WA)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Junior in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Yurrugar Black Tie Affair (R Forbes)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Maltese
Aust Ch Ryevilla Talk Of The Town (Silvacharm Kennels)
Baby in Group: Pug
Spurcius Elf on a Shelf (Spurcius Kennels)
Intermediate in Group: Havanese
Aust Sup Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Majomarc Graphite Kazari (Trudi Counsell & Ven Grasso)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dabne Mr Bingley (Mrs Janice E Klaus)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Dog CC: Marcavan High Seas (Mary Anne Silvester)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marcavan Moonlighting at Daisymont (Daisymont Kennels)
Baby of Breed: Leisureview Play The Game At Daisymont (Daisymont Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Priscilla Brown (J Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Tina Sparkles (J Watt)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yurrugar Black Tie Affair (R Forbes)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yurrugar Brown Eyed Girl (Ms P Saunders)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amrish Danger Zone (Ruth Davis)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Amrish Centre Fold (Ruth Davis)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ryevilla Talk Of The Town (Silvacharm Kennels)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pugmate Tricky Trixie (Pugmate Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Pugmate Tricky Remi (Pugmate Kennels)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Khyleini Cheesy Nacho (Mr F Menezes & Ms J Hellessey)

Pug
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Spurcius Good Golly Itís Magic (Spurcius Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pugmate Malibu Murphy (Pugmate Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Maskerade Captain America (Pugmate Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Divinise Fortune Teller (Pugmate Kennels)
Baby of Breed: Spurcius Elf on a Shelf (Spurcius Kennels)
Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Jeminelle White Magic (Spurcius Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Roni Oma (WA)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Hit The Jackpot (Susan Springer)
Runner Up in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Puppy in Group: Bull Terrier
Sirram Man Of Steel (Ai) (T Matsen & R Balsillie)
Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Dancing with Charli (Mrs Lorna Marthick)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lisgar Gemma Rose SWN (Lisa McGinn)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sirram Man Of Steel (Ai) (T Matsen & R Balsillie)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joymont Hit The Jackpot (Susan Springer)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hannsum Witches Britches (Susan Springer)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
Baby of Breed: Hannsum Look At Me Look At Me (Susan Springer)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tasshot Dancing with Charli (Mrs Lorna Marthick)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Whitebriar Juicy Gossip (Imp NZ) (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Roni Oma (WA)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Flat Coated Retriever
Aust Sup Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Acewild Peacemaker (Mrs G Pulver & Mr D Pulver)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Ice Chill (Kayla Heenan)
State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Clumber Spaniel
Aust & Neut Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ozdezign Rich Luvz At Tarnell (AI) (Mrs Cindy Gangell)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Acewild Peacemaker (Mrs G Pulver & Mr D Pulver)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaparla Move Outta My Way (AI) (Heather Morrison)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Heathbrook Here I am (J & D Wadsley)
Baby of Breed: Aust Ch Heathbrook Only Time Will Tell (J & D Wadsley)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bradorla Ice Chill (Kayla Heenan)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Weisngrey Unleashing Anarchy (Seriousgrey Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Roni Oma (WA) (Group Entry : 29)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Cidaq Oopsie Daisy (Mrs H Chabanov)
Baby in Group: Whippet
Parnew Keep N Up (Mr G Parry)
Intermediate in Group: Basenji
Aust Sup Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
Aust Bred in Group: Beagle
Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glamcurls Raise Your Glass (Mel Prouse, Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hunterhound Youre In My Spot (AI) (Mrs M Ashpole & Mrs K Pearcey)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cidaq Oopsie Daisy (Mrs H Chabanov)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kamahi Diamond Fields (Kathy Harvey)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)
Baby of Breed: Parnew Keep N Up (Mr G Parry)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Roni Oma (WA)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Dual Ch (T)/ Aust Sup Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RM JDX GD TSD (Mr P & Mrs V Hofto)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Judvale Iron Gloves (Phil Hay)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dual Ch (T)/ Aust Sup Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RM JDX GD TSD (Mr P & Mrs V Hofto)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hobbsview Eye Was Made For Ewe (Louise Rowlands)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Baqilodge Incognito (Mim Bester & Jo Allan)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baqilodge Feu Orange At Bellshill (Mim Bester & Jo Allan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baqilodge Forged in Fire At Bellshill (Mim Bester & Jo Allan)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Karraine Blazeís Sterling Silver (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Milkenunny Basil Brush (Ms D Slater)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Roni Oma (WA)  (Group Entry : 17)

Baby in Group: Boxer
Berradell Infinity Sign (Trina Morris)
State Bred in Group: Samoyed
Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)
Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Open in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cloudforest Kenjiro (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Boyer Donít Stop Me Now (Mrs D Nellis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Boyer We Will Rock You (Dianne Nellis)
Baby of Breed: Berradell Infinity Sign (Trina Morris)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Seadale Possums Joy At Yesallaw (Sue & Clifford Gray)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Golden Girl Power (AI) (Mr J Beard /Mrs D Klaaysen /Mrs K OíRiley)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bellasamba Rave On (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Puppy (Bitch) of Breed: Classicana Elfin Charm (Lesley Eaton)
State Bred of Breed: Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Roni Oma (WA)  (Group Entry : 16)

Best in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Baby in Group: Shih Tzu
Killilan High Hair Donít Care (Teena Sloan)
Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Belzbentley Stack The Deck (Rebecca Bentley)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Touchofchow Big Trbl N Lil Tas (S Frankcombe / J Mouroufas)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Belzbentley Stack The Deck (Rebecca Bentley)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby of Breed: Killilan High Hair Donít Care (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)