Ingham Kennel & Obedience Club Inc (AM Show) (QLD)

Date of Show : 5-Apr-2021 (Monday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Margaret Davis (QLD)   (Total Entry : 279)

Best in Show & Junior in Show: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Your Numbers Up (Terri Greig/Robyn Hawke)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Bichon Frise
Poudrette Jabeau (Irene Waszkiewicz)
Minor in Show: Afghan Hound
Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Macdolly Remember The Time (Terri A Davies)
Aust Bred in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels)
Open in Show: Scottish Terrier
Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)
Runner Up Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Baby SweepStakes - 1st Place: Pug
Sheaoriada Fire N Ice (Tiana Elliott)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Three Times A Lady (Miss N Keedle/ Mr K Munro & Mrs M Munro)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Macdolly Remember The Time (Terri A Davies)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Lhasa Apso
Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Intermediate in Group: Bichon Frise
Poudrette Jabeau (Irene Waszkiewicz)
Runner Up in Group & Junior in Group: Italian Greyhound
Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)
Baby in Group: Pug
Sheaoriada Fire N Ice (Tiana Elliott)
Open in Group: Chinese Crested Dog
Folkvar Even Keel At Corisco (Mr S Fischer & Ms C Richardson)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Poudrette Jabeau (Irene Waszkiewicz)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Chevalove Three Times A Lady (Miss N Keedle/ Mr K Munro & Mrs M Munro)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Folkvar Even Keel At Corisco (Mr S Fischer & Ms C Richardson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Folkvar Every Dream (Kay Gilmer)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Funhund Solar Ecclipse (Tiana Elliott-Dixon)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)

Papillon
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Goodvibes Shes Got The Look (S & K Driemel /W & J Stewart-cook)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pomquest Under Siege (Eva Bauer)
Baby of Breed: Pomquest Peaches (Mr B Abraham & Miss R Walsh)

Pug
Baby of Breed: Sheaoriada Fire N Ice (Tiana Elliott)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Scottish Terrier
Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
Runner Up in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Silk Sash Bash (Bronwyn M Macdonald)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Devilzown Silk Sash Bash (Bronwyn M Macdonald)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Andrew Brown (QLD)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Cocker Spaniel
Macdolly Remember The Time (Terri A Davies)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Sunford a sunburnt country (R & J Nicholson)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Fraelighte Fall Under My Spell (Debbie Angel & Margaret Whitfield)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Azucroft Ready Aim Fire (S Ray & S Yardley)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Wysiwyg Money Talks (Denise Burke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Macdolly Remember The Time (Terri A Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Macdolly Goes To Hollywood (Denise Burke)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Macdolly Time To Keep Secrets (Terri Davies)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Macdolly CantAlwaysGetWatUWant (Heath Thomson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Azucroft Ready Aim Fire (S Ray & S Yardley)
Baby of Breed: Sunford a sunburnt country (R & J Nicholson)
Minor of Breed: Fraelighte Fall Under My Spell (Debbie Angel & Margaret Whitfield)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wysiwyg Money Talks (Denise Burke)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wysiwyg All My Life To Live (AI) (Denise Burke)

Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Panoply Honorable Henrietta (B Sue Barrs)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Panoply Sir Stanley (B Sue Barrs)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD) (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
Baby in Group: Foxhound
Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)
Minor in Group: Afghan Hound
Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dacaldorf King of The Mountain (J & S Caldwell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Dacaldorf King of The Mountain (J & S Caldwell)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Neimor Miss Everlasting (D Moran & Rev L Neighbour)
Baby of Breed: Dacaldorf Mercedes on Fire (J & S Caldwell)
Minor of Breed: Neimor Gypsy Rose (D Moran & Rev L Neighbour)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Meydak Tsar of the Sea (Barry Meyers)

Foxhound
Baby of Breed: Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)  (Group Entry : 48)

Best in Group & State Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karham Vava Vava Voom (Karham German Shepherds)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Sheprose What A Performer (Wendy Hudson)
Open in Group: Border Collie
Aust Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Waykrest Mak Attack (Giuseppe Palazzo)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chamshep Knows No Boundaries (Miss A Grendon)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Karte Rogue (Mr B & Mrs M Dalglish)
Dog CC & Junior of Breed: Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

Collie (Rough)
Res Dog CC & Minor of Breed: Cathkin Double Diamond (M Bradshaw)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karham Vava Vava Voom (Karham German Shepherds)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sheprose What A Performer (Wendy Hudson)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Andrew Brown (QLD)  (Group Entry : 22)

Runner Up in Group & Junior in Group: Dogue de Bordeaux
Redsomore Guardian Of Northenstarr (Chantelle Taylor)
Puppy in Group: German Pinscher
Angelsun Private Enterprize (L Kersevani)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Redsomore Guardian Of Northenstarr (Chantelle Taylor)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Angelsun Private Enterprize (L Kersevani)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Your Numbers Up (Terri Greig/Robyn Hawke)
Intermediate in Group: British Bulldog
Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)
Baby of Breed: Tencheno Lady Theodora Plumduf (AI) (R & E Ryan)
Baby (Dog) of Breed: Tencheno Lord Monty Fat Rascal (AI) (R & E Ryan)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)
Baby of Breed: Ngesong Lil Bobby Son O Twubul (Kathleen Thomas-Johnson)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
Baby of Breed: Monterrez Hard As Nails At Barragan (NBT) (Graham Cruse/ Neil Curwen & Kerrie Kidner)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzutique Your Numbers Up (Terri Greig/Robyn Hawke)