Brunswick Valley Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 20-Jul-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Robert Cleland (SA)

Best in Show & Open in Show: Pointer
Aust Sup Ch Calberick Solitaire (Patrik & Sharon Berger)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Weimaraner
Aust Sup Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)
Baby in Show: Havanese
Elmparle What Goes Around (M Boole/D Anderson)
Minor in Show: Collie (Rough)
Mohanaca Rock This Town (Nerina Rizzo)
Junior in Show: Lowchen
Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
Intermediate in Show: Boston Terrier
Aust Ch Merryjay Bostn Bublegum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)

Best in Group & Junior in Group: Lowchen
Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
Baby in Group: Havanese
Elmparle What Goes Around (M Boole/D Anderson)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Pabianpark Hants Pants (W & S Pabian)
R/UP BOB: Aust Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)
Minor of Breed: Innesveil Classic Spellbound (J & Y Faber)
Open of Breed: Aust Ch Innesveil Classic Dancer (J & Y Faber)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Poochiekoo Putting On The Ritz (Amanda Thompson)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Poochiekoo Dream Maker (Amanda Thompson)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Torza Dom Del A Vega (Mrs Meghan Boole/Mrs Diane Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Elmparle Just A Dash (Mrs Meghan Boole)
Baby of Breed: Elmparle What Goes Around (M Boole/D Anderson)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Gold Envoy (Mr A Keast )

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)

Baby in Group: Jack Russell Terrier
Ouwitllemate Shadow Hunter (Laureen Horne)
Junior in Group: West Highland White Terrier
Redinbrin All Systems Go (S & A Cloughley)
Open Neuter in Group: West Highland White Terrier
Aust Neut Ch Shelbywhite Lady May (A Tohill)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Jakupa Lady Hawke (Christine Barrow)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ouwitllemate Ivory Mask (Donna & Laureen Horne)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whatajack Mr Favoloso (Gary Butler / Laureen Horne)
Baby of Breed: Ouwitllemate Shadow Hunter (Laureen Horne)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Casmara /JR Absolute Delight (Fran Kinnear)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Santlin Secret Liason (D & J Cartledge / R A Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Santlin Show Girl (R A Davies / D & J Cartledge)

Staffordshire Bull Terrier
Junior of Breed: Aust Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clan-ard Lord Lockie (imp NZ) (S & A Cloughley)
R/UP BOB & Junior of Breed: Redinbrin All Systems Go (S & A Cloughley)
Aust Bred of Breed: Paisleygrove Magic Man (A Tohill)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shelbywhite Lady May (A Tohill)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Sup Ch Calberick Solitaire (Patrik & Sharon Berger)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)
Baby in Group: Weimaraner
Feldjaeger Love The Look (Judy & Tony Glover)
Minor in Group: Hungarian Vizsla
Habanero Just Cruizin Izabella (Ronalie Frew)
Puppy in Group: Pointer
Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
Intermediate in Group: Brittany
Aust Ch Wameika Nvee Dark Shadows (AI) (K & K M Ward)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wameika Nvee Dark Shadows (AI) (K & K M Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (K & K Ward)
Baby of Breed: Wameika Ozzi Chocolat Fudge (K & K Ward)
Baby (Bitch) of Breed: Wameika Playin Withe Nme (K & K Ward)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Sun Devil I've Gotta Feeling for Cudyncae (Imp USA) (A Eales)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dizzyki SB Sundevil Empress (A Eales / Dizzyki Kennels)
Puppy of Breed: Dizzyki CD Django I Got Rhythm (AI) (A Eales / Dizzyki Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bralmico Regal Rain (De-arne Hargreaves)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Habanero Just Cruizin Izabella (Ronalie Frew)
R/UP BOB and Dog CC: Nadorpusztai Andras Of Habanero (Imp) (Ronalie Frew)
Baby of Breed: Habanero SassNClass Sebestyen (Ronalie Frew)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calberick Solitaire (Patrik & Sharon Berger)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hipoint Mysterious Liaison (P & S Berger / J & R Mirto)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bromhund Mystery Girl (Lynelle Smith)
Baby of Breed: Feldjaeger Love The Look (Judy & Tony Glover)
Puppy of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Junior of Breed: Aust Ch Feldjaeger I'm Living the Dream (Judy & Tony Glover)
Intermediate of Breed: Aust Ch Silberweis Absinthe (Ann Masjakin & John Robinson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Silberweis Harvey Wallbanger (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Ch Quanmarra Kareja (Rasmussen/Brown/Dunkley/Bennett)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Valgarden Making Magic (V Bowden)
Puppy in Group: Greyhound
Jonz Love Actually (John Palmer)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Khandhu Baby Sheez Got It (G Woerner / P & P Hewitt / Noosha Skinner)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Stonecrest Bombe Alaska (Mr S Bennett & Mr B Green)

Basenji
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Nikrus Zoomy Safari (Mrs C Benson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Remwin Dark Image (Mrs C Benson)
Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Baagna Bahati Rosie (Mrs C Benson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Meldham Dont Stop Me Now (S Bennett & B Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Russkimir Phantom Embers (M Davis)
Minor of Breed: Meldham Loves A Secret (B Green & S Bennett)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Graedon Sargeant Pepper (V Bowden)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Kool Paris (V Bowden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Minor of Breed: Valgarden Making Magic (V Bowden)
Aust Bred of Breed: Valgarden Angel In Black (V Bowden)

Greyhound
Puppy of Breed: Jonz Love Actually (John Palmer)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Riginal Turn The Page (R Charters/D Blinco)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Quanmarra Kareja (Rasmussen/Brown/Dunkley/Bennett)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Peter Bennett (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Wajoma My Happiness (Helen Smith)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Trucharm Get Your Motor Runnin (S & K Leslie)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee Head over Heels (Gloria Woodward)
Minor in Group: Collie (Rough)
Mohanaca Rock This Town (Nerina Rizzo)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Kingrowan Sarah Lou (Gloria Woodward)
Junior in Group: Border Collie
Trucharm World Gone Mad (S & K Leslie)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Dewregal En Guarde (J Phillips)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dewregal Too Shay (J Phillips)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dewregal En Guarde (J Phillips)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dewregal E N (Mark and Glenys Armstrong)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Callicoma River Runs Red (Sue Thomson)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wajoma My Happiness (Helen Smith)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trucharm Get Your Motor Runnin (S & K Leslie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Trucharm World Gone Mad (S & K Leslie)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mohanaca Rock This Town (Nerina Rizzo)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jetavegas A California Miss (Mr T & L Gehrke)

Old English Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tuggun Poetic Justice (P W & W C Boniface)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aliste Like My Style (P Brennan-Lim/J Goodwin)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlee Take It To The Limit (Gloria Woodward)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Inklinfere Nyt On The Town (Nikki Hill)
Baby of Breed: Aberlee Head over Heels (Gloria Woodward)
Puppy of Breed: Aust Ch Kingrowan Sarah Lou (Gloria Woodward)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Peter Bennett (SA)

Best in Group & Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Nellabah Clark Kent (Janet Goodwin)
Runner Up in Group & Open in Group: Shiba Inu
Aust Sup Ch Orienta The Benedict (Ms D / Miss V & J Bexton / T Thomas)
Baby in Group: Siberian Husky
Bluemooska Sherrie Baby (M Schelbach)
Minor in Group: Bullmastiff
Tiararebel Zulu Sun (Andrew & Melissa Smith)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Bluemooska Whos Ya Daddy (M Schelbach)

Bullmastiff
R/UP BOB & Minor of Breed: Tiararebel Zulu Sun (Andrew & Melissa Smith)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wamphyri Xanthea Rosa (Rhonda Bridges)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fromfire Arturo Toscano (Rhonda Bridges)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snowmyth Russian Spirit (Melitta Armstrong)
Junior of Breed: Snowmyth Special Edition (Melitta Armstrong)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nellabah Clark Kent (Janet Goodwin)

Shiba Inu
Open of Breed: Aust Sup Ch Orienta The Benedict (Ms D / Miss V & J Bexton / T Thomas)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bluemooska Whos Ya Daddy (M Schelbach)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bluemooska Yur Mydaddy (M Schelbach)
Baby of Breed: Bluemooska Sherrie Baby (M Schelbach)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Ch Merryjay Bostn Bublegum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Black Tie Affair (C Bouffler)
Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch Opalguard Whispering Hope (Innes/Kenwrick)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Bublegum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Malaboo Jackpot Fever (Keith & Kylie Blanch)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lykatyga Dark Crystal (Miss A Forrest)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Lykatyga Ima Hottie (Miss A Forrest)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lykatyga Wyld Streak (Miss A Forrest)

French Bulldog
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Opalguard Whispering Hope (Innes/Kenwrick)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amesen Black Tie Affair (C Bouffler)

Poodle (Miniature)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Myflair Black Maija (Merryl L Yet Foy)

Poodle (Standard)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Loana Leia Guinevere (Merryl Yet Foy)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Jeunesse Hard Copy (Pamela Hose)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tanzapaw Licorice Twist (Tammy Mobley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tanzapaw Sweet Success (Tammy Mobley)
Baby of Breed: Tanzapaw Outback Spirit (Tania Mcalister)