Adelong P & A Society (NSW)

Date of Show : 15-Mar-2015 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Michael Derbyshire (NSW)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Miniature)
Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: West Highland White Terrier
Aust Ch White Villan I Put A Spell On You (Imp FIN) (Mrs L K Brown)
Baby in Show: Bull Terrier
Shirvin Quando Quando (V & S Healand)
Puppy in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Beljekali Kentaro Kye (C & J Fynmore / K Edwards)
Junior in Show: Weimaraner
Aust Ch Bromhund Luscious Luster (Bromhund Kennels)
Aust Bred in Show: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
Open Neuter in Show: Clumber Spaniel
Appintiki Wot A Larrikin (B & M Lennon)

Baby SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Taejaan The Matrix (N J Rule-Steele)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Havanese
Aust Ch Karyme Just a Little Magic (M & P Hurst)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Boxer
Boxberry Cast Away (Mrs JW Halliday & Mrs SJ Badman)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Basenji
Zandeena Raining on a Sunday (M McMillan & M Fox)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)

Best in Group & Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Athalow Ben dela Creme (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)
Runner Up in Group & Junior in Group: Havanese
Aust Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Coloora Fly Me To The Moon (Lyndy Morris)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chevalove Keeper of the Keys (K & M Munro)
Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coloora Fly Me To The Moon (Lyndy Morris)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chevalove Keeper of the Keys (K & M Munro)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kimissa Wen Yr Hot Yr Hot (R & M Clancy)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kimissa Hot Sox (R & M Clancy)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust & Mol Jr Ch Edit Can-Can Dolce Dea Apriori (Imp UKR) (Heather Harrell)
Baby of Breed: Aust Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
Baby of Breed: Aust Ch Karyme Just a Little Magic (M & P Hurst)

Papillon
Puppy of Breed: Piarki Marilyn Moth (Jo & Robyn Brown)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Athalow Ben dela Creme (Jonathon Nash & Marlow Magnayon)

Pug
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch White Villan I Put A Spell On You (Imp FIN) (Mrs L K Brown)
Runner Up in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)
Baby in Group: Bull Terrier
Shirvin Quando Quando (V & S Healand)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Macbraedly White Heather (Mrs L K Brown)
Junior in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Serb/ Ukr/ Cy/ Md/ Phil/ Bg/ Aze/ Mtn & Aust Gr Ch Orion Red Mist King Of Rings (Imp SRB) (J Martiniello)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Serb/ Ukr/ Cy/ Md/ Phil/ Bg/ Aze/ Mtn & Aust Gr Ch Orion Red Mist King Of Rings (Imp SRB) (J Martiniello)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hotashell My Way Or D Highway (AI) (Hotashell Amstaffs & N Cullen)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hotashell Cranking Up Da Heat (Martiniello/Zullo)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Snow Warrior (Paulene Zullo)
Baby of Breed: Shirvin Quando Quando (V & S Healand)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chaylotte Redwood Original (Lisa Growden)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)
Baby of Breed: Koterana Bannockburn (Jill Saulbrey)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Joelleigh Jellybean (Leesa Musgrove)

Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Missigai Petrzalka (M & D Cross)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch White Villan I Put A Spell On You (Imp FIN) (Mrs L K Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Macbraedly White Heather (Mrs L K Brown)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)

Best in Group & Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Bromhund Luscious Luster (Bromhund Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
Baby in Group: Weimaraner
Bromhund R U Looking At Me (AI) (Bromhund Kennels & Greywei Kennels)
Puppy in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Skyehaven Never Tell Tales (Melinda Sawer & Tina Corbell)
Intermediate in Group: German Wirehaired Pointer
Am Gr & Aust Ch Claddagh's Dual Citizen At Hirsch (Imp USA) (Catherine Ryan)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Kingsway Turn Me Free (Marcia Kingston & Debbie Clarkson)
Open Neuter in Group: Clumber Spaniel
Appintiki Wot A Larrikin (B & M Lennon)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Appintiki Gypsy Rose Lea (M & B Lennon)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Necessities (AI) (B & M Lennon / T Wayenberg)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Lea There (AI) (B & M Lennon)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Appintiki Wot A Larrikin (B & M Lennon)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellebriar Time Share (Kingston/Hatherly/O'Keefe)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kingsway Turn Me Free (Marcia Kingston & Debbie Clarkson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bolwarra High Tide (Karen & John Neiberding)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Bolwarra Hot Pants (Karen & John Neiberding)
Puppy of Breed: Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)

English Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nundialla My Time To Rule (Ashliegh Heritage)
Baby of Breed: Nundialla Rebel Without a Cause (Megan heritage)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosherville Touch of Silk (Ms S Raine & Mr E Glass)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Skyehaven Never Tell Tales (Melinda Sawer & Tina Corbell)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Gr & Aust Ch Claddagh's Dual Citizen At Hirsch (Imp USA) (Catherine Ryan)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Martygold Wing Commander (Mrs Coleen Stirton)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhund Luscious Luster (Bromhund Kennels)
Baby of Breed: Bromhund R U Looking At Me (AI) (Bromhund Kennels & Greywei Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Nabihah Peppas Tigra (Mike and Sandra Patterson)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Devettes Atoms for Peace (Emma Schlachter)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Buffalo First Edition (Mike & Sandra Patterson)
Aust Bred in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Laserre Fly by Night (Mrs Jane Quinn)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tianze Warlock (Bear Paintain)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zandeena Raining on a Sunday (M McMillan & M Fox)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orobay Triumphant Precision (Warren & Brenda Solomon)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Houndmaster Bit of Magic (Warren & Brenda Solomon)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Laserre Fly by Night (Mrs Jane Quinn)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Laserre Liaison Dangereux (Mrs J Quinn)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Laserre Cheverny (Mrs Jane Casperson-Quinn)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wulfgar Zachary (AI) (B Paintain)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caradilys Bold Angel (Cheryl Evans)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Covaines Roxko Izaladyiz (Emma Schlachter)
Baby of Breed: Aust Ch Devettes Atoms for Peace (Emma Schlachter)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Farousi al Battal (Anita Langford)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nabihah Peppas Tigra (Mike and Sandra Patterson)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Benbridge Angel of Faith at Buffalo (Imp NZ) (Mike & Sandra Patterson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Buffalo First Edition (Mike & Sandra Patterson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Michael Derbyshire (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Beljekali Kentaro Kye (C & J Fynmore / K Edwards)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Hartly Constant comment (Nicole Pearson)
Minor in Group: Collie (Rough)
Tyronelea Blu Moon Ofkentucky (Belinda Hales)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Hartly Shine On Me (Nicole Pearson)
Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Neut Ch Kelbryn Scotch On The Rocks (Imp NZ) (P M & G A Grant)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Darshu Red Diva (Nicky Hale)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tamachel I Am The Dude (Nicky Hale)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beljekali Kentaro Kye (C & J Fynmore / K Edwards)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Triblu Catching Fire (Tracy Rosenkranz)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tyronelea Blu Moon Ofkentucky (Belinda Hales)
Open of Breed: Aust Ch Tyronelea Moonglow (Belinda Hales)

German Shepherd Dog
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Allendell Man In The Mask (L & Y Hornsey)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Res Dog CC: Charmhill JacquesCartier (Nicole Pearson)
Baby of Breed: Hartly Constant comment (Nicole Pearson)
Open of Breed: Aust Sup Ch Hartly Shine On Me (Nicole Pearson)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelbryn Playing the Game with Pinemist (Imp NZ) (P M & G A Grant)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kelbryn Scotch On The Rocks (Imp NZ) (P M & G A Grant)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Michael Derbyshire (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
Baby in Group: Siberian Husky
Taejaan The Matrix (N J Rule-Steele)
Minor in Group: Siberian Husky
Coltava Chills N Thrills (M Burton)
Puppy in Group: Rottweiler
Rotteln Juzz B Cauze Bohic (Lee Fletcher)
Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
Open in Group: German Pinscher
Aust Ch Angelsun Celestial Galaxy (Angelsun Kennels)
Open Neuter in Group: Pyrenean Mountain Dog
Aust Neut Ch Espinay Arrens (Gary Howley)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxberry Gotta Have Faith (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Boxberry Don't Give Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Baby of Breed: Boxberry Cast Away (Mrs JW Halliday & Mrs SJ Badman)
Puppy of Breed: Aust Ch Boxberry When I Grow Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Angelsun Celestial Galaxy (Angelsun Kennels)

Pyrenean Mountain Dog
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Espinay Arrens (Gary Howley)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Rotteln Juzz B Cauze Bohic (Lee Fletcher)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Coltava Chills N Thrills (M Burton)
Baby of Breed: Taejaan The Matrix (N J Rule-Steele)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Michael Derbyshire (NSW)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Flyin High (S & B Barr / B Thompson)
Minor in Group: Poodle (Miniature)
Westpriors Power Of Midnight (K/ J & P Hopkins)
Puppy in Group: German Spitz (Mittel)
Sabarka Echoes in the Mist (Leanne Knox)
Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Belinda Beves / Nina Estatheo)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Amoeluce Heres Looking At You ET (S & B Barr)
Open Neuter in Group: Dalmatian
Dual Ch (AF) Lukius Beam Meup ET (Miss Rebecca Woiwade)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amoeluce Toccata and Fugue ET (S & B Barr)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lukius Solar Flare RN ET (Ms R Woiwade)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amoeluce Heres Looking At You ET (S & B Barr)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dual Ch (AF) Lukius Beam Meup ET (Miss Rebecca Woiwade)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sabarka Been Sneaky in Luv (Leanne Knox)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Bitch CC: Sabarka Echoes from Down Under (Leanne Knox)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sabarka Echoes in the Mist (Leanne Knox)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taliekin The Bourne Legacy (AI) (Mr Spencer Rich & Ms Tammy Warnock)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori Flyin High (S & B Barr / B Thompson)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Belinda Beves / Nina Estatheo)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Westpriors Power Of Midnight (K/ J & P Hopkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beltzu Catch A Falling Star (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Beltzu True Genius (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Beltzu Knee Deep In The Hoopla (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Beltzu Once Upon A Tyme (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Beltzu Don't Stop Believing (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)