Isis & District Canine Club Inc (QLD)

Date of Show : 18-Jun-2017 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Dianne Besoff JP (NSW)   (Total Entry : 260)

Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Little Blak Jedda (Barbra Balaam)
Baby in Show: Siberian Husky
Cudos Trouble When I Met You (AI) (Melissa Starkey)
Minor in Show: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Knockin On Heavens Door (S Bennett & B Green)
Puppy in Show: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)
Junior in Show: Pointer
Aust Ch Rhyll Hats Off To Calvin (Miss Olivia Mangin)
Open in Show: Whippet
Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)

Baby SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Cudos Trouble When I Met You (AI) (Melissa Starkey)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Boxer
Laykoda Off Limits (Paul McArther)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Pug
Wannabeluvby Uncle Remus (Mrs M D & Ms W M Burgess)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Chihuahua (Smooth Coat)
Poochiekoo Unstoppable (Amanda Thompson)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Agwyr Krismas Heatwave (D G Hoyle & A Beecher)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Ronald Besoff (NSW)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Mr B & Mrs S Abraham)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Sup Ch Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)
Baby in Group: Pug
Wannabeluvby Uncle Remus (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Minor in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Poochiekoo Unstoppable (Amanda Thompson)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Hostwill Mei Ling (W S & M H Winter / T Waters)
State Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Poochiekoo Long Awaited (Amanda Thompson)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Chamshep Nanelia (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chamshep My Roxys Final Encore (Kerry McNamara)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Poochiekoo Long Awaited (Amanda Thompson)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Poochiekoo Unstoppable (Amanda Thompson)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)

Papillon
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Goodvibes The Girls Got Rhythm (W & J Stewart-cook)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Goodvibes Blue By You (Mr B & Ms J Stewart-cook)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Angels On The Moon (J & W Stewart-Cook)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Now N Forever (Mr B & Mrs S Abraham)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)
Minor of Breed: Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hostwill Mei Ling (W S & M H Winter / T Waters)
Baby of Breed: Wannabeluvby Uncle Remus (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Baby (Bitch) of Breed: Panskyli Lady Of Winterfell (Panskyli Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)  (Group Entry : 25)

Baby in Group: Jack Russell Terrier
Aust, Ch Belljacks Shadow A Masterpiece (S & K Whyatt)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Staffdup Th Erlkonig (Mel Marks)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Ourgang Pocket Rocket (Miss A Crosthwaite & Miss A Wolf)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Enomis Loven A Mighty Finnish (AI) (Ms C L Sweeney)
R/UP BOB & Bitch CC: Enomis Ima Right Royal Gem (C Sweeney/S Nicholson)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kupala Kookin Kapers (K & D Shelley)

Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Waitapu It is All About Me (Jane Cantlon)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust, Ch Belljacks Maggie May (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Belljacks Waltzing Martillda (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Aust, Ch Belljacks Shadow A Masterpiece (S & K Whyatt)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ourgang Pocket Rocket (Miss A Crosthwaite & Miss A Wolf)
Puppy of Breed: Staffdup Th Erlkonig (Mel Marks)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Runner Up in Group & Junior in Group: Pointer
Aust Ch Rhyll Hats Off To Calvin (Miss Olivia Mangin)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Agasvari Born To Be Aussie (AI) (Mrs K Eory)
Minor in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Almandin (A M Adamopoulos)
Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Truly Yours Black Breaking Records (Imp DMK) (Gillian Clubb)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Truly Yours Black Breaking Records (Imp DMK) (Gillian Clubb)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story (T Waters)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wysiwyg Almandin (A M Adamopoulos)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Agasvari Tristan's Izolda (Kathleen Eory)
Baby of Breed: Agasvari Born To Be Aussie (AI) (Mrs K Eory)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Firefrost Red Garnet (Julie Stockbridge)
Baby of Breed: Aprilraine Nordic Mist (Julie Stockbridge)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rhyll Hats Off To Calvin (Miss Olivia Mangin)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cocomoselle Aperitif (Ms K Rogers)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Ronald Besoff (NSW) (Group Entry : 36)

Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Knockin On Heavens Door (S Bennett & B Green)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Meydak Tsar of the Sea (Barry Meyers)
State Bred in Group: Whippet
Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tahkira Knockin On Heavens Door (S Bennett & B Green)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Meldham Don't stop Me Now (Mr S Bennett & Mr B Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett & B Green)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kajmytt Sir Wreginald (Ms J V Thomas)
Puppy of Breed: Miniscule Magic Lady Pollyanna (V Thomas)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Meydak Tsar of the Sea (Barry Meyers)
Dog CC & Minor of Breed: Agwyr Krismas Heatwave (D G Hoyle & A Beecher)

Foxhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxhunt Epitome (Mrs N O'Neill/ Mrs C/Miss B & Mr J Bryson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Caprivi Lets Be Famous (Susan Carige & Cheryl Currie)
R/UP BOB & State Bred of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Ronald Besoff (NSW)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
Runner Up in Group: Old English Sheepdog
Aust Gr Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
Minor in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Beljekali Terwyn Siani (AI) (Mrs M Forbes / Mr C & Mrs J Fynmore)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Morview Outback Madeline (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Junior in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi Dust Bunny (S K Whyatt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Morview Outback Madeline (Mrs M D & Ms W M Burgess)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Ashem Dark N Dusty (S & K Whyatt)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aolani's Mai Silva Treasure ET (Imp USA) (Donna Puttock)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Beljekali Terwyn Siani (AI) (Mrs M Forbes / Mr C & Mrs J Fynmore)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Swinbrad Secrets Lies N Alibis (Robert & Chloe Armatys)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abelara Majestic Prince (AI) (S & B Hurley)
Res Dog CC & Minor of Breed: Wolfonyx Zylan (R Clarke)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Wolfonyx Montana S Miracle (Richard Clarke)
Minor (Bitch) of Breed: Laguardia Heart of a Hero CCD RN (Mrs Meredith Nelson)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Glendawn Gregario Alrigo (Mrs Leigh Hinricks)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wilsonia What A Smashing Lass (Jan Gilbert)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cuuchin Charlottes Web (Mrs Leigh Hinricks)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Izalab Standinroomonly (AI) (Mrs Leigh Hinricks)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EternalNike Amando (IMP NZ) (Richard Clarke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Wolfonyx A Great White (Richard Clarke)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eishund Devil Of Seduction (AI) (R Clarke / K McNamara)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Baby in Group: Siberian Husky
Cudos Trouble When I Met You (AI) (Melissa Starkey)
Puppy in Group: Rottweiler
Aust Ch Cobilde Distilled Then Chilled (W & D Smith)
Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Rottgems Yasrah Epic (Elizabeth Keating)

Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shokuma Cover Girl (H & J Gibson)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)

Boxer
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mcboxa Whole Lota Staunch (Liza Mclaughlin)
Baby of Breed: Laykoda Off Limits (Paul McArther)
Minor of Breed: Mcboxa Tough Gal (Billee-Lee Mclaughlin & Liza Mclaughlin)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cobilde Distilled Then Chilled (W & D Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rottgems Yasrah Epic (Elizabeth Keating)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Willemstadt Ned Kelly (Deborah Rodgers)

Samoyed
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Kalaska Thank God Its Friday (D Klaaysen/ J Beard & K O'Riley)
Junior of Breed: Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)

Schnauzer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)

Siberian Husky
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Baby of Breed: Cudos Trouble When I Met You (AI) (Melissa Starkey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Little Blak Jedda (Barbra Balaam)
Runner Up in Group & Open in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Fyreburst Zeus God Of Thunda (Mrs Di Armstrong & Mr D Shannon)
Baby in Group: French Bulldog
Aust Ch Meralla Prima Donna (Bill & Denise Smith)
Minor in Group: German Spitz (Mittel)
Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong & Niki Jovic-Armstrong)
Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Silkyelk Classic By Design (Debra Randall)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snailsbury Hugo Boss (Irene Snailham)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust CH Snailsbury Coco Chanel (Irene Snailham)

French Bulldog
Baby of Breed: Aust Ch Meralla Prima Donna (Bill & Denise Smith)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fyreburst Zeus God Of Thunda (Mrs Di Armstrong & Mr D Shannon)
Bitch CC & Puppy of Breed: Knightfyre Teddington Star (Di Armstrong)
Minor of Breed: Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong & Niki Jovic-Armstrong)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Lyngala Lotsa Twuble (Mr P & Mrs J Stringer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byanda Black Diamond (Shiralee Coombes)
Baby of Breed: Loana Darknstormy (Shiralee Coombes)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Midnight Madness (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silkyelk Classic By Design (Debra Randall)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale Little Blak Jedda (Barbra Balaam)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Beadale U Son Ova Gun (Barbara Balaam & Lynette Niemann)