Ulverstone Kennel Club Inc (AM SHOW) (TAS)

Date of Show : 1-Sep-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Thomas Tancred (NSW)   (Total Entry : 275)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Runner Up in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Puppy in Show: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Junior in Show: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)
Intermediate in Show: Pekingese
Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
State Bred in Show: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Aust Bred in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Thomas Tancred (NSW)  (Group Entry : 77)

Best in Group & Intermediate in Group: Pekingese
Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Wondoan Way Down South (Barad Kennels)
Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Riogaioch Fizz Gig Favreau (Imp UK) (Karin Maxwell)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Japatina In It To Win It (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Japatina Showing Them Whos Boss (Japatina Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Japatina Anticipation (Japatina Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kangala All That Jazz (Jacinta Harrison)
Baby of Breed: Cintchi Del Angels Luckydip (Jacinta Harrison)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mexicatl Little Bit Luvly (Jacinta Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mexicatl Fils De L Eclipse (Jacinta Harrison)
Baby of Breed: Kfinch Black Zambuka (Mrs K Rydberg)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Clovelly Oh La La (Ms L Joan & Mrs R Davidson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wondoan Way Down South (Barad Kennels)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Barad Lomatia (Barad Kennels)

Japanese Chin
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Furperson Smudge Of Zara (Mrs K Rydberg)
Res Dog CC & Junior of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kutanifoo Tigerlilly Mouse (G Preddy & P Bowman)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
Baby of Breed: Pomquest Pot O Gold (Mrs F Harris / B & S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Saxten Silver Charm (A Costen)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eljamamn Gentleman Kane (Petlea Kennels & Libby Simmons)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Byrebaer Prime Suspect (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Shado-Lans El Bandito (NZ IMP) (Debbie Veevers)
Baby in Group: Cairn Terrier
Hannsum Charlotte Tilbury (Susan Springer)
Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)
Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Beautiful Noise (Pauline & Terry Searson)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hannsum Winx (Susan Springer)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hannsum Ginger Rogers (Susan Springer)
Baby of Breed: Hannsum Charlotte Tilbury (Susan Springer)
Junior of Breed: Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shado-Lans El Bandito (NZ IMP) (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)
Res Dog CC: Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Beautiful Noise (Pauline & Terry Searson)
Intermediate of Breed: Aust Ch Tasshot Dizzy Miss Lizzy (Debbie Veevers)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Baby of Breed: Strongstorm The Money Shot (Bustabones Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Thomas Tancred (NSW)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Open in Group: Hungarian Vizsla
Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
Baby in Group: Weimaraner
Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Puppy in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Glenmave Sea Traveller (Ai) (Ms G Forster)
Intermediate in Group: Irish Red and White Setter
Aust Ch Tintookie Legend of Gallipoli (Tintookie Kennels & S Laird)
State Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Aust Bred in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (BW & SA Courtney & AE Blake)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Danburycurl Prince Clancy (Isaac Hayes)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Zenchar Tangled Up In Blue (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Baby of Breed: Zenchar Let It Snow (AI) (S Rattle & T Sproule)
Baby (Dog) of Breed: Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)

Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aufyre Waltzing With Me (S Laird)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hanafor Drama Queen (AI) (F Harris & B Stading)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tintookie Legend of Gallipoli (Tintookie Kennels & S Laird)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Tintookie Irish To The Core (Tintookie Kennels & Shauna Laird)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Glenmave Sea Traveller (Ai) (Ms G Forster)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greyghost Rocky Mountain High (Elke Prehn)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ashlaren Nanosally (Mrs EM Knox)
Baby of Breed: Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW) (Group Entry : 23)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Lone Pine (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Puppy in Group: Foxhound
Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)
Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Legend of Glitterz (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)

Beagle
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fudeta Neil Diamond (Ali Tabrett)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Eukypark Legend of Glitterz (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Baby of Breed: Eukypark Lone Pine (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Foxhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Adstaff Gambling Man (Mstr WDP Booth)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)
Puppy (Bitch) of Breed: Adstaff Rich And Famous (Mstr WDP Booth)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pricewey Nudgenudge Winkwink (Mrs M Price)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)
State Bred in Group: Collie (Smooth)
Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: (TS) Ch Dual Ch (T) Sayly Sweet Ohana (AI) (Carol Golding & Dr L Smith)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Zaubistar Amethyst and Tulle (Rebecca Fyfe)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pricewey Nudgenudge Winkwink (Mrs M Price)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group: Samoyed
Aust Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
Puppy in Group: Samoyed
Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Intermediate in Group: Boxer
Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yesallaw world acclaim with paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Mr D Carbonari)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Bitch CC & Puppy of Breed: Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)
Res Bitch CC: Kalaska Twisted Story (J Gesiotto/ L Jones & K O'Riley)
Baby of Breed: Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Thomas Tancred (NSW)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)
Runner Up in Group & Junior in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
State Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Neilros Ethereal (Ali Tabrett)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Gypsiemagic Holidayatadstaff (AI) (Master W D P Booth)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sawyermoon Prada Candy (Korinna Butler)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Neilros Freedom Fighter (Ali Tabrett)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Neilros Ethereal (Ali Tabrett)
Baby of Breed: Adstaff Winkn At Ya (Mr Adam C Booth)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Gypsiemagic Holidayatadstaff (AI) (Master W D P Booth)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Asplendour I La Im Boss (D Clark)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Calivale Its Confidential (Mrs Julie Kennedy)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kerkay New Edition (Mrs J A Kennedy)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)