Sofala & District Show Society (NSW)

Date of Show : 23-Feb-2020 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lynette Brown (NSW)

Best in Show & Intermediate in Show: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)
Runner Up in Show & Open in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Beljekali J'aime la Rumba (C & J Fynmore)
Baby in Show: Affenpinscher
Knightbridge Nighty Night (Robert Clark)
Aust Bred in Show: Irish Wolfhound
Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)
Runner Up Neuter in Show: Golden Retriever
Aust Ch Jukeran Dare's Cool Dude CCD CD RN RA RE RM (Margot Webster)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Gr Ch Piccino Vicar of Dibley (Mrs S & Mr M Reeve / Ms J Hardwicke)
Baby in Group: Affenpinscher
Knightbridge Nighty Night (Robert Clark)
Minor in Group: Havanese
Carnwath Shylah (Julie Elder)
Open in Group: Pug
Wuhana Miracle Charm (Amanda Stapleton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Swayd Like I Give A Damn (Kerry McKinnon)
Baby of Breed: Knightbridge Nighty Night (Robert Clark)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alexabelle Reign Supreme (S Boyce)
Bitch CC & Junior of Breed: Alexabelle Dream Catcher (S Boyce)
Baby of Breed: Alexabelle Gentle Reign (S Boyce)
Baby (Dog) of Breed: Alexabelle Strictly Kosher (S Boyce)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grandimage sweet Allabama (Paige Howes)
Baby of Breed: Grandimage never seen the rain (Paige Howes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Sasndash Blackchantilly (Mr P Begg & Ms K West)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Sasndash AndiMurry (K West)

Havanese
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Carnwath Shylah (Julie Elder)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Piccino Vicar of Dibley (Mrs S & Mr M Reeve / Ms J Hardwicke)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sabelia All For The Victory (Miss Amanda B Gill)

Pug
R/UP BOB & Res Dog CC: Wuhana Jelousy ISA Curse (Amanda Stapleton)
Bitch CC & Open of Breed: Wuhana Miracle Charm (Amanda Stapleton)
Baby of Breed: Kabova Wrecking Ball (Mrs J Whitney)
Puppy of Breed: Glomar Castin Magic Spells (Imp NZ) (Mrs J Whitney)
Aust Bred of Breed: Kabova Force of Nature (Mrs J Whitney & Mrs P Howes)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Runner Up in Group: Dandie Dinmont Terrier
Jollygaze Knock Ya Sox Off (Carole Sonter & Dr Emma Greenway)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Brighthelm Fidelio (Sarah Gaffikin)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Wimballah Lills Bobby Lass (Kim Boyland)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Brighthelm Delilah (Sarah Gaffikin)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Joden Sole Ruler (Kim Sammut)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Dandie Dinmont Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jollygaze Knock Ya Sox Off (Carole Sonter & Dr Emma Greenway)

Fox Terrier (Smooth)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Libertybrook Spellmaster (Jennifer & Phillip Bayliss)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Karnak Desert Rose (Jennifer Bayliss)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Brighthelm Delilah (Sarah Gaffikin)
Baby of Breed: Brighthelm Fidelio (Sarah Gaffikin)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joden Sole Ruler (Kim Sammut)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wimballah Lills Bobby Lass (Kim Boyland)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Wimballah Mista Big (E Morgan)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Dr Karen Hedberg (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Pointer
Aust Ch Hipoint Unconditional (AI) (Mrs C McDonall / Mr J & Mrs R Mirto)
Baby in Group: Labrador Retriever
Lindiant Vegas Showgirl (Mrs A Scott)
Minor in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aprilraine Midnight Run (Therese Kropman)
Open in Group: Labrador Retriever
Eraky Isnt It Ironic (Jude Tankard)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Ch Jukeran Dare's Cool Dude CCD CD RN RA RE RM (Margot Webster)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Kruz Song of the Future CCD RE ET (Joanne Hagan)

Cocker Spaniel
Dog CC & Puppy of Breed: Bathgate Flyme To D Moon N Bak (Miss H Roberts & Mr G Douglas)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Kobidan The Whole Shebang (Joanne Hagan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kruz Song of the Future CCD RE ET (Joanne Hagan)

Golden Retriever
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Jukeran Dare's Cool Dude CCD CD RN RA RE RM (Margot Webster)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Eraky Isnt It Ironic (Jude Tankard)
Baby of Breed: Lindiant Vegas Showgirl (Mrs A Scott)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aprilraine Midnight Run (Therese Kropman)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hipoint Unconditional (AI) (Mrs C McDonall / Mr J & Mrs R Mirto)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Dr Karen Hedberg (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Irish Wolfhound
Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)
Intermediate in Group: Basenji
Aust Ch Nayembe Yaamas Kyirrie (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Open in Group: Basenji
Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust & Neut Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Kyirrie (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Jarrah (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Intermediate (Dog) of Breed: Nayembe Yaamas Midnight Kito (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)
Dog CC & Puppy of Breed: Ornumflow Embrey (Mrs S L Munro)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ornumflow Ellyannah (Mrs S L Munro)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Beljekali J'aime la Rumba (C & J Fynmore)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)
Puppy in Group: Bearded Collie
Famewynn U Give Luv A Bad Name (Mrs A Smith)
Junior in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Overt Act (Linda van Coevorden)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Melcathra Ace High (J Worboyes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Melcathra More Joyous (J Worboyes)
Baby of Breed: Embrooke Kings Will Dream (AI) (Emily Clark)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Famewynn Kiss And Make Up (Mrs A Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Famewynn U Give Luv A Bad Name (Mrs A Smith)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Beljekali J'aime la Rumba (C & J Fynmore)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)
Res Bitch CC: Libertybrook Stir of Echoes (Therese Kropman)

Briard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cacharel Now Look at Me (Mrs L van Coevorden / Mr C & Mrs A Mitchell)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cacharel Overt Act (Linda van Coevorden)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Baby of Breed: Cliffglynn Th Minister Of Love (Debbie Stephenson)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Furballs Salla Lumienkeli (Furballs Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)
Runner Up in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Baby in Group: Schnauzer
Swashbuckle Joanna Lumley (AI) (G Knight & S Gani)
Minor in Group: Neapolitan Mastiff
Maggiormente Lucia (AI) (Klaus & Nancy Keck)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Akita (Japanese)
Aust Gr & Neut Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Akita (Japanese)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Azzabern Jewel of My Eye (Mr M Eslick & Miss J Leckie)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
Minor of Breed: Whipcracka Cowboy Casanova (S Brinkworth)

Dobermann
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Indpac Cracklin Rosie (AI) (M B Hart)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Berglowe Bergalicious (E Vandermeel)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Maggiormente Silvana Mangano (Mr K & N Keck)
Minor of Breed: Maggiormente Lucia (AI) (Klaus & Nancy Keck)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ozruski Heather (AI) (Jennifer & Phillip Bayliss)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lunasea Sugar Baby (Miss Y Chen)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Swashbuckle Helen Mirren (AI) (G & S Knight / Gani)
Baby of Breed: Swashbuckle Joanna Lumley (AI) (G Knight & S Gani)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Schonhardt Cat Goes Line Dancin (M MacLeod-Woodhouse/J Morris/A McIllrath)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Articpride Marjestic Everest (Mr R & Mrs B Lloyd)
Baby of Breed: Articpride Cowboy Casanova (Mr R & Mrs B Lloyd)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Dr Karen Hedberg (NSW)

Best in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)
Minor in Group: Great Dane
Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman/Rhonda Harvey)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Chow Chow
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Uniquechows Hermione (J Bishop)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stordansk Jupiter ov Ganymede (Sheree Lindeman)
Bitch CC & Minor of Breed: Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman/Rhonda Harvey)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Princess (Geraldine Myers)
Puppy of Breed: Sweetooth Amillion Dreamz (Leeann Boyd)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)