Adelong Show Society (NSW)

Date of Show : 9-Mar-2024 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Julie Keenan (VIC)   (Total Entry : 260)

Best in Show & Open in Show: Kerry Blue Terrier
Ir Ch Aust Ch Catachgorm Oliver Twist (Imp Ire) (Rhonda Dearnaley)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Caught Red Handed (L M Hickie)
Baby in Show: Shetland Sheepdog
Hartly Shine Like That (Nicole Pearson)
Minor in Show: Labrador Retriever
Terracarol London Calling (Mr G Vernon & Mrs A Hamilton & Miss M Smith)
Puppy in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Dawco Under The Moonlight (AI) (Mr David P Dawes)
Junior in Show: Border Collie
Aust Ch Clanabby A Touch Of Maverick (Mr C & Mrs R Thorne)
Aust Bred in Show: Pug
Sebandee Georgia’s Black In Town (Colin Seymour)

Baby SweepStakes - 1st Place: Deerhound
Elrig You Cant Be Sirius (Dr Kelly Spuur)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Dalmatian
Thunderspot Hungry Like A Wolf (M Obrien)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Terracarol London Calling (Mr G Vernon & Mrs A Hamilton & Miss M Smith)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Italian Greyhound
Giocattolo Written Inthestars (Mrs M Ashton-Sporne)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Chinese Crested Dog
Ertae Figjam N Icecream (Mrs M Heritage & Ms M Sterrett)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Manchester Terrier
Aust Neut Gr Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Julie Keenan (VIC)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Kabova Hot Shot (AI) (Jenny Whitney)
Baby in Group: Japanese Chin
Alwood Sumomo (Janelle Willoughby)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Giocattolo Written Inthestars (Mrs M Ashton-Sporne)
Junior in Group: Pug
Sebandee Fast N Furious (Colin Seymour)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Correre Buttons N Bows (Mrs M Ashton-Sporne)
Aust Bred in Group: Pug
Sebandee Georgia’s Black In Town (Colin Seymour)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ertae Figjam N Icecream (Mrs M Heritage & Ms M Sterrett)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kango Foxy Roxy (G Inifer)
Baby of Breed: Kango Sisu Maverick Prince (G Inifer)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Giocattolo Written Inthestars (Mrs M Ashton-Sporne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Correre Buttons N Bows (Mrs M Ashton-Sporne)

Japanese Chin
Baby of Breed: Alwood Sumomo (Janelle Willoughby)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Hot Shot (AI) (Jenny Whitney)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Sebandee Fast N Furious (Colin Seymour)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sebandee Georgia’s Black In Town (Colin Seymour)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Luxurytoypaw Valentino (Shirley Kirkman)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Luxurytoypaw Avalon (Shirley F Kirkman)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Palmshell Seal O Approval (M Obrien)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Julie Keenan (VIC)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Ir Ch Aust Ch Catachgorm Oliver Twist (Imp Ire) (Rhonda Dearnaley)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Terrier
Aust Ch Kylott Waiirri (Mrs K & Mr S Boulter)
Baby in Group: Cairn Terrier
Barragan Red Letter Day At Monterrez(AI) (G & N Cruse & Curwen)
Puppy in Group: American Hairless Terrier
Chrysaliss Too Hot To Handle (N Southam)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Jaksonhills Cry Me A River (D J Heath)

American Hairless Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chrysaliss Too Hot To Handle (N Southam)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kylott Waiirri (Mrs K & Mr S Boulter)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kylott Tasted Like A Raindrop (Mrs K & Mr S Boulter)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Duncairn Got Rythm At Barragan (NR Curwen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Collessie Vanilla Who (Lauren Ross)
Baby of Breed: Barragan Red Letter Day At Monterrez(AI) (G & N Cruse & Curwen)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Collessie Wicked Tsaritsa (Lauren Ross)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ir Ch Aust Ch Catachgorm Oliver Twist (Imp Ire) (Rhonda Dearnaley)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dixiedaly True Heart CCD RM SWN TDX AD JD SD (Dianne Costello)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosemerta The Fynal Echo (Janet Palmer)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jaksonhills Cry Me A River (D J Heath)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ornac My Surprise (D Heath)
Baby of Breed: Jaksonhills JJJJive Talkin (S K Ball and D J Heath)
Baby (Bitch) of Breed: Jaksonhills Talk Dirty To Me (Ms D Heath)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Michel A Glover (VIC)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Setter
Aust Ch Kybraaron Denine Dozer (M Heritage)
Minor in Group: Labrador Retriever
Terracarol London Calling (Mr G Vernon & Mrs A Hamilton & Miss M Smith)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Fourjays Salt Of The Earth (J & J Hagan)
Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch KeltonHill Carry On Appintiki (Mr B & Mrs M Lennon)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch KeltonHill Carry On Appintiki (Mr B & Mrs M Lennon)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aerofee Charlies Gal A KtnHill (Merrilee & Bruce Lennon)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Appintiki Puddington (Mr B & Mrs M Lennon)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Landmark Polar Exxpress (AI) (SA Styles)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Landmark Black Bird Singing (Suzana Styles)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landmark XXmas Love Story (AI) (S A Styles)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kybraaron Denine Dozer (M Heritage)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Setterup Dixieland Delite (M Heritage)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyehaven Devil At Play (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Canawindra Hans Solo (M J & F L Park)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Canawindra Over The Moon (Mrs B & Mr C Walter)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Canawindra Full Steam Ahead (M J & F L Park)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Milangimbi Walking On Eyre (D Miller)
Puppy of Breed: Aust Ch Fourjays Salt Of The Earth (J & J Hagan)
Intermediate of Breed: Canawindra Rise And Shine (M J & F L Park)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Terracarol London Calling (Mr G Vernon & Mrs A Hamilton & Miss M Smith)

Spanish Water Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Incavale She's Got The Booty CD SWN RAE TK.N ADX JDX JDO GD SPD DS FDCH (Nicole Fallon)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Michel A Glover (VIC) (Group Entry : 21)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Dk Ch (u) Se Ch Ornbergets Gambit (Mrs E Braas)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Devma Time Traveller (AI) (Ms S Hutcheson & R Triffitt)
Baby in Group: Deerhound
Elrig You Cant Be Sirius (Dr Kelly Spuur)
Minor in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Szamor Tom Collins At Cayugaridge (AI) (Imp NZ) (Leslie A Weston)
Puppy in Group: Irish Wolfhound
Wulfgar Strong Protector (B Paintain & S Gendle)
Junior in Group: Dachshund (Wire Haired)
Cayugaridge Cotton Kandy (Leslie A Weston)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Setterup Whiskey Devil (AI) (M Heritage)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Setterup Whiskey Devil (AI) (M Heritage)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cayugaridge Curacao (AI) (Dr L A Weston)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cayugaridge Chartreuse (AI) (Dr L A Weston)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Devma Time Traveller (AI) (Ms S Hutcheson & R Triffitt)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dk Ch (u) Se Ch Ornbergets Gambit (Mrs E Braas)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nicholyev Onya Bike (Mrs S Taylor/ Mrs S Kelly & Mr J Bower)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cayugaridge Versace (AI) (Leslie A Weston)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Cayugaridge Cotton Kandy (Leslie A Weston)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Szamor Tom Collins At Cayugaridge (AI) (Imp NZ) (Leslie A Weston)

Deerhound
Baby of Breed: Elrig You Cant Be Sirius (Dr Kelly Spuur)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wulfgar Strong Protector (B Paintain & S Gendle)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Juzrival Phunk Q Up (Addam Barter & Lee Fletcher)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Keenan (VIC)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Hartly How Resplendent (Nicole Pearson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Clanabby A Touch Of Maverick (Mr C & Mrs R Thorne)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Hartly Shine Like That (Nicole Pearson)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Dawco Rumour Has It (AI) (Mr David P Dawes)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Dawco Under The Moonlight (AI) (Mr David P Dawes)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Maze Runner (A Richardson & C Quigley)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ellagant Maze Runner (A Richardson & C Quigley)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lanbart Now You See Me (L & T Hessenberger & S Oakey)
Baby of Breed: Ukulunga Gotta Get That Boom (AI) (Imp NZ) (T Hessenberger)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clanabby A Touch Of Maverick (Mr C & Mrs R Thorne)
Puppy of Breed: Neecabe Designed With Detail (R Cochrane & C Cochrane)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Illusion By Design (AI) (T & A Jenkins)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mirriyuula Boomshakalaka (T & A Jenkins)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Cayano Queen Ov The Nile (T & A Jenkins)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Hartly How Resplendent (Nicole Pearson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hartly Thats On Target (N Pearson)
Baby of Breed: Hartly Shine Like That (Nicole Pearson)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausled Toke ST RA (Dianne Costello)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dawco Under The Moonlight (AI) (Mr David P Dawes)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Dawco Rumour Has It (AI) (Mr David P Dawes)
Baby of Breed: Canaille Polishd Brass Buttons For Begrayced (Mrs R Cochrane)
Intermediate of Breed: Aust Ch Canaille Platinum Jubilee At Begrayced (Mrs R Cochrane)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Michel A Glover (VIC)  (Group Entry : 34)

Runner Up in Group: Bullmastiff
Aust Ch Banobrae Elizabeth Bennett (G & P Barber)
Baby in Group: German Pinscher
Kaitler Burn Up Da Dance Floor (Michele Beyer & Charlotte Manton)
Minor in Group: Shiba Inu
Kabova Totally Worth It (Jenny Whitney)
Puppy in Group: Boxer
Boxberry Call Me Maybe (Mr DW Halliday)
Junior in Group: Dobermann
Ayces Rico Suave (A Douglas/L Hudson)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Catch A Wave (Mr D W Halliday)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Catch A Wave (Mr D W Halliday)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Boxberry Call Me Maybe (Mr DW Halliday)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Miracle On The Hudson (Mr D W Halliday)
Baby of Breed: Boxberry The Heat Is On (Ms N Tetley & Miss L Opbroek)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Banobrae Elizabeth Bennett (G & P Barber)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Banobrae Kitty Bennett (G & P Barber)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Banobrae Circles of Hell (AI) (Gregory Barber)
Open of Breed: Aust Gr Ch Banobrae Hell Or High Water (G & P Barber / J Karena)

Dobermann
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ayces Rico Suave (A Douglas/L Hudson)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kaitler Let Them Eat Cake (Michele Beyer & Charlotte Manton)
Baby of Breed: Kaitler Burn Up Da Dance Floor (Michele Beyer & Charlotte Manton)

Shiba Inu
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kabova Totally Worth It (Jenny Whitney)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Michel A Glover (VIC)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Caught Red Handed (L M Hickie)
Runner Up in Group & Junior in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez World Class (Graham Cruse & Neil Curwen)
Baby in Group: Dalmatian
Thunderspot Hungry Like A Wolf (M Obrien)
Minor in Group: Japanese Spitz
Maemuki Zero To Hero (K Pinker)
Puppy in Group: French Bulldog
Taureau Riccardo Patrese (Luciana Giorgioni)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez Pretty Special (NBT) (Graham Cruse)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Maemuki Little Town Flirt (K Pinker)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Varewell Black Shamrock ET (S & B Barr)
Baby of Breed: Thunderspot Hungry Like A Wolf (M Obrien)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Taureau Moschino (Luciana Giorgioni)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Taureau Riccardo Patrese (Luciana Giorgioni)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Taureau Bulgari By Bulgari (Luciana Giorgioni)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chailee Mighty Thor (Diane Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Chailee Cotton Candy (Diane Russell)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Maemuki Little Town Flirt (K Pinker)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Maemuki Zero To Hero (K Pinker)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori R We There Yet (Ms K L Santas / S & B Barr)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez World Class (Graham Cruse & Neil Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monterrez Pretty Special (NBT) (Graham Cruse)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beltzu The One And Only (Belinda Heersema)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beltzu Rhythm Rhyme N Harmony (Belinda Heersema)
Baby of Breed: Beltzu Keepin The Dream Alive (Belinda Heersema)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Gengala Caught Red Handed (L M Hickie)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gengala Political Print (L M Hickie)