Bega Valley Kennel & Obedience Club Inc (NSW)

Date of Show : 9-Feb-2020 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Burgess (QLD)   (Total Entry : 309)

Best in Show & Open in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Louanda Fallen Angel (Louanda knls)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Airedale Terrier
Aust Sup Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Baby in Show: Samoyed
Airebis Ready for Love (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Minor in Show: Griffon Bruxellois
Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)
Puppy in Show: Whippet
Aust Ch Ridgesetter Where The Boyz Are (J M & T A Comerford)
Junior in Show: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Hotashell Icing Off The Cake (Luke Stevens)
Aust Bred in Show: Pomeranian
Aust Ch Hollywoof Eat My Shorts (Marilyn Evans)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pug
Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon)
Runner Up Neuter in Show: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Gr & Neut Ch Bethwyn Gwenhywfar (Bethwyn Kennels)

Baby SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Airebis Ready for Love (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Cocker Spaniel (American)
Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Great Dane
Danefred Echo in Time (AI) (Barbie Bruce)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Griffon Bruxellois
Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Gr & Neut Ch Bethwyn Gwenhywfar (Bethwyn Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John Burgess (QLD)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Hollywoof Eat My Shorts (Marilyn Evans)
Runner Up in Group & Open in Group: Italian Greyhound
Aust Sup Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)
Baby in Group: Pug
Kangala Ricky Ticky Toc (Kerry Cannon)
Minor in Group: Griffon Bruxellois
Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)
Junior in Group: Pug
Kangala Keepin Up Appearances (Kerry Cannon)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavalierlove Amorous N Ready (Sue Donahue)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cavalierlove Amorous N Ready (Sue Donahue)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Igsquisite Mischeif Managed (Maureen Friend)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hollywoof Eat My Shorts (Marilyn Evans)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tupishka Teddy Toasted Me (Robyn OKeefe)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Roxypoms Lucy (Robyn OKeefe)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Little Lucifa (Kerry Cannon)
Baby of Breed: Kangala Ricky Ticky Toc (Kerry Cannon)
Junior of Breed: Kangala Keepin Up Appearances (Kerry Cannon)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr John Burgess (QLD)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Intermediate in Group: Airedale Terrier
Aust Sup Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Runner Up in Group & Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Hotashell Icing Off The Cake (Luke Stevens)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Nikar She Not The End (Karen Sloane)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Ourgang Dammit Janet (AI) (Annabel Wolf)
Puppy in Group: Norfolk Terrier
Mazberg The One and Only (S Culbert/ G Jones/ M Berg)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Hotashell Boom boom bang (Luke Stevens)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hotashell Icing Off The Cake (Luke Stevens)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hotashell Boom boom bang (Luke Stevens)
Baby of Breed: Nikar She Not The End (Karen Sloane)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
Dog CC & Intermediate of Breed: Jnr Ch Just In Time Eleerre (Imp ARG) (Mrs J J Clifford)
Junior of Breed: Bekmar Tori Amos (Mrs J J Clifford)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mazberg The One and Only (S Culbert/ G Jones/ M Berg)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Monchelpark Black Label (Mrs C Borg)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Monchelpark Burnin Diesel (C Borg)
Minor of Breed: Ourgang Dammit Janet (AI) (Annabel Wolf)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Timyka Goin Rogue (Catherine Borg)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Jean McErlane (New Zealand)  (Group Entry : 65)

Runner Up in Group & Junior in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Baby in Group: Cocker Spaniel (American)
Boxcrest Making Waves With Occuli (D C Mahoney & R Pandelis)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Occuli Brockit Lad (D J & D C Mahoney)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Gunderrako secret CD RE (Angela Williams)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)

Cocker Spaniel
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Occuli Sin To Win (D J & D C Mahoney)
Open of Breed: Aust Sup Ch Occuli Brockit Lad (D J & D C Mahoney)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azel Look Whostalking Now (Miss K M Tranby)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Sinderby Black Or White (AI) (B R & M L Hanley)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sinderby Man In The Mirror (AI) (B R & M L Hanley)
Baby of Breed: Boxcrest Making Waves With Occuli (D C Mahoney & R Pandelis)

English Springer Spaniel
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
Minor of Breed: Tikimi Wickedly Delicious (Miss T & Mrs K Perkiss)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sinderby Simply Hot (B R & M L Hanley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Jukeran Dare's Cool Dude CCD CD RN RA RE RM (Margot Webster)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ekvar Hell Raiser (Ms K Kettleton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gamecall Autumn Colour Cascade (S Whymark & S Hine)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)

Labrador Retriever
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Gunderrako secret CD RE (Angela Williams)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Glenmave Style And Sagacity (AI) NRA (Dr Claire Wade)

Spanish Water Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Incavale Shes Got The Booty (Nicole Fallon)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Rosemary Green (QLD) (Group Entry : 50)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Whippet
Aust Ch Ridgesetter Where The Boyz Are (J M & T A Comerford)
Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Gr Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET SC (Janet Ramsay)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)

Whippet
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ridgesetter Where The Boyz Are (J M & T A Comerford)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Ridgesetter Sunshine N Cloud (J M & T A Comerford)
Minor of Breed: Ridgesetter Nivea (J M & T A Comerford)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET SC (Janet Ramsay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jean McErlane (New Zealand)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Louanda Fallen Angel (Louanda knls)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Etherial Night Queen (Maryanne Fazekas)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Itsozi The Colour Of Magic (C & G Arkell)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Bit of a Hunk (AI) (Mr RH & VJ Hutton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Gr & Neut Ch Bethwyn Gwenhywfar (Bethwyn Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Busheela Akinda Magic (C & G Arkell)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Itsozi The Colour Of Magic (C & G Arkell)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Etherial Night Queen (Maryanne Fazekas)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Duszah A Little Bit Of This (Mrs K Slater & Mrs T Walker)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Quick Silver (R Bentley / D Elliott)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Hausillevon Alma (R L Ralphs)
Intermediate of Breed: Aust Ch Allendell Read My Lips (R L Ralphs)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ducliffe A Winters Tale (K G Johnson)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Louanda Fallen Angel (Louanda knls)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bethwyn Silver Sequel (Bethwyn Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bethwyn Misty River (Bethwyn Kennels)
Baby of Breed: Llandwyn Legacy Of Gandalf (AI) (D Hartcher/ R Ralphs/ K Baxter)
Baby (Bitch) of Breed: Llandwyn Pipi Eka O (AI) (Mrs K Slater & Mrs D Milthorpe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Bethwyn Gwenhywfar (Bethwyn Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Barawood Summer Solace at Bojojamile (Imp UK) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Dog CC & Puppy of Breed: Bojojamile Bit of a Hunk (AI) (Mr RH & VJ Hutton)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Bojojamile Brighton Rock (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Aust Bred of Breed: Bojojamile Burgundy Rose (Mr R H & Mrs V J Hutton)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jch Srb Hemingway Dusa Belog Andela (Imp SRB) (Alison Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Silversuisse Future is Clear (AI) (Harris/Scott)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Rosemary Green (QLD)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Baby in Group: Samoyed
Airebis Ready for Love (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Junior in Group: Dobermann
Kserasera Mr Bad Guy (J & H Rymer)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boxer
Aust Ch Bernivia Aerys Tempesta Regina (Mrs B Russell)
Runner Up Neuter in Group: Samoyed
Aust Gr & Neut Ch Airebis Kissed by Moonlite RN (K / G & J Hughes)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bernivia Nova Rose (Lisa Keogh)
Dog CC & Minor of Breed: Bernivia Valentino Rossi (Mrs B Russell)
Res Dog CC: Kaztornic Rock N Ready (Wayne Williams)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bernivia Italia Opra (Mrs B Russell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bernivia Aerys Tempesta Regina (Mrs B Russell)

Dobermann
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Allthemore Glitz and Glamour at Austgem (Imp USA) (Ms Andrea Jefferies)
Junior of Breed: Kserasera Mr Bad Guy (J & H Rymer)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Airebis Can You Feel The Love Tonight (Melanie Xabregas & Sammi Kuhner)
Baby of Breed: Airebis Ready for Love (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Airebis Kissed by Moonlite RN (K / G & J Hughes)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby of Breed: Temzin Thundastar Pemba (Mrs C Allen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Rosemary Green (QLD)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Runner Up in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)
Baby in Group: Japanese Spitz
Puddleducky Heart of the Sun (Jane Buckland)
Puppy in Group: Great Dane
Danefred Echo in Time (AI) (Barbie Bruce)
Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Ch Princibull Cant Fight Fate Uno (Mr R Lang)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Daesdaemar Foreign Exchange (IID FIN) (Rebecca Bentley)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Princibull Cant Fight Fate Uno (Mr R Lang)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Princibull Keep Ur Eyes On Me (Mr R Lang)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sherae Willi Red Bears A Swede (AI) (Mrs D Gooding & Mr C Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)
Baby of Breed: Finnoz Cassiel (AI) (Paul & Marilyn Grebert/Marianne Lahde)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lukius Wicked Charm (R & S Brown)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Danefred Echo in Time (AI) (Barbie Bruce)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daesdaemar Here Comes The Sun (Jane Buckland)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Foreign Exchange (IID FIN) (Rebecca Bentley)
Bitch CC: Aust Gr Ch Belzbentley Yabba Dabba Doo (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Puddleducky Heart of the Sun (Jane Buckland)
Puppy of Breed: Aust Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)

Poodle (Toy)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lysandra Sunburst At Schau (Imp NZ) (B J Biggs)
Baby of Breed: Schau Ice Sinsation (B J Biggs)
Minor of Breed: Schau Say Geronimo (B J Biggs)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)