Dareton Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 9-Jul-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Beverley Daines (NSW)

Best in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (R Hartnett/ V McPhee)
Runner Up in Show & Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Can Hardly Wait (Anvilhart Kennels)
Minor in Show: Shih Tzu
Beltzu Sweet Obsession (Belinda Heersema)
Puppy in Show: Samoyed
Snerzok Georgie Girl (John & Dawn Wilders)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Boxer
Aust & Neut Ch Boxberry Spanish Eyes (Mr DW Halliday & Mrs SJ Badman)
Runner Up Neuter in Show: Papillon
Ch Jayjess The Wizard of Oz (Gervase Teakel)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Petit Basset Griffon Vendeen
Mistypoint Colour Me Perfect (Ms T L Edwards)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Snerzok Georgie Girl (John & Dawn Wilders)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Fox Terrier (Wire)
Graebrook Persistence of Memory (Graebrook Kennels)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Shetland Sheepdog
Sharndah Summer Time Blues (Sharndah Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Carol Beckett (NT)

Baby in Group: Griffon Bruxellois
Roxbud Neva Black Down (Roxbud Kennels)
Puppy in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Meltonacres Like A Boss (Roxbud Kennels)
Junior in Group: Papillon
Jayjess Hondo The Hooligan (Ms G E Teakel)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Ch Jayjess The Wizard of Oz (Gervase Teakel)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Dreistleigh Chocolate Chip (Leanne Walding)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kqrac The Ring Of Steel (Ms V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fayrelyn Just Quinn (Mrs F M Snell)
Baby of Breed: Ozstar Secret Encounter (Ozstar Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dreistleigh Chocolate Chip (Leanne Walding)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Adrahil Come Fly Away (Leanne Walding)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Karakush U Said Come As U Are (R & M van Roosmalen)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Myatuc Logans Beyoncee (Gerda Schellens)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Myatuc Gullys Benny (R & M van Roosmalen)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meltonacres Like A Boss (Roxbud Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Roxbud Ready Or Not (Roxbud Kennels)
Baby of Breed: Roxbud Neva Black Down (Roxbud Kennels)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mijochi Full Hand (Ms M Campbell)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Minapeke Third Time Lucky (Gloria Cincotta)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Minapeke IMA Single Girl (Mrs G Cincotta)

Papillon
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Jayjess Hondo The Hooligan (Ms G E Teakel)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Ch Jayjess The Wizard of Oz (Gervase Teakel)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Can Hardly Wait (Anvilhart Kennels)
Puppy in Group: Fox Terrier (Wire)
Graebrook Persistence of Memory (Graebrook Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Anvilhart Ooh La La (Mollie Hartnett)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graebrook Did You Eva (Graebrook Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Graebrook Persistence of Memory (Graebrook Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chaswyck Pradas Dream (AI) (Ms Sandra Worsley)

Kerry Blue Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Gaelgorm Fifty Shades (Imp IRE) (Rhonda Dearnaley)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Anvilhart Can Hardly Wait (Anvilhart Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Anvilhart Oopsie Whoopsie (M Hartnett & Anvilhart Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Anvilhart Ooh La La (Mollie Hartnett)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr James Beckett (NT)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (R Hartnett/ V McPhee)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Odds or Even (Azel Kennels)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Sevoier Steal the Show (Sevoier Kennels)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Truespring U Got It Flaunt It (R Hartnett)
Junior in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Curltriever Enough Said (Curltriever Kennels & Curlesque Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Chaleur Terranova (Mr R & Mrs D Squires)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azel Odds or Even (Azel Kennels)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks/Curltriever Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Curltriever Enough Said (Curltriever Kennels & Curlesque Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (R Hartnett/ V McPhee)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Glenkinchie Royal Choice (R Hartnett)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Truespring U Got It Flaunt It (R Hartnett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sevoier Tell Me Lies (Sevoier Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sevoier Playing In The Shadows (AI) (Sevoier Kennels)
Baby of Breed: Sevoier Steal the Show (Sevoier Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baradav Wicked Ways RN (Tanya Martyn)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Baradav Kindred Spirit (AI) CCD RA TK.S (Tanya Martyn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Chaleur Terranova (Mr R & Mrs D Squires)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kirkdell Australian Idol (AI) (Bev Jones)

Pointer
Baby of Breed: Onpoint Oh My Your Looking (Gerald J Munro)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Angel Eyes (AI) (M Hartnett & Ghostwind Knls)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tazlon Quill Of Dycity TDX (Mrs M & Mr B Myers)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Aust/ CIB/ HUN/HUN Gr/Slo/ Slo Show/Slo Gr/Cze & HRV Ch Beagelee True Colours (AI) (D Q & G Ford / C & L Duval)
Minor in Group: Dachshund (Long Haired)
Fluermack Amazing Grace (A Mckinnon & C Ribarits)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Boarbadger The Chandelier Fell (R & D Squires)
Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Fluermack Choo Express (A Mckinnon & C Ribarits)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust/ CIB/ HUN/HUN Gr/Slo/ Slo Show/Slo Gr/Cze & HRV Ch Beagelee True Colours (AI) (D Q & G Ford / C & L Duval)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fluermack Amazing Grace (A Mckinnon & C Ribarits)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Fluermack Choo Express (A Mckinnon & C Ribarits)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Baby of Breed: Fluermack Order of The Night (A Mckinnon & C Ribarits)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boarbadger The Chandelier Fell (R & D Squires)
Baby of Breed: Rimzan Out And About (Mr R & Mrs D Squires)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Creena Pretty in Pink Peggy (C & J Michelmore)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
Baby of Breed: Mistypoint Colour Me Perfect (Ms T L Edwards)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr James Beckett (NT)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Ellagant So Damn Hot (Ellagant Kennels)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Seasideshep Rebellion Child (Mr G & Mrs E Parsons)
Junior in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Mandene Crest Of Vargus (Kalora Kennels)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Special Agent (Ellagant Kennels)
Runner Up Neuter in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Seasideshep Miss Bootifull (Emma Parsons)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazwallaby Our Bit O Paint (T Gardiner)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Ellagant So Damn Hot (Ellagant Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ellagant Special Agent (Ellagant Kennels)
Baby of Breed: Ellagant New Sensation (Ellagant Kennels)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dux Di Casa Nobili (Imp ITA) (Mr G + Mrs E Parsons)
Baby of Breed: Seasideshep Rebellion Child (Mr G & Mrs E Parsons)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seasideshep Miss Bootifull (Emma Parsons)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Glasswater Airt Arturio (Paul Withers)

Shetland Sheepdog
Puppy of Breed: Sharndah Game Changer (Sharndah Kennels)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mandene Crest Of Vargus (Kalora Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mandene Summer Of Snowflakes (Kalora Kennels & Mrs J Brady)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Beckett (NT)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Minor in Group: Boxer
Boxberry This Is Not Your Room (Mr D W Halliday)
Puppy in Group: Samoyed
Snerzok Georgie Girl (John & Dawn Wilders)
Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Bravura Khandro (J M Burke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boxer
Aust & Neut Ch Boxberry Spanish Eyes (Mr DW Halliday & Mrs SJ Badman)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ryerson Super Star (Diane Keller)

Alaskan Malamute
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Annakpok Turning Tables (Narelle Adams/Sarah Dean)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxberry Catch A Wave (Mr D W Halliday)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Boxberry This Is Not Your Room (Mr D W Halliday)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry Spanish Eyes (Mr DW Halliday & Mrs SJ Badman)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Walamara Lectrik Dream (Kalora Kennels)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Jewelwatch Axis as Bold as Love (Ms G Harding)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snerzok Mishka So Cool (Miss N Mikic)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snerzok Skies R Blue In Malibu (Miss N Mikic)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Snerzok Georgie Girl (John & Dawn Wilders)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Forestal Keep The Faith (Ms P Haigh)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bravura Khandro (J M Burke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Bravura Iha Sangha (J M & D A Burke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Paceaway Dream Catcher (Jenni Oconnor)
Minor in Group: Shih Tzu
Beltzu Sweet Obsession (Belinda Heersema)
Puppy in Group: French Bulldog
Abiaan Califawnication Girl (Abiaan Kennels)
Junior in Group: French Bulldog
Mambilou Midnight Eclipse (Mambilou Kennels & J Giersch)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Neut Ch Thunderspot Flash of Silver (Melissa Obrien)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Dream Catcher (Jenni Oconnor)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway HiJack (Jenni OConnor)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Thunderspot I see the light (M O'Brien)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Thunderspot pina colada (M obrien)
Minor of Breed: Thunderspot dark phoenicks (M Obrien)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Thunderspot Flash of Silver (Melissa Obrien)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vonasche Prince Of Darkness (Jayne Giersch)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Abiaan Califawnication Girl (Abiaan Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Mambilou Midnight Eclipse (Mambilou Kennels & J Giersch)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Fleurlee Lord lochinvar (Beverly Gleeson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fleurlee Lady Cecilia (Beverley Gleeson)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beltzu The One And Only (Belinda Heersema)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beltzu Sweet Obsession (Belinda Heersema)