Building & Amenities Championship Show (Utility Dog Club) (WA)

Date of Show : 1-Apr-2013 (Monday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Mavis Cochrane (WA)

Best in Show & Intermediate in Show: Akita
Aust Ch Cooltre Storm Front (AI) (Mr C & Mrs K Baughen)
Runner Up in Show: Chihuahua (Long Coat)
NZ & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)
Baby in Show: Pug
Midgnvic He Will Rock You (Vicky Hamilton)
Puppy in Show: Scottish Terrier
Anrias The Black Watch (Anrias Knls)
Junior in Show: Puli
Aust Ch Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner / Penny Kelly / Jackie Beaudoin)
Open in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Jaset Sylvenus Savannah (Imp USA) (Sylvenus Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
NZ & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Nasarr Jag Mark Tu (Aristic Kennels)
Baby in Group: Pug
Midgnvic He Will Rock You (Vicky Hamilton)
Minor in Group: Maltese
Aust Ch Pender Gives Me Goosebumps (Kym Prendergast)
Puppy in Group: Maltese
Aust Ch Pender Strike A Pose (Kym Prendergast)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch El Toro Trixie Belle (Imp NZ) (P & E Chandler)
Baby of Breed: Pelischa First Class (P & E Chandler)
Puppy of Breed: Kaliente Donatella (Mrs Veronica McKelvie)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mohawk Promise Of Gold (Miss L E Barnes)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust / NZ / Hun & Hun Jr Ch Massivus Angel's Felix At Heronsbridge (Imp UK) (S Shellback & T Kennard)
Baby of Breed: Shellbears Love From Windfalls (R S & S M Shellback)

Maltese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Pender Gives Me Goosebumps (Kym Prendergast)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pender Strike A Pose (Kym Prendergast)
Baby of Breed: Alrich Snow Magic of Bobella (Pauline B Parkes)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Callme In Control (Steve Rhodes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Callme In Ya Face (Steve Rhodes)
Baby of Breed: Aust Ch Callme Looky Here (Steve Rhodes)
Minor of Breed: Callme To Die For (Steve Rhodes)
Puppy of Breed: Callme In Charge (Steve Rhodes)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Amberlindz Regal Robbie (B F Bell)

Pekingese
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Nasarr Jag Mark Tu (Aristic Kennels)

Pomeranian
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aventura Runnin Riot (Aventura Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aventura Cha Cha (Aventura Kennels)
Puppy of Breed: Aristic Backstreet Ballerina (Aristic Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Claripugs Mathematician (Imp UK) (Ms V Hamilton)
R/UP BOB: Aust Ch Kabova Propaganda (Ben Era)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Ruuicha Taco Belle (Imp UK) (W Era)
Baby of Breed: Midgnvic He Will Rock You (Vicky Hamilton)
Minor of Breed: Toorork Molly Melba (Deborah & Darryl Barker)
Puppy of Breed: Toorork Mitchell (Deborah & Darryl Barker)
Junior of Breed: Aust Ch Toorork Crossing Bridget (Deborah & Darryl Barker)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Barrajy Call Me Trouble (Mrs Judy Russell)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lee Parker (WA)

Best in Group & State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Castlebar Rise N Shine (AI) (R Bawden)
Runner Up in Group & Open in Group: Irish Terrier
Aust Ch Coolaney Crime Fighter (Liz Walmsley)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq State of The Union (Mr S V & Mrs M Green)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq In Harmony (Mr S V & Mrs M Green)
Puppy in Group: Scottish Terrier
Anrias The Black Watch (Anrias Knls)
Intermediate in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Calanclan Lochmaben (Anrias Knls)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Anican Chance Encounter (Anican Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Anican Keep The Faith (Anican Kennels)
Baby of Breed: Iroq State of The Union (Mr S V & Mrs M Green)
Minor of Breed: Aust Ch Iroq In Harmony (Mr S V & Mrs M Green)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Towsytyke Pennies In Heven (Mrs S L Baile)

Irish Terrier
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Coolaney Crime Fighter (Liz Walmsley)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Anrias The Black Watch (Anrias Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Calanclan Lochmaben (Anrias Knls)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Castlebar Rise N Shine (AI) (R Bawden)
Baby of Breed: Castlebar Weapon Of Choice (AI) (Mrs R Bawden)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Wendy Fancote (WA)

Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Perfect Storm (Julie & David Hiscott)
Puppy in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Wispan Amadore (Sue Jackson)
Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Light Dream's Copacabana (Imp SWD) (Paul & Debbie Wilkes)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Light Dream's Copacabana (Imp SWD) (Paul & Debbie Wilkes)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Olbah Precious Gift (Mrs N J Boekelman)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Olbah Only The Beginning (Mrs N J Boekelman)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wispan Amadore (Sue Jackson)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhyll Valuta (Mrs Sylvia Lockwood)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch HiPoint Breking New Ground (Ridgewell/James)
Bitch CC: Aust Ch Rhyll Presents for Xmas (Mrs Sylvia Lockwood)
Open of Breed: Raigmore Dusky Moon (Imp SCOT) (Ridgewell / James)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Weisup Fleur De Lys At Stolzjager (Imp NZ) (R E & M V Wilkinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldmaid Perfect Storm (Julie & David Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Davina Hopkins (WA)

Runner Up in Group: Saluki
Aust Ch Wahdani Cream ByDesign (C Parratt)
Baby in Group: Norwegian Elkhound
Criterion Vikings Silver Charm (C Herbert)
Junior in Group: Saluki
Baghdad Don't Stop Me Now (Mr C & N Lawton / P Bockman-Chato / M Keast)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dzum The Classic Red (Margaret Patterson)
Minor of Breed: Calahorra Flying Numbat (S Timson)
Intermediate of Breed: Calahorra Vienna Boys Choir (Sheila Timson)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Criterion Vikings Dallas (Mrs C Herbert)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Criterion Vikings Silver Scout (Mrs C Herbert)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Criterion Vikings Silver Vixen (Mrs C Herbert)
Baby of Breed: Criterion Vikings Silver Charm (C Herbert)
Puppy of Breed: Aust Ch Feralas Vikings Foxy Lady (C Herbert)

Rhodesian Ridgeback
Junior of Breed: Rijbiz Magical Rhapsody (Wendy Monks / Brad & Denise Clunn)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wahdani Cream ByDesign (C Parratt)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Baghdad Don't Stop Me Now (Mr C & N Lawton / P Bockman-Chato / M Keast)
Minor of Breed: Grantulla Jarireh (C Parratt)

Whippet
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Harroway Reflection (Pamela Campbell & Steven Warry)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Harroway Tradition (Pamela Campbell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynn Spargo (WA)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Ch Borderton Klear Image (Borderton Kennels)
Junior in Group: Puli
Aust Ch Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner / Penny Kelly / Jackie Beaudoin)
Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Kalevi Cheri Blossom (Mr D Vagg & Mrs L Valentine Vagg)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wingdari Drovers Dancer (Marie Colyer & Sarina Laurin)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Borderton Klear Image (Borderton Kennels)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Obvious Mohegan Sun (Imp USA) (Mrs K L Hamerton)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalevi Cheri Blossom (Mr D Vagg & Mrs L Valentine Vagg)
R/UP BOB and Dog CC: Theldaroy Call Me Mister (Erica Short)
Baby of Breed: Korpi Desert Enchantress (Barbara & Sarina Laurin)

Old English Sheepdog
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cobbity Shake Rattle And Roll (Helen Boudewyns)

Puli
Junior of Breed: Aust Ch Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner / Penny Kelly / Jackie Beaudoin)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Lurikeen Cort Be N Norti (Miss Ashlea Stanton)
Minor of Breed: Nightwood All Bling N Diamonds (Ms D Simpson)
Junior of Breed: Lurikeen The Bare Facts (Ms Jeanette Mitchell)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kelanmee Decked In Jewells (Mrs Glenda Hesketh)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Mavis Cochrane (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Cooltre Storm Front (AI) (Mr C & Mrs K Baughen)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Minor in Group: Samoyed
Samooka Arctic Fire (Richelle Wells)
Puppy in Group: Dobermann
Bravadobe In The Name Of Kaos (Bravadobe Dobermanns)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cooltre Storm Front (AI) (Mr C & Mrs K Baughen)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kumiko No Hime Go Shun'You Kensha (Imp ESP) (Toukon Kensha)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pale Moon's Running The Outback (Imp USA) (Jenn Lawrence)
Baby of Breed: Koolrunnings Hugs N Kisses (Ms C Loft)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Sunrise Dam (V P Brennan)
R/UP BOB: Aust Ch Bravadobe Would I Lie To You (Bravadobe Dobermanns)
Baby of Breed: Bravadobe Original Sin (Adam & Julie Bell)
Puppy of Breed: Bravadobe In The Name Of Kaos (Bravadobe Dobermanns)
Junior of Breed: Vansitar Tiger Brennan (V P Brennan)
Intermediate of Breed: Vansitar Just Teasing (V P Brennan)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Newfcastle Rainbow Warrior (Nagle Durell)

Rottweiler
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
Baby of Breed: Gelderland Reasonable Force (Mrs Carla van Verseveld)
Junior of Breed: Diziz Actions Speak Louder (M & J Graham)

Samoyed
Minor of Breed: Samooka Arctic Fire (Richelle Wells)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelgeist Livin The Dream (Coral Gray)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edelgeist Magic Mojo Blues (Coral Gray)
Baby of Breed: Edelgeist Go For It (Coral Gray)
Puppy of Breed: Made In Spain Besame Siempre (Imp SPN) (Coral Gray)
Junior of Breed: Made In Spain Alboroto (Imp SPN) (Coral Gray)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Inishie No Kikunishiki Go Bangaichisou (Imp JPN) (Toukon Kensha)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Toukon Go Ichimiyahime (Toukon Kensha)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch DeSaix Kodak Moment (DeSaix Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Joanne Sewell (WA)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Jaset Sylvenus Savannah (Imp USA) (Sylvenus Kennels)
Runner Up in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Snowdara Dont Fool Witme (P W & Mrs R G A Primrose)
Minor in Group: French Bulldog
EarsRup Black Pearl (S & L Hudson)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Sylvenus Secrets That Skyrocket (AI) (Sylvenus Kennels)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bratrice Set Sail (Mr G & O Meyer)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Greybull Why Not (Mr G & O Meyer)

Chow Chow
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Sherae Gizmo Bertin Blacksuede (Heidemarie Maas)

Dalmatian
R/UP BOB & Junior of Breed: Pampard Pride N Prejudice (Mr & Mrs J / Mr I Marshall)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Brondeal Brown Sugar (Tim Dash)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EarsRup Call Me Elmo (Lynne Hudson)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Sylvenus Whats Not To Like (Mr G & O Meyer)
Bitch CC & Minor of Breed: EarsRup Black Pearl (S & L Hudson)
Puppy of Breed: Chrishell Kozzin Kaos (Imp NZ) (Dalrite Kennels)

Lhasa Apso
BOB & Bitch CC: Aust Ch Snowdara Dont Fool Witme (P W & Mrs R G A Primrose)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Anoki Rueben James (L Taylor)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jaset Sylvenus Savannah (Imp USA) (Sylvenus Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sylvenus Secrets That Skyrocket (AI) (Sylvenus Kennels)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alseezu Son of Abba (David P & Therese M Delaney)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aryed Vah Vah Voom (P W & Mrs R G Primrose)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Aryed Y Oh Y (P W & Mrs R G Primrose)