Royal Geelong A & P Society Inc (VIC)

Date of Show : 18-Oct-13 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Valerie Carter (SA)

Best in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup & NZ Ch Ikons Te Tahi (AI) (Imp NZ) (D Filipovic)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Schipperke
Aust Gr Ch Sanlyn Hit The Road Jack (Imp NZ) (Bateau Chien Kennels)
Minor in Show: Papillon
Wongan Wherethe Wildthings R (D & S Rickard / V & J / E Carter)
Puppy in Show: Keeshond
Aust Ch Keez Devil Wears Prada (Trevor & Cheri Rogers)
Junior in Show: Dobermann
Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Aust Bred in Show: Saluki
Aust Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)


Group 1 Results

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)

Best in Group & Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Mohawk Easy Ryder (Vicki Bridle & Jordan Morley)
Runner Up in Group: Papillon
Aust & Eng Ch Rozamie Moulin Rouge (Imp UK) (David and Stephanie Rickard)
Minor in Group: Papillon
Wongan Wherethe Wildthings R (D & S Rickard / V & J / E Carter)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Shochi Tamba (Janice Houston)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Simias Blackberry Trifle (D Norman & K Aitken)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shochi Tamba (Janice Houston)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shochi Danny Boy (Janice Houston)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mohawk Easy Ryder (Vicki Bridle & Jordan Morley)
Bitch CC: Aust Ch Mohawk Pretty In Pink (Jordan Morley)

Griffon Bruxellois
R/UP BOB & Bitch CC: Alwood Happy Hooker (Alwood Kennels)
Junior of Breed: Alwood Mercys Way (Alwood Kennels)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Xasterclass (S Holland & P Prescott)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway All That Bling (F Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Eng Ch Rozamie Moulin Rouge (Imp UK) (David and Stephanie Rickard)
Minor of Breed: Wongan Wherethe Wildthings R (D & S Rickard / V & J / E Carter)

Pug
R/UP BOB & Minor of Breed: Hoxter Avatar Eytucan (Hoxter Kennels)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Marlene Martin (VIC)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Firenbrimstone (G Butler/S Cadan)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Straitup Dawn Treader RA (Elsa Hoggard)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Glenbogle Magic Moments (E Hoggard)

Cairn Terrier
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Whatajack Firenbrimstone (G Butler/S Cadan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)

Staffordshire Bull Terrier
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Harved Blinded By The White (Miss T Cox & Ms D Huon)


Group 3 Results

Specials Judge : Mr Keith Lovell (VIC)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Irish Setter
Aust Ch Southbeach Satin Doll (Roger and Lorraine Sullivan)
Minor in Group: Labrador Retriever
Laskelsa Special Request (Laskelsa Labradors)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Jayeffe Dreams of Fame (Mrs J Farrelly)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Silverblue Under No Illusions (Judith O'Brien)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Pointsure Thunder Zed (Mr P Allen)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ballyoran River Of Dreams (Ann Byrne)
Junior of Breed: Silverblue Under No Illusions (Judith O'Brien)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pointsure Thunder Zed (Mr P Allen)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hanafor Alspice Winchester (Chris Wittick)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Southbeach Satin Doll (Roger and Lorraine Sullivan)

Labrador Retriever
Minor of Breed: Laskelsa Special Request (Laskelsa Labradors)
Puppy of Breed: Jayeffe Dreams of Fame (Mrs J Farrelly)
Junior of Breed: Kirkdell Frankie (Mrs J Farrelly)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharlani Fudgie Bear (Verity Adams)



Group 4 Results

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Aust Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)
Runner Up in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Witchwood Dark Side of the Moon (Mrs M Willox-Jones)
Baby in Group: Azawakh
Jumadabey Ovarzazate (Ms Debra Huon)
Junior in Group: Beagle
Sanmar Rumour Has It (AI) (Sue Walker & L Osmotherley)
Intermediate in Group: Azawakh
Aust Ch Wakili Ak Ilaman (Imp ESP) (Ms D Huon)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Barzoom Captain James T (A & C Curnick)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Afrikenji Hunting High And Low (D & H Veless)
Bitch CC: Aust Ch Afrikenji Fifth Element (D & H Veless)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Longbay Diamond Jubillee (Jane Miller)
R/UP BOB & Bitch CC: Longbay Diamonds are Forever (Jane Miller)
Baby of Breed: Beauchasseur Stand and Deliver (AI) (Jane Miller)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sanmar Rumour Has It (AI) (Sue Walker & L Osmotherley)
Baby of Breed: Melodale Heart of Gold (Elaine Soane)
Puppy of Breed: Sanmar Fiddledee Dee (Carmel Carew)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Witchwood Dark Side of the Moon (Mrs M Willox-Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Landwell Dasher Xposed (Mrs M Willox-Jones)
Junior of Breed: Westwire Wired For Mischief at Witchwood (Imp NZ) (Mrs M Willox-Jones)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Birkhall Badru By Shimitoki (Colin Sarantis / R & V McLaughlin)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ingwe Mountain High (AI) (Ingwe Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Otesha Shetani (M Howell)
Puppy of Breed: Riginal Love The One Ya With (J Jagot / D Blinco)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elarabie Oasis Imran (Stan & Anne Green)

Whippet
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Byerley Guess (Lyn King)
Baby of Breed: Byerley Piaget (Lyn King)


Group 5 Results

Specials Judge : Mrs Marlene Martin (VIC)

Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Louanda Livin Ona Prayer (Louanda knls)
Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Its Allbout Me (George Gaut)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalan Sky Salute (Joy Wangler)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tahrae Mooroopna (Liz Monahan)
R/UP BOB & Aust Bred: Aust Ch Studholme Mallee Ghost (Ms E Monahan)

Finnish Lapphund
Minor of Breed: A is for Awesome (Imp NOR) (T MacDonald & N Toohey)
Puppy of Breed: Lumottu Wild Secret (N Toohey)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allendell Its Allbout Me (George Gaut)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Louanda Indiana Rose (Louanda knls)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Louanda Livin Ona Prayer (Louanda knls)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bethwyn Benrinnes (Bethwyn Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dosslynne Aquamarine (Bethwyn Kennels)



Group 6 Results

Specials Judge : Mrs Valerie Carter (SA)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup & NZ Ch Ikons Te Tahi (AI) (Imp NZ) (D Filipovic)
Runner Up in Group: Akita
Aust Sup Ch Millmond Baba O Reilly (Mike Higgins & S Rodger)
Minor in Group: Portuguese Water Dog
Uptrend I Want It All (R & S Beaman)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Tyeanbo Dora The Explorer (D & S F Crooks / G Munro)

Akita
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Millmond Baba O Reilly (Mike Higgins & S Rodger)
R/UP BOB & Minor of Breed: Ryujin Reign Of Fire (AI) (Mike Higgins & Stephen Rodger)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Silverwerro Choban (K Pempel)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sjecoin Spies And Lies (Rosina Brace)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyeanbo Dora The Explorer (D & S F Crooks / G Munro)
Junior of Breed: Aust Ch Kesdar Wings Of An Angel (Jennifer Davis & Helen Keele)
Aust Bred of Breed: Tyeanbo Miss Smarty Pants (D & S F Crooks / G Munro)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Volane The Juggernaut (Warren Bridgewater)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Volane Izov Govinda (Warren Bridgewater)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Ikons Te Tahi (AI) (Imp NZ) (D Filipovic)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup & NZ Ch Ikons Born To B A Star (AI) (Imp NZ) (Daniel Filipovic)
Junior of Breed: Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)

Newfoundland
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Seadale Olympic Spirit (Bev Chapman & Anne Hansen)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Uptrend I Want It All (R & S Beaman)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eclipsen Llewelyn The Brave (Mr S P & Mrs J LBristow)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eclipsen Leapovfaith (Mr J L & Mrs S P Bristow)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aldonza Meet My Man Mannu (L Abramich & F Tucker)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aldonza Madly In Love (Fay Tucker)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shanti Soul Odin (Joanne Sawyer and Kathryn Hay)


Group 7 Results

Specials Judge : Mr Keith Lovell (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Sanlyn Hit The Road Jack (Imp NZ) (Bateau Chien Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Gr Ch Carrski Rumour Haz It (R & N Wilson)
Minor in Group: French Bulldog
Natmons Clown Down Under (Carrski Knls)
Puppy in Group: Keeshond
Aust Ch Keez Devil Wears Prada (Trevor & Cheri Rogers)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Pridal Lights On The Hill (Alisa Renda)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Carrski Rumour Haz It (R & N Wilson)
R/UP BOB & Minor of Breed: Natmons Clown Down Under (Carrski Knls)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Congistador Seize The Day (Imp NZ) (Christine & Peter Fry)
Minor of Breed: Congistador Turning Heads (Imp NZ) (Christine & Peter Fry)
Puppy of Breed: Strykerdane Femme Fatale (Alisha Watson)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dream Lover (Rebecca Marshall & Amanda Huggins)
Baby of Breed: Belzbentley Wicked White (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Keez Kause For Koncern (Trevor & Cheri Rogers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Keez Devil Wears Prada (Trevor & Cheri Rogers)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Sanlyn Hit The Road Jack (Imp NZ) (Bateau Chien Kennels)