All Breeds Dog Club of WA Inc (WA)

Date of Show : 24-May-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Margaret McArdle (WA)

Best in Show & Open in Show: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Sup Ch Sasndash ACDC (Steve Rhodes)
Baby in Show: Chow Chow
Hidojo Takashi Ban (Heidemarie Maas)
Minor in Show: Dobermann
Aust Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Puppy in Show: Shih Tzu
Tzuyuan Reign Supreme (Gloria Davies)
State Bred in Show: Saluki
Aust Sup Ch Farousi al Haress (Kay Marshall)
Open Neuter in Show: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust & Neut Ch Cardiwest Bountyovspring (J A & J L Spargo)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jan C McRae (WA)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Sup Ch Sasndash ACDC (Steve Rhodes)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Maltese
Aust Ch Pender Gives Me Goosebumps (Kym Prendergast)
Baby in Group: Pug
Toorork My Friend Kelly (Deborah & Darryl Barker)
Puppy in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Yalike Just Callme (Steve Rhodes)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Aristic Umpires Decision (Aristic Kennels)
State Bred in Group: Papillon
Aust Gr Ch Amberlindz Regal Robbie (B F Bell)
Open in Group: Chihuahua (Long Coat)
NZ & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)
Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Do Good Donna (Miss T Robert / Deborah & Darryl Barker)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Karlyermai Rogue Trader (Karlyermai Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mohawk Promise Of Gold (Miss L E Barnes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mohawk Feather Feet (Miss L E Barnes)
Minor of Breed: Meezah Temari Kuwaii (Fiona Riley)
Neuter BOB: Aust & Neut Ch Mohawk Nessun Dorma (Miss L E Barnes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sasndash ACDC (Steve Rhodes)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tunamara Sterling Silver (Mark & Jeni Sach)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Tunamara Totally Frosty (Mark & Jeni Sach)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Kaasha Aim Straight (Mark & Jeni Sach)
Minor of Breed: Tunamara Elysia (Mark & Jeni Sach)
State Bred of Breed: Kaasha Hot Sticky N Sweet (Mark & Jeni Sach)

Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pender Gives Me Goosebumps (Kym Prendergast)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pender Its An Amazing Story (Kym Prendergast)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yalike Just Callme (Steve Rhodes)
Baby of Breed: Aust Ch Callme Walk My Way (Steve Rhodes)

Papillon
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Amberlindz Regal Robbie (B F Bell)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aristic Umpires Decision (Aristic Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Aristic Good Golly Miss Molly (Aristic Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Aristic Vixen Wears Faux Fur (Aristic Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Toorork Joe King (Deborah & Darryl Barker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Toorork Molly Melba (Deborah & Darryl Barker)
Baby of Breed: Toorork My Friend Kelly (Deborah & Darryl Barker)
Minor of Breed: Toorork Talk About Mia (Deborah & Darryl Barker)
Puppy of Breed: Toorork Tailor Made (Deborah & Darryl Barker)
Junior of Breed: Toorork Saving Grace (Deborah & Darryl Barker)
Intermediate of Breed: Toorork Bindi (Deborah & Darryl Barker)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Do Good Donna (Miss T Robert / Deborah & Darryl Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Natasha Ryan (WA)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Hollylake A Cut Above (Liz Walmsley & Rita Hayes)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Hollylake Walk the Walk (Rita Hayes)
Minor in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Kiatasee Emma Peel (Mrs S L Baile)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Mirolinda Midnight Moon (Shirley Friday)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Iroq In Harmony (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Iroq No Limits (Mr S V & Mrs M Green)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Highcroft Rare Ruby (Lisa Marwick)
Dog CC & State Bred of Breed: Highcroft Diamond Dollar Bill (Lisa Marwick)
Minor of Breed: Aust Ch Kiatasee Emma Peel (Mrs S L Baile)
Intermediate of Breed: Highcroft Jewell In The Crown (Miss Lisa J Marwick)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mirolinda Midnight Moon (Shirley Friday)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hollylake A Cut Above (Liz Walmsley & Rita Hayes)
Baby of Breed: Hollylake Walk the Walk (Rita Hayes)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Trueblend No Ordinary Affair (AI) (Trueblend Staffords)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westmor Kiss and Tell (D Goldsmith / M O'Reilly / S Stewart)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Peter Primrose (WA)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Sweet Child Of Mine (Paul & Debbie Wilkes)
Minor in Group: Labrador Retriever
Blackboy Diamond In The Snow (Courtsum Kennels)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Courtsum Tubthumper (AI) (Courtsum Kennels)
State Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks The Boy From Oz (Paul & Debbie Wilkes)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Staryanks Sweet Child Of Mine (Paul & Debbie Wilkes)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Staryanks The Boy From Oz (Paul & Debbie Wilkes)

German Shorthaired Pointer
Junior of Breed: Wahrelegende Crazy Love (A Whitehead)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blackboy Diamond In The Snow (Courtsum Kennels)
Puppy of Breed: Courtsum Tubthumper (AI) (Courtsum Kennels)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wispan Amadore (Sue Jackson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Suzaluca Bonny Bambino (Sue Jackson)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch HiPoint Breking New Ground (Ridgewell/James)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Raigmore Dusky Moon (Imp SCOT) (Ridgewell / James)
State Bred of Breed: Wahrelegende Aristan (Anne Whitehead)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Jamie M Watkiss (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Baghdad Don't Stop Me Now (Mr C & N Lawton / P Bockman-Chato / M Keast)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Amashutu Hear Me Roar (Tanya Nugent)
Minor in Group: Beagle
Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
Puppy in Group: Saluki
Crisnick Creme De La Cocoa (Mr / Mrs C & N Lawton)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Khandhu The Beat Goes On (Lynne M Fenwick)
State Bred in Group: Saluki
Aust Sup Ch Farousi al Haress (Kay Marshall)
Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Dzum The Classic Red (Margaret Patterson)
Open Neuter in Group: Saluki
Neut Ch Baghdad Addicted to Love (Mr C & N Lawton / Mrs P Bockman-Chato)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dzum The Classic Red (Margaret Patterson)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Khandhu The Beat Goes On (Lynne M Fenwick)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Suliman My Delirum (Lynne M Fenwick)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mayster Granite (B & M Birkenshaw)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sligrachan Beautys Black Pearl (Sligrachan Kennels)
Minor of Breed: Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Akadaka Enjoy the Musik (Mrs J M Shawcross)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dacshoe Red Slipper (Mrs Joan M Shawcross)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greycroft Tullamore Paddy (Sara Runciman)

Norwegian Elkhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Feralas Vikings Foxy Lady (C Herbert)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Criterion Vikings Silver Scout (Mrs C Herbert)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Amashutu Hear Me Roar (Tanya Nugent)
Minor of Breed: Ngoma Clara Schumann (Mrs M Robins & Mr K Kandiah)
Puppy of Breed: Tannu Elizabeth Taylor (AI) (Tanya Nugent)
Junior of Breed: Huntingridge Earth Wind n Fire (AI) (A Gardner/D Brennan)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baghdad Don't Stop Me Now (Mr C & N Lawton / P Bockman-Chato / M Keast)
R/UP BOB & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Farousi al Haress (Kay Marshall)
Bitch CC: Aust Ch Padtheway Summa Palais (Sheila Timson)
Minor of Breed: Quanmarra Rhodar (Mrs S Timson & Ms P Dunkley)
Puppy of Breed: Crisnick Creme De La Cocoa (Mr / Mrs C & N Lawton)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Farousi al Bashara (Mandy Manley Smith)
Open Neuter of Breed: Neut Ch Baghdad Addicted to Love (Mr C & N Lawton / Mrs P Bockman-Chato)

Whippet
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swifthund Hottomalietrain (Denise Tuck)
Puppy of Breed: Merrirose Black Pearl (Kristin Carroll)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Helena Fitzgerald (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner / Penny Kelly / Jackie Beaudoin)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Mysql All For The Legend (L R Irvine)
Minor in Group: Finnish Lapphund
Ukkonen Sirius Impact (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Arajento Applause A Plenty (Mrs K Tonkin)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Arajento Raising Hell (Mrs K Tonkin)
Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust & Neut Ch Cardiwest Bountyovspring (J A & J L Spargo)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mysql All For The Legend (L R Irvine)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Burdekin Bob The Builder (Sue & Tony Mallia)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ukkonen Sirius Impact (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)

Puli
Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner / Penny Kelly / Jackie Beaudoin)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelanmee Decked In Jewells (Mrs Glenda Hesketh)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arajento Raising Hell (Mrs K Tonkin)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arajento Calico Kid (Mrs K C Tonkin)
Baby of Breed: Arajento Noble Squire (Mrs K C Tonkin)
Baby (Bitch) of Breed: Nightwood Miss Flashy Knickers (Ms Debra Simpson)
Minor of Breed: Arajento Blair Witch (Mrs K C Tonkin)
Puppy of Breed: Arajento Applause A Plenty (Mrs K Tonkin)

Tatra Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Radunia Gwiazda Podhala (Imp POL) (Noela Roberts)
Dog CC & Puppy of Breed: Ravenzbear Absinthe Teal (AI) (Mrs N Roberts)
Minor of Breed: Ravenzbear Ambrosia Red (AI) (Mrs D Roberts)

Welsh Corgi (Cardigan)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cardiwest Bountyovspring (J A & J L Spargo)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Margaret McArdle (WA)

Best in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Arglye Diamond ET WAC (D Crogan)
Minor in Group: Dobermann
Aust Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Wolfproud Alaska (Jenn Lawrence)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Ausblaze Crystal Maiden (D J & Mrs G F May)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Paradigm Tryall (Mr S Allen)
State Bred in Group: Dobermann
Vansitar Just Teasing (V P Brennan)
Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust Neut Ch Gelderland Lots Of Whispers (Mrs Carla van Verseveld)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pale Moon's Running The Outback (Imp USA) (Jenn Lawrence)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wolfproud Alaska (Jenn Lawrence)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sennen My Fair Lady (D J & Mrs G F May)
Dog CC: Sennen Finders Keepers (David & Gail May)
Junior of Breed: Aust Ch Ausblaze Crystal Maiden (D J & Mrs G F May)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paradigm Tryall (Mr S Allen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nellabull Izaaks Girl (Mr S Allen)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Arglye Diamond ET WAC (D Crogan)
R/UP BOB: Aust Ch Bravadobe When Kaos Combines ET (Leo & Amanda Harman)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Vansitar South Pacific (D F Kehoe)
Minor of Breed: Aust Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Junior of Breed: Bravadobe Never Tear Us Apart (Bravadobe Dobermanns / Luxford & Jonsson)
Intermediate of Breed: Yiyanda Louroy Wispa (Valkyrian Dobermanns & Mrs J De Reeper)
State Bred of Breed: Vansitar Just Teasing (V P Brennan)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Vansitar Shay Gap ET (Vivien Brennan)
Aust Bred (Dog) of Breed: Bravadobe Right By Your Side ET (Mr T E Udecz & Miss D P Johnston)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allegreto Tabathas Mufasa (Tabatha Holmes)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Baby of Breed: Jahwohl Drusilla Queen (Mr M Richmond & Ms K Richardson)
Minor of Breed: Meldonya Freya Asmara (Sharon Gossage)
Puppy of Breed: Zammia Heavy Duty (Sharon Gossage/ Joe Zappulla/ R Flammia)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Gelderland Lots Of Whispers (Mrs Carla van Verseveld)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Artizan Man About Town (Ms J Ainsworth)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Kailasa Affair Oth Heart (Kerrie Mansell)
Baby in Group: Chow Chow
Hidojo Takashi Ban (Heidemarie Maas)
Puppy in Group: Shih Tzu
Tzuyuan Reign Supreme (Gloria Davies)
Junior in Group: Lhasa Apso
Kailasa Empire Of The Sun (Kerrie Mansell)
State Bred in Group: Chow Chow
Aust Gr Ch Sherae Gizmo Bertin Blacksuede (Heidemarie Maas)

Chow Chow
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Sherae Gizmo Bertin Blacksuede (Heidemarie Maas)
R/UP BOB & Minor of Breed: Esorchows Luv Th Applause (Kym Prendergast)
Baby of Breed: Hidojo Takashi Ban (Heidemarie Maas)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Xtreme Addiction (F Darling)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway X Rating (T & S Mallia / F Darling)
Minor of Breed: Brondeal Heaven In Black (Tim Dash)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Pampard Pride N Prejudice (Mr T Dash / Mr / Mrs J & Mr I Marshall)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EarsRup Call Me Elmo (Lynne Hudson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch EarsRup Black Pearl (S & L Hudson)

Japanese Spitz
R/UP BOB & State Bred of Breed: Aust Ch Tomidachi Noboru Taiyo (N Thornett)
Baby of Breed: Aust Ch Daesdaemar All That Jazz (Noellene Thornett)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Leifhond All Eyes On Excelsior (Mrs M Holland)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Leifhond Focus On Mietta (Mrs M Holland)
Baby of Breed: Hunkeedori Life On The Edge (Mrs M Holland & Ms K Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kailasa Affair Oth Heart (Kerrie Mansell)
R/UP BOB & Junior of Breed: Kailasa Empire Of The Sun (Kerrie Mansell)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Kailasa Heven Hasmy Hartstrngs (Kerrie Mansell)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Artizan Man About Town (Ms J Ainsworth)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Artizan Vanity Fair (Ms J Ainsworth)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Deakie Despicable Me (Imp UK) (Tony & Sue Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Taracin Hit The Target (Tony & Sue Mallia)
Minor of Breed: Tubeez Razzle Dazzle Showpiece (Mr R G & K M Abell)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tzuyuan Reign Supreme (Gloria Davies)
Bitch CC & Minor of Breed: Tzuyuan Defiant Angel (Gloria Davies)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gengala Red Hot Ruby (Mrs SY Langford)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yangsang Dhangpo Alig (Mrs S Y Langford)