Beenleigh Show Society (QLD)
Date of Show : 13-Sep-2014 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Miss Diana Norman (QLD) (Total Entry : 279)
UK & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Mrs J Millar & Miss R Telfer)
Baby in Show: Chihuahua (Long Coat)
Poochiekoo Putting On The Ritz (Amanda Thompson)
Minor in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
Puppy in Show: Pekingese
Aust Ch Ormalu Imagine Dragons (Patricia Smith)
Junior in Show: Boxer
Aust Ch Chizack Mad Max (AI) (Imp NZ) (L J Cassidy)
Intermediate in Show: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Blackline Devil in Disguise (Petri Talvinen)
Aust Bred in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Ruby Rose (Mrs D Kent)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Dalmatian
Varewell Crystal Bloom (Dr Julie Beeby)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Afghan Hound
Fenirati Candy Tonite (AI) (Shane Miller)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Ms Frances Darling (QLD) (Group Entry : 60)
Aust Ch Hashki Krunchie Munchie (Grahame Neave)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
Poochiekoo Putting On The Ritz (Amanda Thompson)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Ormalu Imagine Dragons (Patricia Smith)
Junior in Group: Papillon
Roseswain Pipers Dream Maker (Mrs J A Moy)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Davra Gotta B Dreamin (Michelle White)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Davra Gotta B Dreamin (Michelle White)
Res Dog CC & Minor of Breed: Davra Day Dream Believer (Michelle White)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Davra Moonlite Dream (Michelle White)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maraschino Barney-Boy (Imp NZ) (Jennifer McKell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Mancuso Little Charmer (J Richardson & J McKell)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sianjo Mistie Blue (Jennifer McKell)
Baby of Breed: Poochiekoo Putting On The Ritz (Amanda Thompson)
Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch JenniChis Lone Piper (Jennifer McKell)
Baby of Breed: Poochiekoo Dream Maker (Amanda Thompson)
Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hashki Krunchie Munchie (Grahame Neave)
Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Roseswain Pipers Dream Maker (Mrs J A Moy)
Intermediate of Breed: Papunique Teddys Charmer (Mrs J A Moy)
Open of Breed: Aust Ch Irish Cream II De Pompadour (Imp SVK) (C J Scott)
Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ormalu Imagine Dragons (Patricia Smith)
Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Zeigen Got It On The Grapevine (Kim Haddon)
Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Atalair Bliss Bomb Kiss (Mrs J Ingram)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Frances Darling (QLD) (Group Entry : 29)
Aust Ch Upyrkilt Shes Got Style (Stacy Kellie)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Keighly Kate (K N & J A Hort)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Keighly Amelia Joy (K N & J A Hort)
Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jakupa Lady Hawke (Christine Barrow)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Xanthorrhoea With Baronia (Ann J Davies)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Xanthorrhoea Finnish Behind Me (A Davies)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Keighly Amelia Joy (K N & J A Hort)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Keighly Kate (K N & J A Hort)
Dog CC: Keighly Joseph Alexander (K N & J A Hort)
Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Upyrkilt Shes Got Style (Stacy Kellie)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Miss Diana Norman (QLD) (Group Entry : 49)
Larona Just A Fashion Ista (Sharyn Phillips)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Catraz Mastermind (Carmel Vierow & Jeanine Briese-Marshall)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN ET (Amanda Williamson)
Cocker Spaniel
Dog CC: Watersmeet Cruisin Ahead (Ms H J Yeates)
Puppy of Breed: Watersmeet Gypsy Rose (H J Yeates)
Junior of Breed: Watersmeet Thu The Lookinglass (Mrs L Emerton & Ms H Yeates)
English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Larona Just A Fashion Ista (Sharyn Phillips)
Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sihshad Black Knight (Darren Grimes)
Baby (Dog) of Breed: Sihshad So Absolutley Fabulous (Darren Grimes)
Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brodruggan Sirius Stargazer (Gary Ward & Jacque Pollitt)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
Baby of Breed: Roseswain Mindil Sunset (AI) (Mrs J A Moy)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Labraddell VIP (N Macrossan)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Catraz Mastermind (Carmel Vierow & Jeanine Briese-Marshall)
Bitch CC & Junior of Breed: Croftsway Flor De La Belleza (Imp NZ) (Jamie-Lee Creagh)
Baby of Breed: Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
Weimaraner
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN ET (Amanda Williamson)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ricochez Faleiry Cadawalder (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pintettea Moondust (Dr B & Mrs B Cornish)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD) (Group Entry : 45)
UK & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Mrs J Millar & Miss R Telfer)
Minor in Group: Afghan Hound
Lijolba Raise Your Glass (AI) (Heidi McKay)
Puppy in Group: Borzoi
Meldham Secret Rendezvous (Peter & Karen Lever)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Chakdarra Steal My Thunder (Imp NZ) (Noosha Skinner)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chakdarra Steal My Thunder (Imp NZ) (Noosha Skinner)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lijolba Raise Your Glass (AI) (Heidi McKay)
Puppy of Breed: Fenirati Candy Tonite (AI) (Shane Miller)
Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: UK & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Mrs J Millar & Miss R Telfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tracjobea Bird Of Paradise (Rhonda Telfer)
Borzoi
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Meldham Secret Rendezvous (Peter & Karen Lever)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Meldham Shadow of a Silouete (Peter & Karen Lever)
Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Res Dog CC & Open of Breed: Dacville Gorgeous George (Imp NZ) (B K & Y J Shaw)
Minor of Breed: Splendak Daddy Kool (B K & Y J SHAW)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dakley Charlie Brown (D Cross)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Splendak Aint No Saint (B K & Y J Shaw)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Dakley Cagney (Daryl Cross)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Dakley Lacey (D Cross)
Rhodesian Ridgeback
Res Dog CC & Junior of Breed: Umkimzulu an American in Paris (Trish Gonzalez / Sarah Baker / Sarah Wheatle)
Baby of Breed: Seablueridge Jala (G Melksham & T Gonzalez)
Baby (Dog) of Breed: Seablueridge Bear (Trish Gonzalez Denise Mitchell)
Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shalique Noble Kitty (A M Richards)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD) (Group Entry : 38)
Aust Ch Vallarity Fox N Sox (Amanda Smith)
Runner Up in Group: Collie (Rough)
Vedamea A Spell I'm Under (B & L Ryan)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Blucalypt Esoteric Blue (G & S Pinsent)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Mirribandi Juliette (Mrs J Hafey)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Ruby Rose (Mrs D Kent)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blucalypt Pagan Gold (G & S Pinsent)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Blucalypt Wild Child (G & S Pinsent)
Baby of Breed: Blucalypt Esoteric Blue (G & S Pinsent)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Oatland Ruby Rose (Mrs D Kent)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mirribandi Juliette (Mrs J Hafey)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirribandi Leonardo (Mrs J Hafey)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Vedamea A Spell I'm Under (B & L Ryan)
Baby of Breed: Highclere Slice of Heaven (Cecilie Kemp)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pamakay Georgia (Mr T & L Gehrke)
Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Waloes Breakfast At Tiffanys (R W & K L Nelligan)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelsian The Traveller (Margaret Alderton)
Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vallarity Fox N Sox (Amanda Smith)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Miss Diana Norman (QLD) (Group Entry : 26)
Aust Gr Ch Kyushu Talk To My Agent (B & V Lougheed)
Runner Up in Group & Junior in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Mad Max (AI) (Imp NZ) (L J Cassidy)
Baby in Group: Boxer
Redbush Blood Diamond (AI) (R & S Carstens)
Intermediate in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Blackline Devil in Disguise (Petri Talvinen)
Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Ryzylva Make A Wish (AI) (M & S Lilley)
Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chizack Mad Max (AI) (Imp NZ) (L J Cassidy)
Baby of Breed: Redbush Blood Diamond (AI) (R & S Carstens)
Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bordogue Bryce (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bordogue Alexandria (Keith & Kylie Reid)
Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ryzylva Make A Wish (AI) (M & S Lilley)
Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackline Devil in Disguise (Petri Talvinen)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kyushu Talk To My Agent (B & V Lougheed)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD) (Group Entry : 32)
Aust Ch Malaboo Jackpot Fever (Keith & Kylie Blanch)
Baby in Group: Dalmatian
Varewell Crystal Bloom (Dr Julie Beeby)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Adithe The Girls On Fire (Miss J A McRobie)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Jeunesse Hard Copy (Pamela Hose)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)
Boston Terrier
R/UP BOB and Dog CC: Boslap Odincashnlu (Simone Sherriff)
British Bulldog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: DexLum Devine Mystery (G & L Shaw)
Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Malaboo Jackpot Fever (Keith & Kylie Blanch)
Dalmatian
Baby of Breed: Varewell Crystal Bloom (Dr Julie Beeby)
French Bulldog
Baby of Breed: Frenchtrick Cool Catz (Jamie Harrison)
Great Dane
Baby of Breed: Rebelwood Steel Your Heart (Julia Bruhn)
Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Jeunesse Hard Copy (Pamela Hose)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Adithe The Girls On Fire (Miss J A McRobie)
Baby of Breed: Adithe Yolande Guilfo (Miss J A McRobie)