New England Celtic & All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 1-Nov-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Derek Hyde (ACT)   (Total Entry : 372)

Best in Show & Open in Show: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)
Minor in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)
Junior in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Negresca Magic Le Devine (Darelle A Krueger)
Aust Bred in Show: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Jethro Bodine (AI) (Nicole Snerling / Le & Helen Gibson)
Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Sugargum ArtofConspiracy (Ros Fraser)

Baby SweepStakes - 1st Place: Boxer
Kadence luv It At Kirravindee (Brad & Dee Lawson)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Schnauzer (Miniature)
Nellabah Cashed Up Legacy's (J Goodwin)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Finnish Lapphund
Ausvarg Coco Chanel (C Howard)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Afghan Hound
Enarki Eenie Meenie Minee Moe (Tiffany Heares)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Australian Kelpie
Tegoura Tomodachi (Casey Morrison)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Cattle Dog
Heelersridge WildColonialBoy (Heelersridge Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT)  (Group Entry : 65)

Runner Up in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Zeltica San Sebastian (Mrs J Holcombe)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zeltica San Sebastian (Mrs J Holcombe)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Marcavan Master The Look (Amanda Dunne & Mary-Anne Silvester)
Baby of Breed: Zeltica San Faborini (Mrs J Holcombe)
Puppy of Breed: Marcavan From Russia With Love (Lyn Dunne)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aberlour Whomping Willow (Lyn Dunne)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Dirty Little Secret (Philip Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki A Little Bit Dangerous (James and Alanna Bell)

Papillon
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Genesia Felurians Shade (Kate Sharples)
Res Dog CC & Minor of Breed: Papunique Eyes For Adventure (K 7K Hembrow)
Res Bitch CC: Kalkite Phalena Freida (Kate Sharples)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Elenbah Justin Time (Anne Fulton)

Pug
R/UP BOB & Junior of Breed: Amarena Banzi Warrior (Lynda White)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)  (Group Entry : 70)

Best in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)
Runner Up in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Yarrinarra Cool Cash (Maxine Lee)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Santop Lady Madonna (Scott & Sharon Norman)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Tobyjack Fifi (Brad and Dee Lawson)
Junior in Group: Norwich Terrier
Aust Ch Norwester Made Ya Look (Imp NZ) (T Boughen)
Aust Bred in Group: Bull Terrier
Aust Ch Semajon Chelsea (Matthew Steward)
Open Neuter in Group: Scottish Terrier
Aust Neut Ch Upyrkilt Hes All Style (Ms S Campbell)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aklew Little Lucifer Demon (K & A Lewis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aklew Karmas A Bytch (K & A Lewis)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aklew Im No Angel (K & A Lewis)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Enomis Bobby Boy (Kim Burey / S Nicholson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Littlereds Suprise (Kathleen O'Donnell)
Res Dog CC: Taufield Space Warrior (Kathleen O'Donnell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Cliftop Im Ina Pickle (Sharon Gilkison)
Junior of Breed: Taufield Princess Warrior (Kathleen O'Donnell)
Intermediate of Breed: Taufield Limited Edition (Kathleen O'Donnell)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Semajon Chelsea (Matthew Steward)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bulrrush Hard As A Rock (Matthew Steward)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yarrinarra Cool Cash (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarrinarra Clover Tails (Maxine Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Santop Whos That Girl (Scott & Sharon Norman)
Baby of Breed: Santop Lady Madonna (Scott & Sharon Norman)

Glen of Imaal Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aus Ch Kiadale Wee Fallon (Kathleen O'Donnell / Kim Farthing)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tobyjack Fifi (Brad and Dee Lawson)
Minor of Breed: Ouwitllemate Lion Heart (Kirsten Gowen)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Norwester Made Ya Look (Imp NZ) (T Boughen)

Scottish Terrier
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Upyrkilt Hes All Style (Ms S Campbell)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ourgang Bang On (AI) (A Wolf)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Ourgang A Lesson In Perfection (AI) (Mick & Jenni Turner)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Dassin Sharp Dressed Man (Michael O'Connell)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Dee Hyde (ACT)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Runner Up in Group & Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
Baby in Group: Golden Retriever
Harvikgold Liquid Amber (D & V Harris)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Lornelane Lady On Stage (Robyn Fitzgerald)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN ET (Amanda Williamson)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Deferlee Matilda Blue (R & L Corbett)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Just A Whisper (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Harvikgold Liquid Amber (D & V Harris)
Puppy of Breed: Dykinta Infinite Jester (Wendy Atkins)
Junior of Breed: Harvikgold Tiny Bounds RN (D & V Harris)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Labzrina Miles To Lada Men (AI) (Larry & Di Nicholls)

Weimaraner
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN ET (Amanda Williamson)
Junior of Breed: Talfryn Celebrate In Style (Nicole Snerling)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lornelane Simply Wicked (Jan MacLean)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lornelane Lady On Stage (Robyn Fitzgerald)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT) (Group Entry : 65)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Jethro Bodine (AI) (Nicole Snerling / Le & Helen Gibson)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karakush Jethro Bodine (AI) (Nicole Snerling / Le & Helen Gibson)
Puppy of Breed: Enarki Twinkle Twinkle Rocksta (M Dwyer & C Clowes)
Junior of Breed: Enarki Eenie Meenie Minee Moe (Tiffany Heares)

Basenji
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)

Beagle
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Cliftop Falcon Inthe Groove (Mrs S Gilkison)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meydak Phil A Delphia (Barry Meyers)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Drakesleat Otton Spicy (Imp UK) (Barry Meyers)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Rebel Rouser (P & R Bazzocco / G & P Russell)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar (Nicole Snerling)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Skyzar Girl On Fire (Nicole Snerling)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Dee Hyde (ACT)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Junior in Group: German Shepherd Dog
Swartzlic Nikita (Casey Morrison)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Ausvarg Coco Chanel (C Howard)
Minor in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Tegoura Tomodachi (Casey Morrison)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Sugargum ArtofConspiracy (Ros Fraser)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Littlewaco Best Kept Lies (M H & A J Goodman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Heelersridge WildColonialBoy (Heelersridge Kennels)
Baby of Breed: Heelersridge RecklessKelly (Heelersridge Kennels)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tegoura Tomodachi (Casey Morrison)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dykinta Sea Patrol (Ros Fraser)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dykinta I Gotta Feeling (Ros Fraser)
Minor of Breed: Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sugargum ArtofConspiracy (Ros Fraser)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Albermayne Apache Clouds (Sandra Markerink)
Neuter BOB: Aust Neut Ch Jambarlas Right Where I Belong (Sandra Markerink)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Theldaroy Keep The Style (L C & R A Seare)
Baby of Breed: Ausvarg Coco Chanel (C Howard)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Swartzlic Nikita (Casey Morrison)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tyrilebee Im No Illusion (Casey Morrison)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Babanga Mr Anderson (P & K York)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dwyfor Blue Rosette (R & F Holtkamp)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Dwyfor Wizard (R & F Holtkamp)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Robert Lucas (NSW)  (Group Entry : 43)

Baby in Group: Boxer
Kadence luv It At Kirravindee (Brad & Dee Lawson)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Kirravindee Diamonds R Forever (Brad & Dee Lawson)
Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Gr Ch Vansitar Tamagotchi ET WAC (A & T L Chakraborty /Late V P Brennan & Vansitar Dobermanns)
Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Ch Treverhund Stella Aartois (Mrs Lesley O'Shea)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirravindee Diamonds R Forever (Brad & Dee Lawson)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Kirravindee Love Me Tender (Brad & Dee Lawson)
Baby of Breed: Kadence luv It At Kirravindee (Brad & Dee Lawson)
Junior (Dog) of Breed: Kirravindee Timings Everything (Brad & Dee Lawson)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Vansitar Tamagotchi ET WAC (A & T L Chakraborty /Late V P Brennan & Vansitar Dobermanns)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar Koh I Noor (A & T L Chakraborty)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Joerana Overture (M Hart)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Grandogue Kleopatra (Robert &Trudi Bienke)
Baby of Breed: Modavam Magnum Force (Robert &Trudi Bienke)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morgerot Be Wilde Oscar (Mrs Lesley O'Shea)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Treverhund Stella Aartois (Mrs Lesley O'Shea)

Samoyed
Baby of Breed: Kchise Quest Of Love (Ms Sandii Mathers)
Baby (Bitch) of Breed: Kchise Vision Of Love (Ms Sandii Mathers)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Nellabah Cashed Up Legacy's (J Goodwin)
Baby (Bitch) of Breed: Heisspur Glitter In The Air (AI) (Kim Burey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Robert Lucas (NSW)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Negresca Magic Le Devine (Darelle A Krueger)
Intermediate in Group: Keeshond
Rymiska Wave That Wand (R & M Parker)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Dazzledot Black Is Back (K Marr)
Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Dazzledot Face Ovn Angel (Miss K Marr)

Boston Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hygamble Suited and Booted (Miss T Hobson & Mrs R Sheridan-McVicar)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Hygamble A Right Royal Miss (Ms T Hobson)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dazzledot Black Is Back (K Marr)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dazzledot Face Ovn Angel (Miss K Marr)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Fyreburst More Than Arumour (Tracey Hobson)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Teikora Antartica Ice Blizzard (G & D Neale)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Teikora Neon Moon (Mr Gerard & Mrs Dorothy Neale)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rymiska Wave That Wand (R & M Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rymiska Disco Dolly (T Parker)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Babanga Solitary Man (Paul & Kay York)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jenuin Black Fantasia (Darelle Krueger)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Darellsig Here Comes Th Knight (Mrs D A Krueger)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Negresca Magic Le Devine (Darelle A Krueger)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Zstartoys Lil Bronze Fantasy (Caroline Pawlak)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mistykent Mystic M Lady (P Kentwell)