Nowra District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 21-Sep-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Kay Eldred (NSW)

Runner Up in Show & Intermediate in Show: Saluki
Aust Ch Padtheway Its Your Shout (C & G Arkell)
Baby in Show: Rottweiler
Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)
Puppy in Show: Newfoundland
Granpaws Scarlett O' Hara (Newfantastic Kennels)
Aust Bred in Show: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)
Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)

Baby SweepStakes - 1st Place: Jack Russell Terrier
Covejack The Duke (Jayne Hawkins)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Rottweiler
Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: Skye Terrier
Ashjay Sands Of Time (Wendy Moody & Letisha Pelchen)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Jim MacKender (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Lowchen
Aust Ch Triscadec Roar To Success (B G Riddell)
Open in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Bedafareal River Song (Mrs L Mineif)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hautchien Walking On Sunshine (Mrs L Mineif)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bedafareal River Song (Mrs L Mineif)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistbreeze Move On Over (M Stoppini)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grunane The Adventuress (M Stoppini)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Triscadec Cast A Spell (B G Riddell)

Havanese
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hashki Great Expectations (Eileen Zuchetti)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Triscadec Roar To Success (B G Riddell)
Baby of Breed: Triscadec Miss Finland (B G Riddell)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Robin Mackintosh (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Sir Walter Raleigh (Cathy Scotton)
Runner Up in Group & Open in Group: Airedale Terrier
Am Gr & Aust Ch Stirling Wild Side Eclipse (Imp USA) (Susan Jolly)
Puppy in Group: Parson Russell Terrier
Missigai Petrzalka (M & D Cross)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Southstock Eternal Magic (Ms C Rea)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Stirling Wild Side Eclipse (Imp USA) (Susan Jolly)
R/UP BOB & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Tjuringa On Target (Mrs Margaret A Fittler)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB & Puppy of Breed: Nikar Strike Force Delta Blue (Karen Sloane)
Bitch CC & Minor of Breed: Nikar New Begining (Karen Sloane)
Baby of Breed: Alsoloyal Caramel Crunch (Cassie Caple)
Junior of Breed: Kutastaffs Im Cute N Cool (Cassie Caple)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Atrigema Defy The Odds (Michelle Cook)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joymont Sir Walter Raleigh (Cathy Scotton)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Covejack Sea Sprite (Jayne Hawkins)
Dog CC & Junior of Breed: Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Covejack The Duke (Jayne Hawkins)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dallaroo Donalddaynnight (Mr W Lewis & Ms S Jolly)

Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Missigai Petrzalka (M & D Cross)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wanmirri Deuce Bigalow (Letisha & Norman Pelchen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ashjay Sands Of Time (Wendy Moody & Letisha Pelchen)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Southstock Kidd Dynomite (Ms C Rea)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ourgang Bang On (AI) (A Wolf)
Res Bitch CC: Aust Ch Southstock Dressed For Success (Ms Cheryl Rea)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Southstock Eternal Magic (Ms C Rea)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Robin Mackintosh (NSW)

Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Gr Ch Azucroft Saintly (Mrs K Perkiss)
Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust & Neut Ch Aralyen Melting Moment (Dianne Blaney)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Azucroft Saintly (Mrs K Perkiss)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Margalit Im So Devine (Miss T Perkiss)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Klausnkesh Morgan Le Fey (Mrs L Mansfield & Ms C Walker)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Metropolis Beaucoup Monsieur (AI) (Ms R Hanney)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Metropolis Beaucoup Beaucoup (AI) (Ms R Hanney)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Metropolis Avant Tout (Robyn Hanney)
Baby of Breed: Metropolis Choisir La Vie (Robyn Hanney)

Labrador Retriever
Puppy of Breed: Labzrina Dreams of Sunny Daze (AI) (Dianne Blaney)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aralyen Melting Moment (Dianne Blaney)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Daykeyne Me Myself N Me (T H Buckley)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Talfryn Colorado Dream (L J Butler)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Kay Eldred (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Padtheway Its Your Shout (C & G Arkell)
Runner Up in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Shelridge Crimson Tide (Jo Thompson)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Lowehund Hot To Trot (J Thompson/G & K Sippl)
Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Kemasu Prince Marco Polo (AI) (Barbara Taylor)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kemasu Prince Marco Polo (AI) (Barbara Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sarangrave Smoke N Daggers (Imp NZ) (Robert J R Lucas)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kemasu Princess Fairskye (Barbara Taylor)

Dachshund (Long Haired)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Briarmist Guns N Roses (A I & P M McMaster)

Dachshund (Smooth Haired)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Gersndach Black Mariah (McMaster/ Gersbach)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ornumflow Tahnee Lady (Rona Moss)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Halgrove Purple Rain (P / K & K McIntyre)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Stecin Exalted One (P / K & K McIntyre)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kahuti Little Adele (P / K & K McIntyre)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Halgrove Shakeurbonbon (P / K & K McIntyre)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shelridge Crimson Tide (Jo Thompson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lowehund Hot To Trot (J Thompson/G & K Sippl)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Padtheway Its Your Shout (C & G Arkell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Russell Britten (NSW)

Puppy in Group: White Swiss Shepherd Dog
Eishund Man On Fire (A J Kasbarian & M J Kasbarian)
Junior in Group: Collie (Rough)
Cathkin Hello Mr Heartache (A Duncan)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dreamoz Breakfast At Tiffanys (C & J Cotton)
Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Ashem Mallee Boy (Leanne Hagarty)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi Forget Me Not (C & G Arkell)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sandsprite Anzac Legend (Leanne Hagarty)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashem Red Poppie (Leanne Hagarty)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ashem Mallee Boy (Leanne Hagarty)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dreamoz Breakfast At Tiffanys (C & J Cotton)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble My Toyboy is Black (A & J Lamberton)
Minor of Breed: Ukulunga Can't Be Tamed At Lanbart (Imp NZ) (T Hessenberger)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sugargum ArtofConspiracy (Ros Fraser)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Itsozi Coming Up Stumps (C & G Arkell)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyronelea Gonewith Thewind (Belinda Hales)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cathkin Hello Mr Heartache (A Duncan)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Barcoo Mississippi Moon (Ms B E Hales)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Eishund Man On Fire (A J Kasbarian & M J Kasbarian)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Baby in Group: Rottweiler
Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)
Puppy in Group: Newfoundland
Granpaws Scarlett O' Hara (Newfantastic Kennels)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Gr Ch Zalapa Son Of A Gun (Donna Borg & Mathew Krueger)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Granpaws Scarlett O' Hara (Newfantastic Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shelridge Washington (M Rogers)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Planhaven Magic Gem (R & R Parkin)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zalapa Son Of A Gun (Donna Borg & Mathew Krueger)
Baby of Breed: Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Minor of Breed: Aeukanmanuva Any Win Will Do (C Yate)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Carole Doherty (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)
Runner Up in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
Puppy in Group: British Bulldog
Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Stordansk Davincis Aria (AI) (Mrs Julie Hyde)
Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust & Neut Ch Zareba The Enchanted Angel (Deby Norquay & Amy Corbett)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zareba The Devine Miss M (D Norquay & A Corbett)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zareba The Enchanted Angel (Deby Norquay & Amy Corbett)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Janayin Party In Ya Pantz (D Whillock)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Weekend Hustler (R & D Harbin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)

French Bulldog
Baby of Breed: Cauzinhavoc Showem I'm Top Gun (S Roberts/M Cadd)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Nueboree Snow Fox (Jill Fowler)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mediavalage Cast a Spell (Jill Fowler)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stordansk Davincis Aria (AI) (Mrs Julie Hyde)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jenuin Queen Ofthrones (Anne Copeland)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Pudelicious Destin En Rouge (Susie Kearnes)
Res Bitch CC: Kayekids Frankly Pudelicious (Imp USA) (Susie Kearnes)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kirada DJ Fontana (Jacqui McLeay)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Silkowrd Follow Me Pearls (Ms Diane Milne)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lawrenzu I Have A Dream (Ms Diane Milne)