Wellington Valley Kennel Club (NSW)

Date of Show : 24-Oct-2015 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Elaine Knox (NSW)

Best in Show & Aust Bred in Show: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Skye Terrier
Aust Ch Ashjay Sands Of Time (Wendy Moody & Letisha Pelchen)
Baby in Show: Australian Cattle Dog
Willowpark Xtra Special (Murray Rolfe)
Puppy in Show: Pekingese
Aust Ch Weilien Whispering Jack (Norman Porter & Tony Tau)
Junior in Show: Rottweiler
Aust Ch Hardrada Bobby's Girl (Imp NZ) (Borealis Kennels / I & S Geddes-Cook)
Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Cocker Spaniel
Occuli Heard A Whisper (D J & D C Mahoney)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs F Browning-Cristina (SAF)

Best in Group & Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Weilien Whispering Jack (Norman Porter & Tony Tau)
Runner Up in Group & Open in Group: Havanese
Aust Gr Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)
Minor in Group: Pekingese
Frawai Roar With Delight (Lynj Houghton & Frances Wickens)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Sharlea Smarty Jones (Sharon Jeffries)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Bitch CC & Junior of Breed: Cavalierlove Shooting Star (Sandra Boyce)
Baby of Breed: Cavalierlove Red Hot Rebel (Sue Donahue & Sandra Boyce)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)
Minor of Breed: Aust Ch Hashki Urban Legend (Philip Williams)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berizza Californication (Steve & Debbie Albert)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Paceaway Witchcraft (William Mackander)

Maltese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marblanc Touch The Stars (M P Atkinson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Marblanc Touched By Magic (Mrs M P Atkinson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Marblanc Dare The Dream (E A White)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Weilien Whispering Jack (Norman Porter & Tony Tau)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Frawai Roar With Delight (Lynj Houghton & Frances Wickens)

Pomeranian
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chimere Thewickedwitch (Mrs Sandra McMahon)

Pug
Puppy of Breed: Sharlea Black Caviar (Sharon Jeffries)
Junior of Breed: Aust Ch Sharlea Smarty Jones (Sharon Jeffries)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Telavier Memories (Andrew & Vanessa Bourne)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs F Browning-Cristina (SAF)

Best in Group & Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch Ashjay Sands Of Time (Wendy Moody & Letisha Pelchen)
Runner Up in Group & Minor in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Kauricottage Ytk My Horizon (Imp NZ) (Kerrie Miller)
Baby in Group: Border Terrier
Edenside Final Call (P & S Collins)
Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amvantage Sundance Arizona (Rachel Harrison)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Portizon Gatesof Elysium (AI) (R Harrison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Tabberts Lil Dutchess Of Portizon (Imp USA) (Rachel Harrison)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Portizon Black Faru (AI) (R Harrison)
Intermediate of Breed: Portizon Sweet Alabama (AI) (Rachel Harrison)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Amvantage Sundance Arizona (Rachel Harrison)

Border Terrier
Baby of Breed: Edenside Final Call (P & S Collins)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Clayco Walk On By (McMahon/Mills & Knight)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kauricottage Ytk My Horizon (Imp NZ) (Kerrie Miller)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Windypark Sexy Senorita (IID NOR) (Mrs A Dunlop)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashjay Sands Of Time (Wendy Moody & Letisha Pelchen)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Ourgang Bang On (AI) (A Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nudimah Glitz & Glamour (G & C Coyte)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Gumhaven Mozzie (Gumhaven Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs C Buitendach (SAF)

Puppy in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Lachlanpark In Good Time (G & C Coyte)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark In Good Time (G & C Coyte)
Baby of Breed: Occuli Heard A Whisper (D J & D C Mahoney)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Demorz Trooping The Colour (Deb Moran & Mel Osbourne)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Hotwyr Baby It's You (Imp NZ) (Ms Rae Bank/Fiona Dempster)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hotwyr Ice Ice Baby (Fiona Dempster/Rae Bank)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Baby of Breed: Aprilraine Fantastic Mr Fox (Therese Kropman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs C Buitendach (SAF)

Best in Group & Junior in Group: Beagle
Aust Ch Sarangrave Wateva The Weatha (Imp NZ) (Mr R J R Lucas)
Minor in Group: Azawakh
Grantulla Kella (C Parratt)
Open Neuter in Group: Norwegian Elkhound
Aust Neut Ch Feralas Royal Gossip (B & C Monckton)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Grantulla Kella (C Parratt)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sarangrave Wateva The Weatha (Imp NZ) (Mr R J R Lucas)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rickaby French Affair (D & D Matthews)
Baby of Breed: Rickaby Gilded With Gold (D & D Matthews)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Brantarby Historys Paige (Claire Needham)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Whirlaway Sgt Pepper (Whirlaway Kennels & Claire Needham)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whirlaway All Time Classic (Whirlaway Kennels & Claire Needham)
Junior of Breed: Brantarby Witching Hour (Claire Needham)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Feralas Good Morning Vietnam (Miss T Hall & Mr C Tidey)
Puppy of Breed: Halgrove Precious Pearl (A Williams)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Feralas Royal Gossip (B & C Monckton)

Saluki
Baby of Breed: Kiabe Ibina (D & D Matthews)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Willowpark Xtra Special (Murray Rolfe)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Melcathra Bell Of The Ball (N D Papworth)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Tyrilebee Jewel Of The Nile (Casey Morrison)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Shelbrae So Why Not Me (Shelbrae Kennels)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ET (Imp NZ) (Stephanie Betts)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Baby of Breed: Willowpark Xtra Special (Murray Rolfe)
Minor of Breed: Melcathra Bell Of The Ball (N D Papworth)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tegoura Tomodachi (Casey Morrison)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kla Simply Great Expectations (T Kropman and G Lewis)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blueamble Racy Red Knickers (Ann & John Lamberton)
Puppy (Dog) of Breed: Mahteek Surprise Party (Jennifer Block & Deidre Masters)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ET (Imp NZ) (Stephanie Betts)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljekali Kentaro Kye (C & J Fynmore / K Edwards)

Border Collie
Bitch CC & Intermediate of Breed: Langtry River Runs Wild (Jennifer Bayliss/Susan Morris)
Junior of Breed: Mahteek Summer Lovin (Brooke Taylor)
Junior (Bitch) of Breed: Mahteek Greased Lightning (Therese Kropman & Deidre Masters)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tyrilebee Jewel Of The Nile (Casey Morrison)
Baby of Breed: Tyrilebee Look This Way (Casey Morrison)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbotsmoor Molly (IID) (Geraldine Myers)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Giano Di Arajani (Imp ITA) (Jennifer Block)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shelbrae So Why Not Me (Shelbrae Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Coondarby Faith Hope N Love (Brooke Lewis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Borealis High Sierra CD (Borealis Kennels)
Baby in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hotter Then Belle (Caroline Yate)
Minor in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Whats Up Doc (C Yate)
Puppy in Group: St Bernard
Aust Ch Draycan Remi Vs (Stacy Guilfoyle)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Hardrada Bobby's Girl (Imp NZ) (Borealis Kennels / I & S Geddes-Cook)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Brinkybull A Bit Of Hope (S Brinkworth)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Borealis High Sierra CD (Borealis Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Valda Born Wild N Barefoot (Imp NZ) RN CD (Borealis Kennels)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews)
Minor of Breed: Omaggio Di Giustizia (Rochelle Andrews)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hardrada Bobby's Girl (Imp NZ) (Borealis Kennels / I & S Geddes-Cook)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Russaird Diamond Dallas Page (Mrs J Bayliss)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Czornii Darkside Of The Moon (Jennifer & Phillip Bayliss)

Samoyed
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kchise Quest Of Love (Ms Sandii Mathers)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Whats Up Doc (C Yate)
Baby of Breed: Aeukanmanuva Hotter Then Belle (Caroline Yate)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Draycan Indulge In Cooper (Draycan Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Draycan Remi Vs (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Robin Robertson (NSW)

Best in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Sup Ch Jonhah Taylor Made (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland It Only Takes One (B Beves & N Estatheo)
Minor in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Follow Your Dreams (Debbie King)
Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jonhah Taylor Made (Sheridan Ledger & Dean Paine)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Diamondpark Allawa Express (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)

Japanese Spitz
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mannerking Follow Your Dreams (Debbie King)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland It Only Takes One (B Beves & N Estatheo)
Junior of Breed: Zaland Spec Agent Kensi Blye (Belinda Beves and Nina Estatheo)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Couture & Sharbelle's Atomic Bomb (Imp USA) (Jennifer Dally)

Poodle (Toy)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tresnan fire on Four Strings (Marie Lantouris)