Goulburn Dog Training & Kennel Club (NSW)

Date of Show : 30-Oct-2016 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Show & Aust Bred in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Baby in Show: British Bulldog
Bumbullb Princibul Big Dog Uno (Mr R Lang)
Minor in Show: French Bulldog
Maplewood Hello (K Cassidy)
Puppy in Show: Dobermann
Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)
Junior in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Briala Glory Days (Linda Stevens)
Intermediate in Show: St Bernard
Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Deerhound
Aust Gr Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Jeneene Ford (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Runner Up in Group & Minor in Group: Havanese
Hashki Risky Business (P Williams)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch El-Toro Princess Zena (Imp NZ) (B G Riddell)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Xarnego Canzonetta (G Sporne & M Ashton-Sporne)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Coloora Designed By Time (C Smith & L Morris)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut & Aust Gr Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Coloora Designed By Time (C Smith & L Morris)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch El-Toro Princess Zena (Imp NZ) (B G Riddell)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Happylea Let Him Go (Deborah Neumann)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Happylea Blak Beauty (Deborah Neumann)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Happylea Choc E Chip (Deborah Neumann)

Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hashki Risky Business (P Williams)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xarnego Canzonetta (G Sporne & M Ashton-Sporne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xarnego Tophat N Tails (G Sporne & M Ashton-Sporne)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Chimere TheWickedWitch (S McMahon)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yarrowfell Deck the Halls (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut & Aust Gr Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Sharon Hannigan (NSW)

Runner Up in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Clayco Walk On By (McMahon/Knight/Mills)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Foxscott Tilly Divine (M Nicholas & L Wagstaff)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Quantumstaff Thunderball (Kylie Gatt)

Fox Terrier (Smooth)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clayco Walk On By (McMahon/Knight/Mills)
Bitch CC & Puppy of Breed: Foxscott Tilly Divine (M Nicholas & L Wagstaff)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quantumstaff Thunderball (Kylie Gatt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Barrikelba Griffins Fire (Kylie Gatt)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarraview Rock N Roxy (Ms C J Alderton)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Jessica Buckley (ACT)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Cigwn Moody Blues (E Thomas)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Briala Glory Days (Linda Stevens)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Rhone Starwars Hansolo (Mrs R Privett & Mrs L Stevens)
Puppy in Group: Whippet
Beauroi Worth a Pretty Penny (T & J McNeill)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Open in Group: Beagle
Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Deerhound
Aust Gr Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Brialey Cloud Dancer (Brian & Lesley Childs)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kemasu Prince Marco Polo (Mrs B Taylor)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Briala Glory Days (Linda Stevens)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
Res Dog CC & Minor of Breed: Rhone Starwars Hansolo (Mrs R Privett & Mrs L Stevens)
Baby of Breed: Mitteldac Magic Strikes Back (Mrs Sandra Taylor)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meydak Dance With The Tsars (Mrs B Taylor)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Uglee Eros (L Foldi)

Deerhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Halgrove Purple Rain (P / K & K McIntyre)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Halgrove Sweet Chilli (P/ K & K McIntyre)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Kahuti Little Adele (P / K & K McIntyre)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lionslea From Heart To Eternity (P J Batten)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykumos Deives Thunder Heart (Imp USA) (P J Batten)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Puppy of Breed: Aust Ch Kysaridge Gold Aurelia (Helen Mosslar)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pazada Double Identity (G & P Russell / R Davies)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Alshira Iolanthe (AI) (Ms B Mitchell & Ms A Langford)

Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beauroi Worth a Pretty Penny (T & J McNeill)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Sharon Hannigan (NSW)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Gr Ch Blueamble Leisure Suit Larry (D & V Collins / J & A Lamberton)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Shelbrae So Its Armani For Me (Shelbrae Kennels)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)

Australian Cattle Dog
Bitch CC & Puppy of Breed: Ellenbanks Poster Girl (S and A Curran)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Blueamble Leisure Suit Larry (D & V Collins / J & A Lamberton)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Weedram The Swedish Bear (F Philp)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nahrof The Book Thief (D & V Collins / L Somers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kellagem Show Me The Money (W W & M Morgan)

Briard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tiahart Kikidee (D & J M Bartley)
Baby of Breed: Tiahart Monsieur Merlot (Mr D & Mrs J M Bartley)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Swinbrad Paper Moon (V & D Morris)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shelbrae So Its Armani For Me (Shelbrae Kennels)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aziah Its Rather Curious You Know (Mrs Liana Bettison)
Baby of Breed: Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David Dawes)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: St Bernard
Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)
Minor in Group: Shiba Inu
Kortmar Divine Miss M (Lyne Browning)
Puppy in Group: Dobermann
Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Anaky Dancing Queen (A & K Hill / M & T Turner)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Koolrunnings Dark N Stormy (AI) (Catherine Loft)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Velhogranja Brit (Nicole Tetley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Thoreoz lets get ridiculous (O J & A J Holland)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Thoreoz I'm sexy and I know it (O J & A J Holland)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kylasha The Impaler (Nicole Tetley)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Bravadobe Purple Heart (E Henville & F Thomasen)
Minor of Breed: Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravadobe Quest For Truth (AI) (Bravadobe Dobermanns)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Winpara G P The Power of Money (AI) (Kym Giller)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)

Samoyed
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Ahzu Nightmare Befor Christmas (R Mills / J & M Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Anaky Dancing Queen (A & K Hill / M & T Turner)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Divine Miss M (Lyne Browning)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kortmar Last Samurai (S Samuelsson)
Res Dog CC & Open of Breed: Kortmar Blackjack (Lyne Browning)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)

Siberian Husky
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mikulov The World Is Mine (Richard & Mara Herba)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Berntiff Real Good Man (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Berntiff it's five o'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Michael Derbyshire (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Ryfrost Sniff Ya Later (E & R Ryan)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)
Baby in Group: British Bulldog
Bumbullb Princibul Big Dog Uno (Mr R Lang)
Minor in Group: French Bulldog
Maplewood Hello (K Cassidy)
Puppy in Group: Xoloitzcuintle (Miniature)
Amorenekid Stark Naked (Deborah Neumann & Toula Cameron)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Stordansk Supernatural (Julie Hyde)
Open in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Ryfrost Top Ace (E & R Ryan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)

British Bulldog
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bumbullb Roxy Ruble (Mr R Lang)
Baby of Breed: Bumbullb Princibul Big Dog Uno (Mr R Lang)

French Bulldog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Maplewood Hello (K Cassidy)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Elluje Damage Control (Julie & Erin Henville)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ryfrost Top Ace (E & R Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ryfrost Midnight Mist (E & R Ryan)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Ryfrost Jack Be Quick (E & R Ryan)
Res Bitch CC: Aust Gr Ch Ryfrost Pollyanna (E & R Ryan)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Stordansk Supernatural (Julie Hyde)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Stordansk The Chosen One (J Munro)

Japanese Spitz
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mannerking Front Page News (Rob & Lesley Kane)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mannerking Follow Your Dreams (Rob & Lesley Kane)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ryfrost Sniff Ya Later (E & R Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ryfrost Wotzittoya (E & R Ryan)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sooquan Ol Bobs Rose Tattoo (D Pezzella)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sanlyn Simply An Aussie Dream (Imp NZ) (J Spacek)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Highway To Heaven (J Spacek)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amorenekid Stark Naked (Deborah Neumann & Toula Cameron)