The Southern Classic Dog Show (TAS)

Date of Show : 19-Nov-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Carol Keong (QLD)

Best in Show & Intermediate in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Show & Open in Show: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Baby in Show: Weimaraner
Ghostwind Dancin With Th Devil (Ghostwind Kennels)
Junior in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
State Bred in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Aust Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr David Smith (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)
Baby in Group: Lowchen
Quizhu I Wasnt Expecting That (R Davis)
Puppy in Group: Pekingese
Khyleini Im A Trooper (Jan Hellessey)
Junior in Group: Pug
Scarborough Night Flight To Saxten (Imp NZ) (Mrs A Costen)
Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Elcavel Cinderella (L M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Havanese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bromear Amapola Peonia (Erica Norgrove)

Lowchen
Baby of Breed: Quizhu I Wasnt Expecting That (R Davis)

Pekingese
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Khyleini Im A Trooper (Jan Hellessey)
State Bred of Breed: Khyleini Made To Order (Jan Hellessey)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Scarborough Night Flight To Saxten (Imp NZ) (Mrs A Costen)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saxten Brittanys Gold (Mrs A Costen)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Tranabby Inkas Gold (Mrs A Costen)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Byrebaer Tonli Taykz Wun (Georgie Smith)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Alreddi Astar (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carol Keong (QLD)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Gr Ch Bustabones Hello Possums (AI) (Bustabones Knls)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Darlingred Midnight Man (Ann Burns)
State Bred in Group: Australian Terrier
Lemonlee Little Touch of Class (Erica Norgrove)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Lemonlee Little Touch of Class (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Baghasdail Might N Power (Ms Val Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Dixiedaly Showcase Gal (Val Adams)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bustabones Hello Possums (AI) (Bustabones Knls)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Dog CC & Intermediate of Breed: Darlingred Midnight Man (Ann Burns)
Junior of Breed: Gummiebear Skiesthalimit (Tameeka Kelly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr David Smith (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Baby in Group: Weimaraner
Ghostwind Dancin With Th Devil (Ghostwind Kennels)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Junior in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Tweedwater Royal Fusilier (J and D Wadsley)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Appintiki Baileys On Ice (John / Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fraelighte Frozen Heart (Mrs C & Ms S Gangell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tweedwater Royal Fusilier (J and D Wadsley)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Liberty Jewel Star Obsession (Gillian Dight)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Grausturm Potters Magic (Seriousgrey Kennels)
Baby of Breed: Ghostwind Dancin With Th Devil (Ghostwind Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr David Smith (NSW)

Best in Group & Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Baby in Group: Whippet
Parnew Dancin In The Dark (Mel Prouse)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taejon Playing Dress Up (L Wiltshire / P & L Britza)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hounsley Hanae Mori (Miss J Lalor& Mr P Hissey)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Berghutte Black Benjamin (Helen Chabanov)

Foxhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Foxhunt Taipan (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Kallrea Pretty Little Liar (L Wiltshire)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kallrea Secret Dream (L Wiltshire)
Baby of Breed: Parnew Dancin In The Dark (Mel Prouse)
State Bred of Breed: Aust Ch Kallrea Don't Hold Your Breath (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Keong (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Newpry Marlon Brando (Nicole Newett)
Runner Up in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Karraine Tribute to Ruby (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Australmac Simply Jarrah (Dee-anne McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Australmac Simply Willow (Dee-anne McCarthy)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja Gangell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Karraine Perfectly Posh (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Karraine Kruze Kontrol (Mrs J Hurst)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Swartzlic Super Bentley (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
Puppy of Breed: Karraine Tribute to Ruby (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Yasdnil You Talking About Me (Muriel & Julie Kaden)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newpry Marlon Brando (Nicole Newett)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Newpry Audrey Jean (Nicole Newett)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Keong (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Bardinet Catching Fire (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Yonder and Beyond (S & C Eastley)
Puppy in Group: Bullmastiff
Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
Junior in Group: Shiba Inu
Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)
State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticbliss Wanted Deadoralive (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Under the Covers (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Yonder and Beyond (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bardinet Catching Fire (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
Res Dog CC & Junior of Breed: Johvi Kiss The Girls (AI) (Vicki Sheppard)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Johvi Secret Kiss (AI) (Vicki Sheppard)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Moy Shake Rattle N Roll (AI) (Imp NZ) (Dion Russell)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Escardrille Kostya Maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Classicana Bella Luna (Lesley Eaton)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Southerton Smooth Operator (AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Keong (QLD)

Runner Up in Group & Junior in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Gengala Got Your Attention (Louise Hickie)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Warpaint L'Etincelle De Cour (Miss Jessica Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Epacris Goliath Beetle (A E Courtney)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Britbull Devil Woman (B / S & A Courtney)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kayem Been There Dun That (AI) (Kerry Adams)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Mirror Image (Amesen Kennels)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gengala Got Your Attention (Louise Hickie)