Horsham Wimmera Kennel Club Inc (VIC)
Date of Show : 19-Aug-2017 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Robert Cleland (SA)
Am & Aust Ch Bellarose Holly Bluff Be Still My Heart (Imp USA) (Nicky Renwood)
Runner Up in Show & Junior in Show: Great Dane
Aust Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon)
Puppy in Show: Weimaraner
Aust Ch Weisup Royal Flush At Bromhund (Imp NZ) (Bromhund Kennels)
Intermediate in Show: Borzoi
Aust Ch Clovelly Zack In The Box (Clovelly Kennels)
Aust Bred in Show: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Classicyds Get Smart (Ms K Azzopardi/ J/ N & M Attridge)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)
Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swayd Reign On Your Parade (Kerry McKinnon)
Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Papco Pillow Talk (Ms Rosie Hawkins)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Seyoso Monarch Ofthe Glen (Ms Rosie Hawkins)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aztlon Rioli (Imp NZ) (Pam Dunlop)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Old Smuggler's Cast A Spell (Imp SWE) (Pam Dunlop)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Susan Packer (SA)
Aust Sup Ch Bustabones Thtrubl With Tequila (AI) (Tania Huitema)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Classicyds Get Smart (Ms K Azzopardi/ J/ N & M Attridge)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Forevapals California Luv (R Caia)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Forevapals California Luv (R Caia)
Cairn Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lochrin Midnight in Lucca (Gary Perks)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Get Smart (Ms K Azzopardi/ J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Runninjacs Catching Fire (Kimberley Azzopardi)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Thtrubl With Tequila (AI) (Tania Huitema)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Vanstaff Crazy In Love (J Rasche & D Tomney)
Baby of Breed: Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)
Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Triplefun Gimme Reggae (Mrs C Weatherley)
Baby of Breed: Ldentae Miss Reggae (P & C Weatherley)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Ms Susan Packer (SA)
Aust Sup Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)
Runner Up in Group: Flat Coated Retriever
Aust Gr Ch Kellick All I Ever Need Is You (D & S Wilkie)
Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Weisup Royal Flush At Bromhund (Imp NZ) (Bromhund Kennels)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Morndew Jaide (AI) (Laskelsa Labradors)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Taniwha Robin Hood (AI) (Imp NZ) (Mrs C J Ryan)
Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ltrend You R Black Magic (Tanya Smith)
Dog CC & Minor of Breed: Chanrik Sorcery N Magic (Mrs T Smith)
Curly Coated Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Curlbrook BlackStarr (Waterfield Kennels)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kinsheran Carte Blance (J Rasche & R Hartnett)
Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kellick All I Ever Need Is You (D & S Wilkie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherepoint Obsidian (D & S Wilkie)
German Shorthaired Pointer
Intermediate of Breed: Oakridge Tanagra (Mrs C Billett)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Riellys Immaculate Conception (Zita Vafiopulous)
Gordon Setter
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Latchmere Long Hot Summer (P C Nicol & D H Jones)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sybeck Spirit of Fashion (Simon & Rebecca Malseed)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morndew Jaide (AI) (Laskelsa Labradors)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sybeck Philosophers Stone (AI) (Simon & Rebecca Malseed)
Res Dog CC: Aust Gr Ch Laskelsa Special Request (Laskelsa Labradors)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ximinez Red Eclipse (L & J Carroll)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Weisup Royal Flush At Bromhund (Imp NZ) (Bromhund Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bromhund Get N Line (Bromhund Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bromhund Just All Attitude (Bromhund Kennels & Weisact Kennels)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blitzhunden Find A Wunder Why (Imp NZ) (Khasanh Kennels)
Baby of Breed: Bromhund Perfect Choice (Bromhund Kennels)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Stephen Schwerdt (SA)
Aust Ch Clovelly Zack In The Box (Clovelly Kennels)
Runner Up in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Casbas Sallys Bowser (Sylvano Cassingena)
Junior in Group: Basset Hound
Beauchasseur Chances R (Jane Miller)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Karamo Dancing Leopard (A & C Curnick)
Basenji
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Karamo Eloli (A & C Curnick)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karamo Dancing Leopard (A & C Curnick)
Baby of Breed: Karamo Lobibi (A & C Curnick)
Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Beauchasseur Chances R (Jane Miller)
Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beaglyn Foreign Adventure (AI) (Miss S A Hutcheson)
Baby of Breed: Devma Anything You Can Do (Miss S A Hutcheson)
Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Clovelly Zack In The Box (Clovelly Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Clovelly Arctic Queen (Clovelly Kennels)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Casbas Sallys Bowser (Sylvano Cassingena)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Casbas Woodys Special Love (Sylvano Cassingena)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
Baby of Breed: Kleindraht Kall Me Pikelet (Mr H & Mrs J Smith)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fleetwood Amore Della Musica (Imp NZ) (Ms B & Mr S Mcclure)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shelridge Courage Under Fire (Mrs Dawn Redman)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)
Am & Aust Ch Bellarose Holly Bluff Be Still My Heart (Imp USA) (Nicky Renwood)
Runner Up in Group: Puli
Aust Ch Rustufarion If You Dont Mind (Valore/Barker/Hughes)
Baby in Group: Border Collie
Merrinda Listen To Your Heart (Lyn Allshorn)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
LochWind Hunger Games (Gail M Jones)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Purdella Sequels in the Dark (NBT) (Mr H & Mrs J Smith)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Sherhill Hope (Wayne Simons)
Aust Bred in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Dancn With Starsnstripes (Mr C / Mrs S Moore & Mr J Moore)
Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Linwood Dragonfly In Amber (Leslie Mathieson)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Linwood Breath of Snow N Ashes (Leslie Mathieson)
Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Edinglen Little Miss Sunshine (AI) (Michele Lincoln)
Baby of Breed: Edinglen Rdiculsly Goodlooking (Alex Mulady)
Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Merrinda Mercury On The Rise (Lyn Allshorn)
Baby of Breed: Merrinda Listen To Your Heart (Lyn Allshorn)
Minor of Breed: Merrinda Cruizin To The Beat (Lyn Allshorn)
Collie (Rough)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Burdekin Boys Do Fall In Love (Glenda Grant)
Baby of Breed: Brafferton I Have A Dream (N & V Brown)
Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Brafferton Winter Bird (Vicki & Noel Brown)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalevi Fire and Flame (Vanessa Brotto)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherhill Prinz Edrik (Wayne Simons)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sherhill Hope (Wayne Simons)
Baby of Breed: Gipfel Black Opal (Decklan Knls)
Puppy of Breed: Decklan Xotic Dancer (Decklan knls)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Takimbre Call Me Annie (Dianne Cameron)
Old English Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Perfu Dancn With Starsnstripes (Mr C / Mrs S Moore & Mr J Moore)
Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rustufarion If You Dont Mind (Valore/Barker/Hughes)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Narnia Showstopper (C / I & C Truswell)
Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Bellarose Holly Bluff Be Still My Heart (Imp USA) (Nicky Renwood)
Minor of Breed: LochWind Hunger Games (Gail M Jones)
Puppy of Breed: Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Junior of Breed: Aust Ch Lochwind Gentle Smile (Gail M Jones)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Kirrimist Blu Fiore (Miss K J Hole)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Purdella Anders Applause (Mr H & Mrs J Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Purdella Sunset Evening (NBT) (Mr H & Mrs J Smith)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Purdella Sequels in the Dark (NBT) (Mr H & Mrs J Smith)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Stephen Schwerdt (SA)
Aust Ch Cabochon Driveit Like U Stoleit (L Harwood / D Ball & J Craig)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nightquest Star Magic (Mrs M Edwards)
Minor in Group: St Bernard
Coonara Remember Sunday (Paul & Kris Willingham)
Junior in Group: Siberian Husky
Schanata Enchanted Flame (B & M Schier)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Icepure Darq Southrn Express (B McCombe)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Icepure Darq Southrn Sky (B McCombe)
Baby of Breed: Icepure Midnite Oil (AI) (B McCombe)
Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nightquest Star Magic (Mrs M Edwards)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)
Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cabochon Driveit Like U Stoleit (L Harwood / D Ball & J Craig)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bisart Rise From The Ashes (Bisart Knls)
Junior of Breed: Jewelwatch Sheer Infinity (Gill Harding)
German Pinscher
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jewelwatch Martini Rose (Gill Harding)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Schanata Golden Enforcer (B & M Schier)
Bitch CC & Junior of Breed: Schanata Enchanted Flame (B & M Schier)
St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Coonara Bokitto Star (Paul & Kris Willingham)
Minor of Breed: Coonara Remember Sunday (Paul & Kris Willingham)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Stephen Schwerdt (SA)
Boston Terrier
Baby of Breed: Merryjay Bostn Sugar Plum (T Huitema & R Kemp)
Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon)